Tu wszystko gra. Selekcja mebli, sztuki, obiektów kolekcjonerskich, gra światła. Każdy element się ze sobą przenika. W tej ponad 120- metrowej przestrzeni, udało się osiągnąć efekt przestronności, a klasyka łączy się z nowoczesnością. Na uwagę zasługuje oryginalny design z lat 20. i 30. Stylowy eklektyzm oscyluje wokół art deco, bauhausu czy op-artu. Zajrzyjcie poznać wszystkie smaczki, jakie Mat Kubaj stworzył w apartamencie na Nikiszowcu.
Do wnętrza wpada duża światła przez wielkie okna umiejscowione, niemalże z każdej strony mieszkania. Stolarka okienna, została wymieniona na nową – drewnianą pod okiem konserwatora zabytków, która idealnie odzwierciedla tę oryginalną. Jasne, drewniane deski na podłodze nawiązują również do oryginalnej podłogi i śląskich domów, dodając wnętrzu lekkiego charakteru. Na uwagę zwracają ikoniczne meble, takie jak np. klasyk designu – oryginalny fotel Wassily projektu Marcela Breuera w czarnej skórze, marmurowy, kamienny stolik kawowy z lat 80., czy bufetem art deco z drewna orzechowego z lat 30., produkcji krakowskiej Fabryki Mebli S. MANNE. Ciekawym elementem wystroju wnętrza, jest barek z lat 20., zakupiony na francuskiej aukcji designu. We wnętrzu mieszczą się, również ciekawe elementy dekoracyjne, takie tak organiczne ceramiki z lat 60. – Kolekcja z Pruszkowa, projektu Wiesławy Gołajewskiej.

Właściciele postawili na ciekawą selekcję sztuki współczesnej, zaczynając od malarstwa Iwony Kobryń – obraz „Lekcja rytmiki”, nawiązuje do fotografii z lat 30. – wówczas odbywały się Mistrzostwa Polski w Piłce Wodnej w Katowicach na Nikiszowcu. Kolejną ciekawą pracą jest ta wielkoformatowa na papierze autorstwa Marcina Kozłowskiego – „Sentyment 15: Powrót z bachanaliów”. Nie można pominąć rzeźby ściennej od artystki Moniki Dąbrowska-Picewicz z Nów Rzemiosło oraz czarno-białej abstrakcji malowanej na papierze tuszem japońskim przez samego autora wnętrza – Mata Kubaja. Duża przestrzeń dzienna jest podzielona na strefy – w jednej z nich, mieści się elegancki czarny fortepian – W. Hoffmann V 158.

Za wnęką, którą wypełniają składane dwuskrzydłowe drzwi, mieści się pokaźnych rozmiarów biblioteka połączona z gabinetem. Tutaj panuje lekki klimat space-age / Op-art, czego przykładem jest np. włoska lampa projektu Carlo Nason dla Mazzega / Murano z lat 70. oraz sofa czechosłowacka Kovona, obita optyczną, czarno-białą graficzną tkaniną – Kirkby desing, Tangram Monochrome. Jest również ciekawy zestaw fajansów z Włocławka tzw. Pikasiaków.

W sypialni panuje atmosfera relaksu i wyciszania. Główne materiały to len w wielu odcieniach, gdzie organiczna kolorystyka podbita jest metalową rzeźbą „Tożsamość” śląskiego artysty Karola Wyciska. W sypialni na uwagę zasługuję również designerska włoska lampa stołowa. To Madre – Foscarini.
W jadalni stołowi z lat 30. towarzyszą krzesła w stylu mid-century modern z lat 60. XX w. Nad stołem wisi pomarańczowa lampa Foscarini MyLight Chouchin 1 LED w towarzystwie polskiego designu – szklanego zestawu do kompotu projektu Lucyny Pijaczewskiej z lat 70. w tym samym kolorze. Na stoliku pod ścianą widzimy również kolekcjonerski serwis do kawy i herbaty Christofle, Gallia art deco z francji z lat 20. W przedpokoju nad czarną konsolą wisi metalowa Tafla C 4.5. oraz Kamyki Inox projektu Oskara Zięty w towarzystwie lampy „Aurora” proj. Grzegorza Hasika z metalu i marmuru.
W projekcie Mat Kubaj współpracował również z mgr inż. arch. Marią Pietrzyk, która zadbała o kwestie drewnianych okien pod kątem konserwatorów zabytków oraz stworzyła projekt techniczny i materiałowy łazienek.
W tym wnętrzu tradycja łączy się z nowoczesnością i w śmiały sposób prowadzi ze sobą współczesny dialog.
Galeria zdjęć

















Fot. ONI Studio
oprac. na podst.: mat. prasowe MAT KUBAJ Studio
Inne ciekawe eventy

Targi Rzeczy Ładnych 2025 Wrocław

Targi Rzeczy Ładnych 2025 Zima

Targi Rzeczy Wyjątkowych JWSR 2025 Wrocław
