Wnętrze ulokowane przy Rue de Turenne w Paryżu ma tyle smaczków, że nie wiadomo, na którym skupić się najpierw. Naturalna, kremowa baza z tynku stanowi tu tło dla koloru, dzieł sztuki, intrygujących form wyposażenia czy w końcu harmonizuje z prywatnymi częściami tego projektu. Kuchnia, w której króluje metal to także mocna strona tego apartamentu – zresztą zobaczcie sami!
Turenne to drugie mieszkanie, które architektka Alicia Luxem zaprojektowała dla tego klienta. Inwestorowi zależało na stworzeniu przestrzeni o kojącym charakterze, wypełnionej naturalnymi materiałami. Zadbano więc o to i wszystkie ściany zostały pokryte tynkiem wapiennym, podłogi wykonane z litego drewna, a dywany utkane z wełny i alpaki. Głównym materiałem użytym w kuchni był metal. Meble wykonano zaś na zamówienie z litego drewna i wykończono naturalnymi farbami.

– Uwielbiam fakt, że mieszkanie ma bardzo harmonijną i spokojną bazę w beżowych i naturalnych tonach. Całość wnętrza dopełniają starannie dobrane kolorowe akcenty, zarówno w postaci mebli: tak nowych, jak i vintage, a całość uzupełnia kolekcja nowoczesnej sztuki – mówi Alicia Luxem, autorka projektu.
Do mieszkania wchodzi się przez prostokątny, idealnie symetryczny przedpokój, w którego osi umieszczone jest piękne lustro. Jak przyznaje sama architektka, symetria jest kluczowym elementem jej pracy, ponieważ wnosi to harmonię do przestrzeni.
Po prawej stronie znajduje się jadalnia i kuchnia, do których prowadzi duży łuk gipsowy. Po lewej stronie wchodzi się do przestronnego salonu, z którego dalej przechodzi się przez kolejny łuk do biblioteki i gabinetu. Z tego pomieszczenia można dostać się do niewielkiej, ale uroczej łazienki z dużym, tradycyjnym oknem.


Wracając w stronę wejścia, napotykamy dwie duże podwójne łukowe drzwi, prowadzące do strefy nocnej. Po lewej stronie znajduje się pierwsza sypialnia z umywalką otwartą na pokój, a po prawej główna sypialnia. – Ustawiliśmy tam łóżko naprzeciwko okna, co pozwala stworzyć przytulny, otulający klimat. Poza tym, zaprojektowaliśmy długą, zakrzywioną ścianę jako zagłówek łóżka, co nadało pomieszczeniu wyjątkowej atmosfery. Idąc dalej, po lewej stronie łóżka znajduje się garderoba, a po prawej łazienka – zdradza architektka.
– Mój wybór materiałów i kolorów jest zazwyczaj bardzo instynktowny podczas pracy nad projektem. Kiedy odwiedzam przestrzeń, od razu mam wizję, która staje się narracją dla całego procesu projektowego. Naturalne światło zostało podkreślone poprzez odpowiedni dobór zasłon i rolet, wykonanych z delikatnych tkanin najwyższej jakości – na przykład w salonie wszystkie zasłony są uszyte w 100% z wełny – dodaje.
Styl projektowy autorki tego wnętrza. koncentruje się na dbałości o detale, proporcje, materiały i kolory. – Symetria, elegancja oraz wrażenie, że wnętrze „zawsze tu było”, to istotne elementy, które kierują moim projektowaniem. Zawsze biorę pod uwagę wyjątkowość lokalizacji, historię i specyfikę istniejącej struktury oraz uważnie słucham klienta – jego doświadczeń, osobowości i pragnień – podsumowuje.
Galeria zdjęć


















Inne ciekawe eventy

Architecture Matters 2025

XII edycja konkursu Kształtowanie Przestrzeni

Targi Rzeczy Wyjątkowych JWSR 2025 Wrocław
