Przez lata trójkąt roboczy, łączący lodówkę, zlew i płytę kuchenną, był niekwestionowanym wyznacznikiem ergonomii kuchni. Dziś coraz częściej poddawany jest rewizji. Wraz ze zmianą naszych kuchni i sposobu gotowania, pojawiają się nowe rozwiązania i… rodzą kolejne pytania o aktualność wspomnianej zasady. Czy zatem projektowanie przestrzeni kuchennych, szczególnie tych o dużym metrażu, z wykorzystaniem zasady trójkąta roboczego ma jeszcze sens? Na to pytanie odpowiadają architektki z pracowni FUGA Architektura Wnętrz – Katarzyna Burak i Antonina Sadurska.
Trójkąt roboczy pod lupą: czy nadal jest kluczem do funkcjonalnej kuchni?
Katarzyna Burak: Moim zdaniem trójkąt roboczy nadal pozostaje podstawą ergonomicznego projektowania kuchni. W przypadku większych metraży zyskujemy po prostu więcej swobody w jego interpretacji, bo pomiędzy sprzętami, czyli „rogami trójkąta”, mamy m.in. dodatkową przestrzeń blatu roboczego. To z kolei daje szansę na większą kreatywność, co bardzo w naszej pracowni lubimy. <śmiech> Kilka metrów kwadratowych ekstra pozwala np. na zastosowanie wyspy kuchennej, która, czego nie ukrywam, jest moim ulubionym rozwiązaniem. Wyspa kuchenna nie tylko optymalizuje pracę, ale także integruje przestrzeń życiową i samych domowników. Dzięki wyspie możemy płynnie przechodzić między przygotowywaniem posiłków a spędzaniem czasu z najbliższymi, jednocześnie skracając dystans między kluczowymi strefami roboczymi. Zamiast umieszczać główne sprzęty, czyli lodówkę, zlewozmywak i płytę grzewczą w jednej linii, możemy wkomponować zlew lub płytę w wyspę, i tym samym skrócić drogę od jednego do drugiego urządzenia.
Od trójkąta do strefy: jak zorganizować przestrzeń w dużej kuchni?
Antonina Sadurska: Indywidualne podejście do projektowania kuchni sprawia, że zasadę trójkąta roboczego traktujemy jako punkt wyjścia, nie trzymamy się jej kurczowo. Zamiast tego dostosowujemy układ kuchni do naszych indywidualnych potrzeb i preferencji. Ważniejsze niż stosowanie utartych wzorców, jest projektowanie przestrzeni kuchennej w taki sposób, aby była funkcjonalna i wygodna, a układ sprzętów i mebli sprzyjał swobodnej pracy. Naszym klientom proponujemy różne rozwiązania – od otwartych kuchni, przez wspominane przez Kasię wyspy kuchenne aż po kuchnie z wielofunkcyjnymi strefami. Wszystkie oparte o koncept trójkąta roboczego, ale często w nowej, dostosowanej do potrzeb użytkowników wersji. I tak np. w przypadku dużych kuchni coraz częściej projektujemy specjalnie wydzielone strefy, np. do przygotowywania kawy, domowych wypieków lub degustacji wina, odchodząc nieco, a może po prostu rozszerzając znany wszystkim „trójpodział kuchni”. <śmiech>
Od tradycji do nowoczesności: jak ewoluuje projektowanie kuchni?
Katarzyna Burak: Nie zapomnijmy też, że kluczowa w organizacji kuchni, poza samym trójkątem roboczym, jest także odpowiednia organizacja. W tym organizacja szafek. Jak to wygląda w praktyce?Tuż obok zmywarki powinny znaleźć się szuflady na rozpakowanie misek, talerzy czy kubków. Dzięki temu jednym ruchem możemy odłożyć czyste naczynia w przeznaczone do tego miejsce, oszczędzając czas i unikając bałaganu. Obok lodówki koniecznie pomyślmy o blacie, na którym położymy niewypakowane jeszcze zakupy lub umieścimy półprodukty potrzebne do przygotowywanego posiłku. Przy płycie kuchennej powinna z kolei znaleźć się szuflada z przyprawami, sztućcami i sprzętem do gotowania. Nie zapominajmy, że dodatkowe możliwości aranżacyjne otwierają się przed nami także dzięki nowoczesnym urządzeniom AGD – coraz bardziej zaawansowanych technologicznie i estetyczne, co pozwala na ich integrację z meblami kuchennymi, a tym samym też reinterpretację dotychczasowej wizji kuchni idealnej.
Minimalizm, kolory i otwarte przestrzenie, czyli najnowsze trendy w projektowaniu kuchni.
Katarzyna Burak: Coraz częściej otwieramy kuchnię na strefę dzienną domu lub mieszkania, dlatego kuchnia w swoim wyrazie ma być coraz mniej „kuchenna”. Mocnym trendem jest projektowanie szafek kuchennych w taki sposób, żeby bardziej przypominały dekoracyjny mebel – komodę, kredens – a nie tradycyjny „garnitur” półek. Chcemy patrzeć na kuchnię, jak na ładny obrazek, a nie miejsce pracy w domu. Z tego powodu coraz częściej planujemy wnętrza kuchni stosując systemy przesuwno-składanych frontów, które pozwalają dosłownie w kilka sekund całkowicie zasłonić blat roboczy i zamienić kuchnię w dekoracyjną, czystą ścianę. Kuchnie na pewno stały się estetycznie „lżejsze”, idziemy w stronę minimalizmu. Coraz częściej rezygnujemy z szafek wiszących, na rzecz selekcji produktów z których korzystamy. To podejście w stylu mniej, ale lepszej jakości.
Antonina Sadurska: Gorącym trendem jest projektowanie wnętrz, także kuchni, w taki sposób, żeby poszczególne ich części tworzyły niezwykle estetyczne „kadry”, przypominające fragmenty scenografii filmowej lub wystylizowane obrazki widywane na Instagramie. <śmiech> Dlatego w projektach coraz częściej można spotkać wydzielenie kuchni za pomocą ram. Taką ramą mogą być szklane, dekoracyjne dwuskrzydłowe drzwi, które „okalają” obrazek, albo drewniane, rzeźbione ościeżnice czy opaski drzwiowe.
Katarzyna Burak: W trendach pozostaje także nieszablonowe podejście do wyboru kolorystki. Przeżywamy właśnie boom na rynku firm zajmujących się wymianą i personalizacją frontów, także tych kuchennych. Takie podejście daje nam możliwość zabawy aranżacją, a klientów przyzwyczaja do większej otwartości. Nie skupiamy się już na tym, że kuchenne meble powinny być jak najbardziej neutralne i ponadczasowe. Kuchnia, podobnie jak pozostałe części domu, maja wyrażać nasz styl i sposób życia. Dlatego tak chętnie eksperymentujemy, a kolorystykę kuchni zamieniamy w pełną barw sałatkę owocowo-warzywną lub przyciągające wzrok puree z zielonego groszku. <śmiech>
FUGA Architektura Wnętrz to pracownia projektowa założona przez Antoninę Sadurską i Katarzynę Burak. Architektki, które od ponad siedmiu lat, wspólnie z zespołem, tworzą estetyczne i funkcjonalne przestrzenie wywołujące pozytywne emocje. Różnice w osobowościach właścicielek, w ich temperamentach oraz preferowanej przez nie estetyce sprawiają, że pracownia FUGA kreuje wyjątkowe projekty aranżacji wnętrz skierowane do szerokiego grona klientów. Kluczowe znaczenie w pracy obu architektek ma uważne wsłuchiwanie się w potrzeby inwestorów i partnerów biznesowych, które zaowocowało dużą elastycznością w działaniu, otwartością na zmiany oraz indywidualnym podejściem. Poza kompleksowym projektowaniem wnętrz prywatnych i komercyjnych, architektki zaangażowały się również w działalność edukacyjną. Prowadzą kursy z zakresu projektowania funkcjonalnych i estetycznych łazienek, będąc jednocześnie autorkami ebooków, w których dzielą się swoją ekspercką wiedzą oraz wieloletnim doświadczeniem w branży.
Fot. i oprac. na podst.: mat. prasowe FUGA Architektura Wnętrz