Szukasz pomysłu na to, jak zaaranżować pokoje dla chłopców? Oto garść inspiracji i aranżacji, dzięki którym nawet zwykły pokój zamieni się w królestwo pełne magii!
- Aranżując pokój dla chłopca zacznijmy od optymalnego planu przestrzeni.
- Podział na strefy jest niezwykle ważny – to on zapewnia ład i porządek.
- Wybierzmy estetykę pomieszczenia wspólnie z naszym dzieckiem. W końcu to będzie jego królestwo.
Aranżacja pokoju dla dziecka to nie lada wyzwanie. W końcu minęło już sporo czasu, od kiedy każdy z nas opuścił świat wielkich bohaterów, niesamowitych przygód i wielkich odkryć. Czasem trudno nam wyobrazić sobie, o jakim pokoju marzy nasza pociecha. Trudno jest znaleźć przepis idealny, warto wsłuchać się w potrzeby dziecka. Mimo tego jako rodzice musimy podejmować ostateczne decyzje i sprawować pieczę nad efektem końcowym. Żeby ułatwić to zadanie, przygotowaliśmy garść porad, inspiracji i przykładowych aranżacji, dzięki którym świat dziecka znów stanie przed nami otworem.
Zobacz: Projekty dziecięcych pokojów – inspiracje
Jak urządzić pokój dla chłopców?
„Chodź, pokażę Ci mój pokój” – jak często słyszeliście te słowa z ust koleżanek i kolegów w latach dziecięcych? Zaprezentowanie swojego pokoju było odpowiednikiem przedstawienia się i powiedzenia kilku słów o sobie, co często czynimy w dorosłości. W tamtym czasie wprowadzenie kolegi do swojego pokoju było niczym zaproszenie do poznania. Właśnie w ten sposób powinniśmy myśleć o aranżacji chłopięcego pokoju – by wyrażała ona ducha naszego dziecka i by chciało ono utożsamiać się z przestrzenią.
Podobnie jak w każdej innej aranżacji, również w wystroju pokoju chłopca ważna jest funkcjonalność i estetyka. Jednak nawet najbardziej przemyślany i zoptymalizowany układ, a także najmodniejsze wyposażenie nie sprawą, że nasze dziecko pokocha swój pokój. A przecież o to chodzi, prawda?
Mimo tego są pewne zasady ogólne, których warto się trzymać, aby ostateczny efekt był satysfakcjonujący zarówno dla nas, jak i dla naszego dziecka. Od czego zacząć projektowanie pokoju dla chłopca?
Bez wątpienia jedną z ważniejszych kwestii, jeśli chodzi o pokój dla chłopca, jest właściwy podział przestrzeni. Powinniśmy zaplanować strefy, które będą służyły różnym aktywnościom naszego dziecka. W jednym pokoju musimy zamknąć wszystkie te funkcje, które w przypadku dorosłego człowieka często rozbite są pomiędzy kilka pomieszczeń. W pokoju dla chłopca nie może zabraknąć przestrzeni do wypoczynku i snu, miejsca do nauki, a także części przeznaczonej zabawie. Dopiero dobrze przemyślane rozmieszczenie stref pozwoli zachować nam dobrą organizację przestrzeni, a co za tym idzie ład.
Zobacz też: Najpiękniejsze pokoje dla dziewczynek
Jaki styl wybrać do pokoju chłopca? Stylowy pokój dla chłopca
Jak powiedziane zostało wyżej, nie ma uniwersalnej estetyki, która sprawdzi się w przypadku każdego chłopca. Wszystko zależy od jego temperamentu, ale też zainteresowań. Możemy inspirować się ulubioną tematyką naszego dziecka i wprowadzać do wnętrza związane z nią motywy. Przykładowo, jeśli nasz synek to mały odkrywca, możemy zaaranżować pokój, w którym maluch poczuje się jak w dalekiej morskiej podróży ku nieznanym lądom. Łóżko przypominające łódź może okazać się świetnym rozwiązaniem.
A jeśli nasz mały odkrywca od wielkiej wody woli przemierzanie lasów tropikalnych? Wtedy koniecznie pomyślmy o teepee albo szałasie, w którym chłopiec będzie mógł przygotowywać się do kolejnych podbojów dzikiego lądu. Nie zapomnijmy o edukacyjnych elementach aranżacji, jak mapa czy globus, które z jednej strony zachęcą do poznawania świata, z drugiej będą efektownym dodatkiem.
Zainteresowania dziecka mogą być bardzo różne. Wśród chłopców są miłośnicy piłki nożnej albo innych dyscyplin sportu, mali astronauci, ale też przyszli kierowcy rajdowi. A czasem najlepszy wyborem będzie baśniowy świat superbohaterów, leśnych skrzatów albo niestworzonych postaci, bo to w ich towarzystwie dziecko czuje się najlepiej. Zdajmy się na preferencje chłopca – nie narzucajmy mu estetyki, która do niego nie pasuje i nie byłaby jego wyborem. Udział dziecka w projektowaniu własnego pokoju jest bardzo ważny, bo daje poczucie sprawczości, ale i nakłada odpowiedzialność na małego człowieka.
Pokój dla chłopca – jakie kolory wybrać?
Podobnie jak wybór stylistyki, decyzja o kolorze pokoju dla dziecka powinna przebiegać z jego udziałem. Kiedyś wszystkie pokoje chłopięce były malowane na błękitno, dzisiaj jest inaczej. Jako rodzice sięgamy po różne kolory tworząc przestrzeń, która odpowiada naszemu dziecku. Pamiętajmy, że łagodne pastelowe barwy sprzyjają relaksowi i koncentracji.
Aby nie było nudno, z powodzeniem możemy połączyć ze sobą kilka kolorów. Błękit, granat i szałwia, a wszystko w uzupełnieniu o złamaną biel – taki zestaw będzie na pewno dużo ciekawszy niż tradycyjne pomalowanie wszystkich ścian na jeden kolor. Dobrym wyborem będą też dziecięce fototapety na przykład takie, które obrazują góry albo zarośla dżungli. Kreskówkowa albo szkicowa estetyka z pewnością doda aranżacji charakteru, a przy tym będzie pięknym tłem dla wielkich przygód.
Pokój dla chłopca – jakie meble wybrać?
Wybór właściwego wyposażenia to bardzo ważny element aranżacji wnętrza. Pewne meble są konieczne, należą do nich łóżko, szafa czy biurko. Ważne, żeby zapewniały dziecku komfort, a nam ułatwiały utrzymanie porządku. Pamiętajmy, że możemy sięgnąć po meble wielofunkcyjne, jak na przykład łóżko, w którego konstrukcji znajduje się przestrzeń do przechowywania.
W przypadku wyboru biurka pamiętajmy o tym, że to co ładne, nie zawsze jest praktyczne. W przypadku pokoju dziecięcego jest to szczególnie zauważalne. Zdarzają się biurka do pokoju dziecięcego o bardzo minimalistycznej formie, które pięknie się prezentują, ale tylko wtedy, gdy są nieużywane. Wystarczy, że dziecko zacznie odrabiać lekcje, a blat zapełni się kredkami, ołówkami, kartkami i wszelkimi innymi przyborami. Jeśli biurko nie będzie miało szuflad z organizerem, trudno będzie zachować ład i porządek.
Oprócz biurka w pokoju dziecięcym ważne jest ergonomiczne krzesło. Nie powinien to być pierwszy lepszy model, powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby jego konstrukcja zapewniała odpowiednie podparcie dla kręgosłupa. Ważnym jest, by krzesło umożliwiało regulacje – wysokości oparcia, podłokietników oraz siedziska. Pozycja w krześle jest bardzo ważna, szczególnie gdy mowa o dziecku, którego układ szkieletowo-kostny wciąż się rozwija.
Ważnym elementem wyposażenia jest szafa. Nie musi to być jeden mebel. Dobrym rozwiązaniem jest wybór dużej pojemnej szafy z dużą ilością schowków w różnym typie. Niech to będą półki, drążek i szuflady. Dobrze jest, aby szafa nie była jedynym meblem do przechowywania. W pokoju dla chłopca dobrze sprawdzają się otwarte regały, na których ustawimy pojemniki na zabawki. W ten sposób dziecko będzie miało łatwy dostęp do swoich przedmiotów, a jednocześnie wszystko zostanie schowane.
W pokoju dla chłopca nie powinno zabraknąć też półek – na książki, zdjęcia czy zabawki. Wyeksponujmy na nich najcenniejsze figurki superbohaterów albo zestaw ulubionych samochodzików. Taka „gablotka” bez wątpienia przyniesie dumę naszemu dziecku.
Pokój dla chłopca – jakie oświetlenie wybrać?
Niezależnie od tego, czy aranżujemy pokój dla chłopca czy dla dziewczynki, oświetlenie jest bardzo ważne, bowiem to dzięki niemu przestrzeń staje się funkcjonalna także po zmroku. Jak w każdym pokoju również tutaj powinno pojawić się oświetlenie ogólne sufitowe, dzięki któremu dziecko będzie mogło się swobodnie bawić z kolegami. Pokój dla chłopca musi mieć także oświetlenie punktowe, takie jak lampka nocna czy lampka biurkowa. Dobrym pomysłem będą kinkiety w kształcie statku, balonika albo chmurki. Taka lampa ozdobi pomieszczenie w ciągu dnia, a po zmroku zapewni przyjemną łunę światła na ścianie.
Pokój dla chłopca – jakie tkaniny i wzory wybrać?
Ważnym elementem, który dodaje przestrzeni przytulności, jest dywan. Pokój dla chłopca może być ubrany w dywan przedstawiający tor wyścigowy albo wzór do gry w klasy. Ważne, aby był wykonany z łatwego w czyszczeniu materiału. W pokoju dziecięcym jeszcze częściej niż w innych pokojach dochodzi do rozlania soku czy rozdeptania ciasteczka. Im krótszy włos dywanu, tym łatwiejsze będzie jego odkurzenie.
Nie zapomnijmy o dodatkach tekstylnych, takich jak poduszki, pufy czy koce. Możemy wybrać materiały we wzory albo takie, które przedstawiają postaci z ulubionych bajek. Ważne, by były przyjemne w dotyku.
Pokój dla chłopca – przykładowe aranżacje
Aranżacja pokoju dla chłopca nie będzie taka trudna, jeśli dobrze wsłuchamy się w potrzeby dziecka. Zastanówmy się nad jego zainteresowaniami i stwórzmy przestrzeń, która pozwoli dziecku je rozwijać. Pamiętajmy, że wystrój może motywować – aranżacja pokoju w stylu koszykarskim z pewnością będzie dodawała energii, by iść na trening z kolegami. Kiedy ścianę za łóżkiem wykończymy fototapetą przedstawiającą rakietę kosmiczną, z pewnością podarujemy dziecku piękne sny o eksploracji kosmosu. A może maluch kocha zwierzęta i chciałby zostać weterynarzem? W takim razie niech w pokój wypełniają motywy zwierzęce i pluszowe zwierzaki, które będą odpowiadały pasji dziecka.
Nie jest powiedziane, że zainteresowania chłopca nie ulegną zmianie. Jednak jeśli baza aranżacji będzie neutralna, będziemy mogli w prosty sposób zmienić dodatki, które ponownie zupełnie odmienią wnętrze. Podobnie sprawy przedstawiają się w przypadku umeblowania – dziecko rośnie, a meble powinny rosnąć wraz z nim. Dobrze jest wybrać takie, które umożliwią przearanżowanie przestrzeni i zmianę, dzięki której wnętrze nawet kilka lat później wciąż będzie wygodne i dobrze zorganizowane.
Jako rodzice chcemy dla naszych dzieci jak najlepiej – właśnie dlatego powinniśmy włączyć je w proces projektowania. Dziecko często bardzo dobrze wie, czego chce i wyrazi to, jeśli tylko mu na to pozwolimy. Dzięki temu wspólnie zaaranżowana przestrzeń będzie idealna zarówno dla nas, jak i dla naszej pociechy.