Podczas projektowania dowolnego sklepu czy obiektu handlowego należy odpowiedzieć sobie na wiele pytań: w jaki sposób rozmieścić produkty, jak je wyeksponować, gdzie umieścić elementy informacyjne, jaka będzie ścieżka zwiedzania sklepu przez klienta oraz jak sprawić, żeby czuł się dobrze w naszym wnętrzu. A co ze światłem?
Podświetl i sprzedaj
Powszechnie oświetlenie uważa się za niezbędny, ale raczej prosty element. Ot, zwykłe lampy, umieszczone na suficie, rozświetlające jak najbardziej równomiernie określone pomieszczenie. Ewentualnie designerskie oprawy dopasowane do wyglądu sklepu. Tymczasem oświetlenie to wiele więcej. Światło to parametry fotometryczne, np. natężenie, barwa, równomierność czy olśnienie, ale również parametry psychofizyczne, bo wpływa ono na nasze emocje i samopoczucie. Dzięki temu światło w rękach specjalisty, czyli light designera, to doskonałe narzędzie stymulujące sprzedaż.
Oświetlenie wewnętrzne w branży retail ma bardzo duże znaczenie: eksponuje produkty, kreuje atmosferę, oprowadza klienta po obiekcie i wpływa na podjęcie decyzji zakupowych
Światło, co potrafisz?
Badania wskazują, że oświetlenie wewnętrzne w branży retail ma bardzo duże znaczenie: eksponuje produkty, kreuje atmosferę, oprowadza klienta po obiekcie i wpływa na podjęcie decyzji zakupowych. Dowód? W butiku, w którym starannie dobrano oprawy oświetleniowe i ich parametry dla określonej docelowej grupy klientów, sprzedaż była statystycznie większa nawet o 12% względem sklepu, w którym zastosowano równomierne, standardowe, nieskomplikowane oświetlenie.
W kierunku lighting designu
Dodatkowym elementem wpływającym na decyzje zakupowe jest oświetlenie dekoracyjne, barwne oraz inne elementy emitujące światło: ekrany LED, monitory LCD i OLED, LED neony, nietypowe instalacje światłe. Bardzo ważne jest, aby tego typu urządzenia były również skoordynowane z pozostałą częścią sklepu oraz oświetleniem użytkowym, dzięki czemu nie będą burzyły obranej strategii. Doskonałym przykładem są tutaj wielkopowierzchniowe ekrany LED, które mimo wielu swoich zalet i wyświetlanej reklamy wizualnej potrafią zniechęcić klientów swoim migotaniem. Właściwy dobór ekranu skoordynowany z właściwym oświetleniem zapobiega temu efektowi.
Okiem specjalisty
Oświetlenie jest także idealnym narzędziem tworzącym miłą, przyjazną atmosferę we wnętrzu komercyjnym, które przekłada się na konkretne parametry sprzedażowe. Aby jednak spełniało swoją funkcję, należy uzgodnić strategię oświetleniową za strategią marketingową i całościowym designem oraz zadbać, aby wyróżniało we właściwy sposób produkty i było zgodne z wizerunkiem marki. O działaniu światła i możliwościach jego wykorzystania w sprzedaży mówi Radosław Zacheja, prezes firmy Bright Lights.
Wybór właściwych rozwiązań ma szczególne znaczenie emocjonalne i psychofizyczne dla ludzi przebywających w danym wnętrzu
– Projektowanie nowoczesnego oświetlenia to projektowanie multidyscyplinarne, wyjątkowe połączenie techniki, medycyny, psychologii i wielu innych nauk. Rewolucja w tej dziedzinie spowodowana przez diody LED dała wszystkim nowe możliwości: możliwość łatwej zmiany, barwy, temperatury barwowej, miniaturyzację opraw czy spadek konsumpcji prądu, a także rozszerzenie oferty jednak spowodowała również komplikacje związane z niewidocznym dla oczu migotaniem ale wpływającym na nasze samopoczucie, słabym oddawaniem barw, różnicami w temperaturze barwowej, czy światłem białym, które właściwie światłem białym nie jest. Dlatego właściwe projektowanie systemów oświetleniowych jest obecnie szczególnie ważne. Możliwości są ogromne, a wybór właściwych rozwiązań ma szczególne znaczenie emocjonalne i psychofizyczne dla ludzi przebywających w danym wnętrzu – wyjaśnia ekspert.
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe Bright Lights, OKK