W samym sercu poznańskich Jeżyc, często nazywanym polskim Berlinem, na skrzyżowaniu ulic Staszica i Szamarzewskiego, znajduje się Atelier Gusta. To miejsce jest efektem inspirującej współpracy między GUSTA Jewellery, Von Motz oraz mode:linaTM.
Wszystko zaczęło się od podupadającego sklepiku spożywczego z imponującymi, wysokimi półokrągłymi witrynami, pokrytymi reklamami popularnych surówek. Usytuowany na parterze przepięknej kamienicy z początku XX wieku, zarówno lokal, jak i budynek od lat czekały na odzyskanie dawnego blasku.

Zadanie wyremontowania lokalu powierzono projektantom z mode:linaTM. Było to szczególnie trudne wyzwanie ze względu na liczne zaniedbania i bardzo małą powierzchnię sklepu. Kluczowym punktem całego projektu stały się wspomniane wcześniej witryny, wysokie na 3 metry i zakończone półokręgami. Ich wymiana zapoczątkowała remont, a zarówno ich kształt, jak i kolor nadały charakter całemu lokalowi.
W tej niewielkiej przestrzeni udało się wygospodarować aneks kuchenny oraz łazienkę z funkcją przechowywania na mini antresoli. Wszystko to zostało sprytnie schowane za ukrytymi drzwiami, aby maksymalnie wykorzystać powierzchnię sprzedażową.

Aby utrzymać budżet w ryzach, zaokrąglone ściany ukrywające zaplecze pokryto prostą zaprawą tynkarską, wymieszaną z odpowiednimi barwnikami. Do wykończenia podłogi wykorzystano farbę epoksydową, stosowaną do wykończenia posadzek betonowych w halach garażowych, do której dobrano zielono-białe płatki, nawiązujące do witryn.
Lokal ten bardzo szybko znalazł swojego najemcę – GUSTA Jewellery.
Perły, srebro, złoto i kamienie naturalne nadają blasku biżuterii, którą tworzy Agnieszka Jankowiak. Autorka marki Gusta – inspirowanej zanikającym rzemiosłem i sztuką złotniczą – w swoich projektach oddaje hołd naturze. Nieustannie zachwycają ją zachody słońca, szum morza i surowość skamieliny. Nieodłącznym elementem rozwoju jej prac jest też sztuka, którą możemy zobaczyć w kolekcji Bauhaus, gdzie nieregularne perły balansują na delikatnych srebrnych nitkach, niczym mobile Leny Kowalewicz.
Atelier to nowa przestrzeń marki Gusta, gdzie pracownia złotnicza łączy się z butikiem. W Atelier znajdziemy także małe biżuteryjne formy rzeźbiarskie projektantów, których autorka docenia. Stalowe półki ociepla bursztyn, wyszlifowany przez Emilię Kohut – twórczynię ION ART – symboliczne znaki od Mokave oraz geometryczne formy Magdaleny Paszkiewicz.
Od kilku lat Gusta tworzy obrączki ślubne, często z powierzonego złota – tu każdy ruch pilnikiem jest intencjonalny. Spotkania z parą, bliższe poznanie i wspólne zaprojektowanie symbolu miłości zakutego w złocie, są szczególnym momentem w warsztacie Agnieszki.
Hucznemu otwarciu towarzyszyła wystawa „Blask i błysk: The Chemical Wedding” autorstwa VonMotz, na której artysta zaprezentował trzynaście prac – różnorodnych, kolorowych, wyrazistych z różnych dziedzin sztuki – ceramiki, rzeźby, malarstwa. Wystawa była uhonorowaniem artysty za wkład w powstanie atelier. Stworzył jego serce – magiczny portal, na którym prezentowana jest biżuteria.
W fascynującym połączeniu sztuki, alchemii i symbolizmu duchowego, artysta VON MOTZ prezentuje wystawę, która bada ezoteryczne krainy magii i okultyzmu, gdzie alchemiczna transformacja splata się z precyzją i rzemiosłem biżuterii artystycznej.
W centrum wystawy leży koncepcja oczyszczenia – destylacji materiałów do ich najbardziej istotnej formy, proces głęboko zakorzeniony w tradycjach alchemicznych, znany jako The Chemical Wedding. Artystyczne podejście VON MOTZ-a kładzie nacisk na redukcję materiałów, obnażając je do ich czystych esencji.
Punktem centralnym wystawy jest Portal Nr 01, monumentalna rzeźba z masywnych bloków stopni kamiennych, pochodzących z historycznego Mostu Świętego Rocha w Poznaniu. Fundament dla stopni stanowi sześć rzeźbionych kamieni, każdy ozdobiony symbolami alchemicznymi, które tworzą potężną bramę z ogromnym półokrągłym lustrem w centrum. To ustawienie, przypominające starożytny rysunek przedstawiający kroki prowadzące do drzwi, wywołuje głębokie poczucie przejścia. Kroki, historycznie związane ze Świętym Rochem – patronem pielgrzymów, podróżników i poszukiwaczy wiedzy – stanowią teraz symboliczny element portalu, łącząc uniwersum i prowadząc odwiedzających w transformacyjną podróż.
To sugestywne połączenie kamienia, luster i symboliki alchemicznej stanowi mocną podstawę dla Gusta Jewelry Atelier. Portal Nr 01 służy zarówno jako artystyczne oświadczenie, jak i ekspozycja dla kolekcji Gusta, płynnie łącząc solidność tradycyjnego rzemiosła z artystycznym wyrazem historycznego warsztatu jubilerskiego. Stal, kamień i lustro splatają się z antycznymi narzędziami, tworząc uniwersum elementarnych materiałów, które stanowią podstawę dla kolekcji Gusta. Ta dynamiczna konwergencja surowych materiałów i symboliki alchemicznej zaprasza do przemyślenia biżuterii jako formy sztuki i procesu transformacji.
Efekt końcowy przerósł nasze najśmielsze oczekiwania. Jest dowodem na to, że synergia między rzemiosłem, sztuką oraz architekturą prowadzi do powstawania miejsc wyjątkowych, z niepowtarzalną energią.
Galeria zdjęć





















Fot. Patryk Lewiński
oprac. na podst.: mat. prasowe mode:lina
Baza produktów
Inne ciekawe eventy
MAT KUBAJ – „W Środku”


Lake Como Design Festival 2025

Venice Architecture Biennale 2025

Wystawa „Nie jesteś sama: Outsiderki w sztuce 2025”
