Salon, jadalnia i kuchnia coraz częściej występują razem jako otwarta strefa dzienna. W ten sposób zyskuje się większą przestrzeń, a i łatwiej jest skoncentrować życie całego domu w jednym miejscu. Jak zatem zaaranżować salon z jadalnią?
Jak urządzić salon z jadalnią?
Nic tak nie łączy, jak wspólne posiłki, podczas których łatwiej jest znaleźć trochę czasu na rozmowy o rzeczach zarówno błahych, jak i tych ważnych. Dlatego jadalniany stół to istotny element każdego domu. Często jednak rezygnujemy z oddzielnej jadalni, czy to ze względu na brak przestrzeni, czy też przez cieszącą się popularnością ideę otwartego planu mieszkania. Jednak rezygnacja z niezależnego pomieszczenia jadalni nie musi oznaczać brak miejsca do wspólnych posiłków i spotkań.
Idealnie połączeni: aranżacja salonu z jadalnią
Salon z jadalnią to para doskonała. Każde z nich stanowi bowiem przestrzeń wspólną – to tutaj spotykają się wszyscy domownicy, czy to podczas wspólnej kolacji przy stole, czy na wygodnej kanapie, po długim i męczącym dniu. Ponadto pokój dzienny połączony z jadalnią daje poczucie większej przestrzeni w mieszkaniu. Od czego należy zacząć, chcąc zaaranżować salon z jadalnią?
Dobrze jest optycznie rozdzielić obie strefy, jednak nie powodując jednocześnie wrażenia dwóch zupełnie różnych stylistycznie pomieszczeń
Wspólna przestrzeń: pokój dzienny z jadalnią
Decydując się na aranżację salonu z jadalnią musimy pamiętać, aby obie części pomieszczenia tworzyły spójną całość. Dobrze jest optycznie rozdzielić obie strefy, jednak nie powodując jednocześnie wrażenia dwóch zupełnie różnych stylistycznie pomieszczeń. Istnieje cała masa sposobów na funkcjonalne i estetyczne strefowanie przestrzeni.
Pierwszym z nich jest wykorzystanie dwóch różne, ale uzupełniających się materiałów wykończeniowych. Dotyczy to zarówno materiału posadzki, jak i koloru ścian, czy sufitu. Podział przestrzeni umożliwiają także elementy architektoniczne, taki jak belki stropowe, czy słupy konstrukcyjne. Praktycznym i modnym ostatnio rozwiązaniem jest wykorzystanie przepierzenia w postaci przeszklonych drzwi, albo ażurowej ścianki. W ten sposób wyraźnie rozdzielamy obie strefy, pozostawiając pomieszczenie otwarte.
Zdarza się, że nasz salon ma kształt litery L, albo posiada wnękę. Warto wtedy wykorzystać naturalny podział pomieszczenia wynikający z jego planu. Sytuując stół jadalniany we wnęce w łatwy sposób oddzielamy od siebie dwie strefy, a sama przestrzeń jadalni zyskuje reprezentacyjny charakter.
Mały czy duży? Aranżacja małego i dużego salonu z jadalnią
Zupełnie inaczej zaaranżujemy mały salon z jadalnią, a inaczej przestronną strefę dzienną, połączoną także z kuchnią, czy holem. Dlatego w zależności od wielkości pomieszczenia, warto wziąć pod uwagę liczbę oraz gabaryty mebli, które pojawią się w pomieszczeniu. Głównym elementem wyposażenia pokoju dziennego jest najczęściej sofa wraz ze stolikiem kawowym, czasem w otoczeniu dodatkowych puf, czy foteli. Taki zestaw wypoczynkowy często zajmuje dużo miejsca, ale i optycznie dominuje w przestrzeni. Dlatego jeśli nasz salon jest mały, warto wtedy wybrać stół, który nie będzie zbyt masywny i wizualnie ciężki. Dobrze sprawdzi się stół okrągły, który będzie stanowił kontrapunkt dla najczęściej prostopadłościennej bryły kanapy.
A jak urządzić duży salon z jadalnią? Jeśli dysponujemy dużym salonem, możemy śmiało wykorzystać masywny stół o obszernym blacie w otoczeniu wianuszka krzeseł. W takiej sytuacji większa liczba mebli może zadziałać na korzyść aranżacji wypełniając przestrzeń. Dotyczy to zarówno klasycznych salonów, jak i tych nowoczesnych – wystarczy sięgnąć po meble, które będą charakteryzowały się prostymi bryłami, a nasz salon z jadalnią nadal może pozostać minimalistyczny.
Nowoczesny salon z jadalnią: spójny stylistycznie!
Aranżując otwartą strefę dzienną powinniśmy mieć na uwadze spójność stylistyczną obu stref, co wcale nie oznacza, że musimy zrezygnować z kontrastów kolorystycznych. W odważnie urządzonym, nowoczesnym salonie z jadalnią może to być połączenie czerni i bieli – jasna część jadalni i ciemna, klimatyczna strefa wypoczynkowa. Jeśli wolimy łagodniejsze rozwiązania, możemy postawić na wyraźny akcent w jednej części pomieszczenia i stonowaną kontynuację tej stylistyki w części drugiej. Dobrym przykładem może być tutaj szary salon w stylu skandynawskim, gdzie w części wypoczynkowej ustawimy sofę o nasyconym kolorze tapicerki, zaś w jadalni, zamiast ponownego użycia intensywnych barw, postawimy na uzupełniającą, łagodną kolorystykę bieli i szarości.
Salon z jadalnią wydaje się dobrym rozwiązaniem w każdym przypadku – niezależnie od tego, czy nasz salon jest mały, czy duży. Odpowiednie rozmieszczenie umeblowania oraz dopasowanie wielkości i formy poszczególnych mebli pozwoli na stworzenie funkcjonalnej i estetycznej aranżacji strefy dziennej. Pamiętając o tym, jak ważną rolę w domu pełni stół, przy którym wszyscy domownicy mogą zasiąść wspólnie, warto się trochę natrudzić, aby znaleźć dla niego miejsce w salonie.
Fot.: Hilight Design, Loft Kolasińki, MAP, Hola Design, PL.architekci, Kowalczyk Gajda Studio Projektowe, Oskar Firek Architects