Dawniej rozłożony na szezlongu czy sofie, ewentualnie połyskujący w salonie kąpielowym lub eleganckiej bibliotece. Luksus. Ten współczesny ma większy rozmach, dlatego odważnie sobie poczyna nawet w kuchni. Zobaczmy, jak interpretują go ekskluzywne marki.
W luksusowej kuchni od wejścia czujemy przestrzeń, której nie przytłaczają nawet wymyślne rozwiązania i naszpikowane nowoczesną technologią sprzęty. Tu po prostu jest czym oddychać – i całe szczęście, bo powietrze się przyda. W końcu eleganckie meble, stylowe baterie i kamienne blaty nierzadko zapierają dech w piersiach. Poza ogólnym odczuciem, które daje dobrze zaprojektowana, nieprzeładowana przestrzeń, mamy też oczywiście dosłownie rozumianą jakość powietrza – o tę można zadbać np. instalując w kuchni zaawansowaną technologicznie wentylację.
Gaggenau daje nam wiele możliwości – wentylację modułową na suficie lub nad wyspą kuchenną czy na ścianie albo wyjątkowo dyskretne rozwiązanie – wyciąg kuchenny wysuwany z blatu. Wszystkie systemy są bardzo skuteczne dzięki zastosowaniu w nich filtrów Baffle. Oprócz doskonałej wydajności same dostosowują moc do natężenia i rodzaju oparów, które mają wchłonąć.
Tu po prostu jest czym oddychać
Miłośnicy klasyki mogą też wybierać spośród okapów firmy Lacanche z czujnikiem zbicia szkła i osobną instalacją wyciągową. Lacanche to tradycyjny look, często wręcz retro, wzbogacony o elektroniczny system zdalnego sterowania, detektory i wysokiej jakości filtry.
Funkcjonalność mebli i sprzętów AGD to bezdyskusyjnie podstawa projektów takich marek jak Gaggenau, Zajc, SieMatic, Lacanche czy ernestrust, jednak gdyby chodziło tylko o funkcjonalność, nie mówilibyśmy o segmencie premium. Żeby zrozumieć, czym różnią się prawdziwe salony kuchenne od zwykłej kuchni, wystarczy rzut oka.
Złapać nieuchwytne
SieMatic na nowo interpretuje modne od jakiegoś czasu rozwiązanie, czyli fronty pozbawione uchwytów. Co znaczy „na nowo”? W tym wypadku nowością jest zastosowanie podświetlanego subtelnie kanału, dzięki któremu szafki otwiera się z łatwością, bez ryzyka pozostawienia na frontach nieestetycznych odcisków palców.
Coraz częściej możemy cieszyć się meblami, nie ograniczając się do patrzenia na nie i bezrefleksyjnego umieszczania w nich naczyń – niektóre powstały przecież nie tylko, żeby dobrze wyglądać, ale też po to, by po prostu miło się ich dotykało. SieMatic podkreśla ten walor dotykowy, który jest tak wyraźny dzięki użyciu do produkcji mebli wyrafinowanych materiałów.
Obcowanie z wysokiej jakości fornirami gwarantuje też Erenstrust. Ich kuchnie na wymiar są klasą samą w sobie – znajdziemy tu zarówno chłód ascetycznych projektów, jak i cieplejsze tony.
Sprzęt AGD również może być stylowy, bez zbędnych udziwnień, podany niczym najwykwintniejsze danie, które dzięki niemu powstanie.
Zmysły wyostrzone
W kuchni mamy wspaniałą pożywkę dla zmysłów – ponętne zapachy i smakowicie wyglądające dania. Gdy dodamy do tego wyjątkową atrakcyjność wizualną mebli i sprzętów, możemy mówić o prawdziwej uczcie. Tę dosłowną, wielodaniową, w kuchni w wersji lux przygotujemy korzystając z najwyżej jakości płyt grzejnych, piekarników i innych sprzętów, których nie powstydziłby się zawodowy kucharz. Sprzęt AGD również może być stylowy, bez zbędnych udziwnień, podany niczym najwykwintniejsze danie, które dzięki niemu powstanie.
Mimo stonowania eleganckich kuchni i zastosowania w nich raczej jednolitych brył producenci mebli dbają, by zaostrzyć ten subtelny obraz. Zaostrzyć lub wyostrzyć – przez dodanie surowych akcentów, jak pełen spękań drewniany blat u Zajc, lub przez odpowiednie operowanie światłem, również w miejscach nieoczywistych, jak wspomniany kanał do otwierania szafek czy łączenie mebli (np. listwa oświetleniowa w pionie).
Chłód pod kontrolą
Wysublimowane formy kuchennych mebli najczęściej cechuje oszczędność detali i prostota, nierzadko chłód, ocieplany oświetleniem, akcentami z ciepłego drewna czy mosiądzu. Na chłód rozumiany w kuchni dosłownie również musi znaleźć się miejsce – nie sposób jej sobie wyobrazić bez chłodziarki i zamrażarki. W wydaniu ekskluzywnym idziemy o krok dalej – tak jak to robi Gaggenau, proponując nam swoje wyjątkowe chłodziarko-zamrażarki z możliwością komponowania z nich zestawów oraz chłodziarki do wina.
Tu znaczenie mają nie tylko parametry gwarantujące utrzymanie szlachetnych trunków w doskonałym stanie, takie jak trzy strefy klimatyczne, utrzymanie wilgotności powietrza na odpowiednim poziomie, absorbowanie wibracji, filtr z węglem aktywnym pochłaniający zapachy. Ważne jest również odpowiednie wyeksponowanie zawartości chłodziarki – inaczej niż w przypadku zwykłej lodówki, którą chętnie ukrywamy w zabudowie. Chłodziarki Gaggenau mają przeszklone drzwi chroniące wnętrze ze stali nierdzewnej z koszami z aluminium i naturalnego drewna dębowego.
Światło i szkło
W nowoczesnych kuchniach urządzonych „z zębem” wcale nie chodzi o szokowanie czy przepych. Projektanci chętnie umieszczają w nich duże przeszklenia, które z jednej strony dodają lekkości całej aranżacji, często „obciążonej” litym drewnem i ciężkim kamiennym blatem, a z drugiej pozwalają na zabawę światłem, które tworzy nastrój. Dzięki szklanym gablotom z podświetleniem kuchnia zyskuje głębię i coś na kształt dostojeństwa. Łatwo można wyeksponować elementy ozdobne, które – jeżeli już się pojawiają – zasługują na uwagę.
Jak widać, siła luksusowych kuchni tkwi w materiałach wysokiej jakości, zastosowaniu nowoczesnej technologii, która nie przytłoczy wnętrza, oraz w umiejętnym operowaniu detalem, również tak subtelnym jak światło. Dobry design wchodzi dziś do naszych domów również kuchennym wejściem, a kuchnię z trudem odróżniamy od salonu.
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe Gaggenau, SieMatic, Zajc, Ernestrust, Lacanche