Inne Geografie, Inne Historie. OmenaArt Foundation zaprezentuje pawilon tematyczny na maltabiennale.art 2024
maltabiennale.art 2024, zapowiadające się na jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych roku, zaprezentuje 80 artystów z 23 krajów oraz ponad 20 pawilonów narodowych i tematycznych zlokalizowanych w 21 obiektach historycznych na Malcie i Gozo. OmenaArt Foundation zaprezentuje swój pawilon tematyczny w Forcie St Elmo zatytułowany Inne Geografie, Inne Historie według koncepcji Hanny Wróblewskiej, pod opieką kuratorską Natalii Bradbury.
O pawilonie tematycznym na maltabiennale.art
Wydarzenie przeobrazi Maltę w centrum artystycznej kreatywności od marca do maja, przyciągając zarówno miejscowych, jak i międzynarodowych miłośników sztuki.
OmenaArt Foundation zaprezentuje swój pawilon tematyczny w Forcie St Elmo zatytułowany Inne Geografie, Inne Historie według koncepcji Hanny Wróblewskiej, pod opieką kuratorską Natalii Bradbury. W tej wyjątkowej przestrzeni artystki wykorzystają rzeźbę, fotografię, wideo i instalację, przeplatając swoje prace wspólnym wątkiem aktywizmu. Pochodzące z Polski i Ukrainy, artystki rezydują i tworzą w różnych miejscach w Europie, w tym w Hiszpanii i Wielkiej Brytanii oraz angażują się w międzynarodowe rezydentury. Ich artystyczne poszukiwania zagłębiają się w tematy migracji, transformacji i skutków burzliwych zmian. Mimo różnorodnych pokoleń i artystycznych środowisk, artystki znajdują wspólny punkt doświadczeń w dzielonej narracji.
W epoce zmian klimatycznych, społecznych i politycznych, artystki stawiają fundamentalne pytanie: Czy możemy stworzyć nowy świat z innym porządkiem? Ich punktem odniesienia są starożytne cywilizacje śródziemnomorskie. Czy dzisiejsze konflikty wynikają z tych samych zasad, które rządziły tymi cywilizacjami – zasad walki, wyzysku, zemsty i trybalizmu? Wybrane prace artystek zapewniają unikalną perspektywę na inne geografie, dynamikę społeczną, prywatne mitologie i alternatywne historie, kwestionując ustalone narracje i zapraszając do „herstorycznego” punktu widzenia.
Artystki podkreślają wartości takie jak empatia, refleksja, współczucie, przyjemność zmysłowa, troska i solidarność, prezentując potencjał zmiany nie tylko w czasach pokoju, ale także w czasach wojny. Ich wspólny przekaz rezonuje ponad granicami – od Polski, Ukrainy, Malty, Europy, po szerszy kontekst globalny. Polska artystka Ida Karkoszka przebywa obecnie na trzymiesięcznej rezydencji na Malcie. Pobyt pozwala jej poczuć atmosferę i otoczyć się naturą tworzącą wyspę, a także inspiruje ją do tworzenia rzeźby z lokalnego maltańskiego kamienia, która będzie stanowić część wystawy w pawilonie tematycznym.
– Udział OmenaArt Foundation w maltabiennale.art 2024 to dla nas wielki zaszczyt. Jestem dumna, ponieważ będziemy mogli zaprezentować szerokiej rzeszy odbiorców unikalną kolekcję dzieł sztuki i otworzyć się na nowe formy dialogu artystycznego. Dla mnie to wydarzenie ma też wymiar osobisty, bo uda mi się spełnić jedno z moich artystycznych marzeń. W naszym pawilonie odwiedzający zobaczą m.in. prace cenionych artystek młodego pokolenia, które poruszają uniwersalne tematy, takie jak tożsamość i wspólnota. Wierzymy, że nasze działania podczas maltabiennale.art 2024 wpłyną nie tylko na widzów, lecz także na cały dyskurs artystyczny, tworząc inspirujące doświadczenie dla międzynarodowej publiczności – mówi Omenaa Mensah. – Nasz udział w maltabiennale.art 2024 zbiega się z uruchomieniem ważnego dla mnie projektu artystyczno-biznesowego na Malcie, nad którym pracowaliśmy z moim zespołem od wielu miesięcy. Po raz pierwszy bowiem zaprosimy naszych gości do LuginsLand of Art w Rabacie, nowej przestrzeni artystycznej, gdzie będą się odbywać wystawy i wydarzenia kulturalne – dodaje prezeska OmenaArt Foundation.
– Artystki z wystawy Inne Geografie, Inne Historie reprezentują różne środowiska, pokolenia i kraje, łączy je jednak wspólny polski mianownik. Przemiany, migracje i brak zdefiniowanego „domu” inspirują je do poszukiwania swojej tożsamości, narodowości i cielesności, eksplorując granice związane z byciem kobietą i artystką. Prace Jagiełło, Dostlievy, Karpowicz, Karkoszki i Falender ukazują abstrakcyjne limity nakreślone przez patriarchat, historyczną traumę, rewoltę społeczną i własne ciało. Narracja wystawy idealnie wpisuje się w charakter wyspy – miejsca, które przez tysiące lat było splotem różnych geografii i historii – mówi kuratorka Natalia Bradbury.
Zespół kuratorski: Inicjatorka projektu: Hanna Wróblewska (PL), Kuratorka: Natalia Bradbury (PL), Koordynator projektu wystawy: Boris Kudlička (SK), Projekt wystawy: Małgorzata Góra (PL), Nicolò Bianchino (IT).
Menadżerki projektu: Joanna Szulc (PL), Maria Galea (ML).
Zaproszone artystki: Lia Dostlieva, Barbara Falender, Iza Jagiełło, Ida Karkoszka, Aleksandra Karpowicz.
O OmenaArt Foundation
OmenaArt Foundation została powołana przez Omenę Mensah do realizacji międzynarodowych projektów z zakresu sztuki, architektury i sztuki. Zajmuje się działaniami filantropijnymi, w tym koordynacją Wielkiej Aukcji Charytatywnej, jednego z najbardziej prestiżowych wydarzeń w Europie, które promuje najlepszych polskich i międzynarodowych artystów. Fundacja buduje
kolekcję sztuki, wspiera młodych artystów i instytucje kultury. OmenaArt Foundation angażuje się także w rewitalizację zabytkowych budynków w Polsce, we Włoszech i na Malcie.
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe OmenaArt Foundation