Jeśli pod ręką macie wazon, świecę i bukszpan, możecie wyczarować oryginalny stroik na wielkanocny stół. To opcja dla fanów DIY. Specjalnie dla czytelników MAGAZIF patent na wykonanie takiego minimalistycznego cuda zdradza Asia, youtuberka, prowadząca kanał Asiasiowo.
Stroiki wielkanocne na stół? To naprawdę nic trudnego…
Myśląc o Wielkanocy, mamy w głowie wiosenną zieleń i barwne pisanki. Jak połączyć oba te elementy, by własnoręcznie stworzyć dekorację wielkanocną miłą dla oka? Wystarczy odrobina czasu i kilka przedmiotów, aby wyczarować oryginalny – bo nasz własny – stroik wielkanocny, który świetnie będzie się prezentował na stole.
Bukszpan, mech i wazon: co musisz mieć pod ręką aby zrobić stroik wielkanocny
Do stworzenia przedstawionego stroika wielkanocnego potrzebujemy:
- Mchu
- Świecy
- Gałązek
- Obcążków
- Nożyczek
- Bukszpanu
- Szklanego wazonu
- Sztucznych kwiatów
- Drucika florystycznego (0,7 mm średnicy)
- Małych pisanek styropianowych
Mamy potrzebne przedmioty… i co dalej?
Gałązki bukszpanu łączymy za pomocą drucika, tworząc z nich niewielki wianek.
Jego średnica powinna być taka, by bez problemu włożyć do środka wazon.
Następnie do wianka dodajemy sztuczne kwiaty.
Pomiędzy bukszpan wkładamy gałązki np. brzozy.
Teraz potrzebujemy około 5 cm kawałki drucika. Na nim mocujemy styropianowe jajka.
Je również dodajemy do wianka, zaplatając o niego drucik.
Wewnątrz wianka umieszczamy wazon, najlepiej dość niski.
Układamy w nim odrobinę mchu oraz świecę i… to tak naprawdę wszystko.
W kilka minut mamy gotowy, oryginalny stroik wielkanocny. Minimalistyczny, bez zbędnego przepychu. Oczywiście podane tu dodatki to tylko propozycja. Do dekoracji wianka możecie użyć innych sztucznych kwiatów, piórek, czy drobnych ozdób.
Na sam koniec zachęcam do obejrzenia krótkiego filmiku, w którym pokazuję cały proces tworzenia tego stroika.
Inne pomysły na stroiki wielkanocne
W tworzeniu stroika ogranicza nas tak naprawdę tylko wyobraźnia – możemy wykorzystać mnóstwo dostępnych elementów, i tych z kwiaciarni czy kupionych w sklepie z drobiazgami, i tych znalezionych podczas spaceru. Poniżej kilka przykładów stroików, które mogą posłużyć za inspirację.
Stroik wielkanocny z żywych kwiatów
Żywe kwiaty zawsze wyglądają dobrze. Gdy ułożymy je w kompozycję wzbogaconą o wielkanocne detale, jak pisanki albo kurczaki albo wpleciemy w wieniec czy podrasujemy wstążkami w żółtym kolorze, staną się doskonałą ozdobą na Wielkanoc.
Wieniec na drzwi z suszonych lub żywych roślin, z wplecionymi ozdobami (kurczaczki, jajka)
Wieniec możemy powiesić zarówno na drzwiach wejściowych, by witał gości, jak i na dowolnych drzwiach w domu, jako ozdobę wnętrza. Możemy go również położyć na stole, a w środku postawić świecę.
Stroik wielkanocny w słoiku (z mchem i dowolną ozdobą)
Do stworzenia tego stoika wystarczy dowolny słoik, który możemy obwiązać u góry wstążką, i ozdoby, które akurat mamy pod ręką. Może to być figurka zajączka wielkanocnego, baranek czy pisanka. Postawmy je na sztucznym mchu albo gałązkach i zamknijmy słoik.
Stroik wielkanocny na plastrze drewna
Gdy już mamy plaster drewna albo dowolną deseczkę, ułóżmy na niej dowolną kompozycję z roślin (żywych lub sztucznych). Możemy dodać zajączka wielkanocnego albo inny wielkanocny akcent. Najlepiej wszystko przykleić klejem na gorąco.
Stroik wielkanocny w koszyczku
Koszyczek to must have wielkanocny, dlatego warto go wykorzystać. Ułóżmy w nim pisanki, bazie, rzeżuchę czy inne ozdoby, które chcielibyśmy widzieć na swoim stole.
Stroik wielkanocny – pisanki w naczyniu
Równie oczywiste jak koszyczek są w przypadku Wielkanocy pisanki – te możemy zrobić sami z prawdziwych wydmuszek, ale możemy też kupić gotowe kolorowe jajka (albo kupić takie do samodzielnego ozdabiania). Wystarczy dobrać ładne naczynie i wyeksponować pisanki.
Stroik wielkanocny z materiału – marchewki, zajączki albo tulipany uszyte z filcu
Filcowe ozdoby można kupić, można je też uszyć samemu. Dobrze sprawdzi się tu również inny materiał. Taki stroik będzie trwały i bezpieczny, na przykład gdy w domu są małe dzieci.
Wielkanocne gniazdka (a w nich ptaszki i piórka)
Gotowe gniazdka można kupić w wielu sklepach i kwiaciarniach, podobnie jak ptaszki i kolorowe piórka. Połączmy wszystkie elementy i ozdóbmy mieszkanie wielkanocnymi gniazdkami.
Zajączki i jajka z papieru – wielkanocna girlanda
Girlandę możemy powiesić na drzwiach albo w oknie. Wystarczy wyciąć z papieru odrysowany wcześniej kształt zajączka – albo naprzemiennie zajączka i jajka. Albo wycinamy naraz kilka sztuk (przed wycinaniem składamy papier, żeby wyciąć je hurtem), albo wycinamy każdy z osobna i łączymy je wstążką, tasiemką czy nitką, by girlanda mogła zawisnąć.
Wielkanocna rzeżucha – stroik z barankami, zajączkami albo jajkami
Rzeżucha sama w sobie stanowi wielkanocny akcent, ale jeżeli chcemy zrobić z niej stroik, wystarczy postawić na niej figurkę zajączka czy pisankę.
Miłego i owocnego tworzenia!
Fot.: Asiasiowo