Styl shabby chic: skąd się wziął i co to takiego?
Termin „shabby chic” powstał w latach 80. XX wieku. Tłumacząc go dosłownie, można powiedzieć, że „shabby” oznacza brudny, wytarty, zdezelowany. Natomiast „chic” to nic innego jak elegancja i szykowność. Jest to więc sfatygowany szyk. W czasach, gdy powstawał, we wnętrzach dominował elegancki i schludny styl. Ten mogliśmy znaleźć w eleganckich penthousach czy lobby, wypełnionym lśniącym marmurem i mosiądzem.

Dla tak projektowanych wnętrz w dość naturalny sposób musiała pojawić się jakaś alternatywa. Zaczęto projektować wnętrza wypełnione bogatymi w historię elementami, które nie musiały być wymuskane: prezentowały odpryski farby, rysy, czyli wszystko to, co wymyka się kontroli człowieka, za to poddaje upływowi czasu. Meble shabby chic? Nie mogło w nich zabraknąć znalezisk w stylu vintage. W ten sposób narodził się ten styl.

Delikatne barwy: wnętrze w stylu shabby chic
W pomieszczeniach urządzonych w stylu shabby chic dominują jasne, pastelowe barwy. Króluje w nich biel (a szczególnie jej złamane wanilią odcienie) oraz pastele – pudrowy róż, rozmyty błękit i wyblakłe żółcie, choć w kwestii dodatków nierzadko spotykane są również brązy i szarości. Jednym słowem – całe wnętrze w stylu shabby chic będzie urządzone w delikatnych barwach, przez co ma dawać poczucie spokoju.

Shabby chic a styl prowansalski
Styl shabby chic bardzo często mylony jest ze stylem prowansalskim – i vice versa. Dzieje się tak głównie dlatego, że oba style czerpią bardzo wiele z wiejskiego, sielskiego klimatu. Bielone meble, postarzana ceramika, sentymentalne ramki, dekoracje jak z babcinego kufra. Jednak o ile w stylu prowansalskim biel jest elementem dodatkowym, tak w przypadku shabby chic gra główne skrzypce; poza tym, w tym shabby chic to stylistyka czerpiąca inspiracje nie tylko z francuskiej, ale również i z angielskiej prowincji.

Można powiedzieć, że w stylu shabby chic całość bywa odbierana jako przesłodzona (przynajmniej dla niektórych), z pewnością jednak przytulna stylistyka, tak samo, jak i styl prowansalski, nawiązująca do stylu rustykalnego – w tym jednak przypadku inspiracje czerpiąca nie tylko z francuskiej, ale i z angielskiej prowincji. Ponadto, choć istnieją punkty wspólne: bielone drewno, zaokrąglone ranty, gięte nóżki i zdobienia mówi się, że styl prowansalski cechuje jednak większa powściągliwość. Shabby chic jest również bardziej kontrastowy i eklektyczny, choć w w obliczu cukierkowej, słodkiej kolorystyki nie widać tego na pierwszy rzut oka.
Meble shabby chic
W stylu shabby chic meble muszą wyglądać na używane. Niekiedy nawet nowe meble celowo się postarza. Jedną z metod odnawiania lub postarzania mebli shabby chic jest starcie drewnianych powierzchni wyposażenia na mokro, na przykład pumeksem, choć można posłużyć się też papierem ściernym. W ten sposób możemy także zetrzeć lakier z nowych mebli, na których postarzeniu nam zależy.

Spójność w stylistyce shabby chic
Istnieje wiele elementów, które pomagają scharakteryzować styl shabby chic. Meble to prawdziwe antyki, odsłaniające warstwy farby, gdy zewnętrzna powłoka zaczyna się łuszczyć.

Najlepszym sposobem na zdobycie mebli i dekoracji w stylu shabby chic jest wizyta w sklepie z antykami lub na pchlim targu – przedmioty znalezione w takich miejscach dodadzą nieco historii i głębi do aranżowanej przestrzeni. Pamiętajmy jednak, by nie wprowadzać zbyt wielu odmiennych elementów, ponieważ może to tworzyć wizualny bałagan i dawać uczucie chaosu. Mile widziane jest trzymanie się określonej palety kolorów i znalezienie przedmiotów, które do niej pasują.


Dodatki w stylu shabby chic
Postarzane ramy, stare zegary, bujane fotele, staromodne kredensy, świeczniki. Dodatki są tu ważnym dopełnieniem aranżacji. Tak jak i fakt, że można dać im drugie życie. Mówi się, że we wnętrzach urządzonych w stylistyce shabby chic, widać kobiecą rękę, wszak kojarzymy z nim wzory kwiatowe i motywy. Trafiają się koronki, hafty, falbanki, liczne draperie, zasłony, a nawet słodkie aniołki – można zatem zauważyć, że panuje w nich romantyczny klimat.
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe Hommes Studio