Aktualny motyw: Kolor roku we wnętrzach

Utkane z plastiku: co można zrobić z butelki PET?

Nieprzyjazne dla środowiska, mogą zasiedlić nie tylko kontenery i wysypiska śmieci. Plastikowe butelki zagroziły światu, dlatego warto spróbować uczynić je trochę mniej groźnymi. Zobaczcie, jaki mają potencjał.

O recyklingu mówi się dużo i chętnie. Czasem wręcz napastliwie, jednak ten ton przestaje dziwić, gdy zdamy sobie sprawę z ekologicznej katastrofy, jaka dotyka nas wszystkich. Martwe wieloryby, które nałykały się plastikowych odpadów, przemawiają do wyobraźni, ale niestety nie są jedynie jej wytworem. Stanowią symbol naszych czasów, krańcowo odległych od respektowania praw natury. Mimo apeli ekologów plastikowe butelki nadal mają się dobrze, dlatego powstają inicjatywy, które choć w minimalnym stopniu pomagają dać plastikowi drugie życie. Zamiast wyrzucać go bezrefleksyjnie, można wyczarować z niego prawdziwe perełki… Mowa nie tylko o ozdobach, ale i zabawkach, a nawet lampach i meblach. Przestają dziwić ubrania, które powstały „z odzysku”, ale w nich na pierwszy rzut oka nie widać pierwotnego surowca – z plastiku uzyskano nici poliestrowe. Tak jest w przypadku firmy Levis, na tym bazuje również projekt Net-Works, w ramach którego powstają wykładziny z wyławianych sieci rybackich. Miłośników designu zainteresuje też na pewno projekt Alvara Catalána de Ocóna, w ramach którego małe społeczności tkaczy na całym świecie dostają drugą szansę od losu, tworząc… abażury do lamp z plastikowych butelek.

Jak powstaje abażur lampy z butelki PET, Alvaro Catalán de Ocón
Lampy z butelek, Alvaro Catalán de Ocón

Warto jednak wspomnieć, że mnóstwo przedmiotów powstałych z butelek PET wykorzystuje je bez obróbki, przez co pojawiają się one w takiej formie, w jakiej je wyrzucono. Bez przetwarzania. Dla ozdoby.

Desigerskie dodatki z butelek PET

Alvaro Catalán de Ocón

Butelka świetnie sprawdzi się w roli doniczki czy kwietnika. Może stanowić też część większej instalacji, np. ogrodu wertykalnego.

Butelkowy ogród wertykalny, BookApart

Także i tu nie trzeba przerabiać butelki, wystarczy ją bowiem ubrać. Na przykład w wydrukowaną na drukarce 3D osłonkę.

Design Liberio

Duża butelka-baniak po wodzie zyska drugie życie, gdy zrobimy z niej klosz do lampy. Wystarczy przykleić do niej odpowiednio ułożone główki plastikowych łyżeczek. Plastikowe butelki w ogóle często bywają wykorzystywane jako elementy lamp – żeby nie narażać ich na przegrzanie, jako źródła światła warto użyć żarówek ledowych, które prawie się nie nagrzewają.

deMilked

Zabawne dekoracje z butelki

Plastikowe butelki nie należą do najpiękniejszych, chyba że wyczarujemy z nich zabawne ozdoby. Co odważniejsi sięgną też po większe gabaryty – na przykład zastosują butelki jako tapicerkę krzesła ogrodowego. W końcu jedną z podstawowych cech plastiku jest jego trwałość – w tym wypadku to, że się nie rozkłada, jest akurat zaletą.

ŁadnyDom
Pin Stripey Socks
Projekt: Veronika Richterová, Fot Michal Cihlář

Fot. i oprac. na podst.:
Alvaro Catalán de Ocón, ŁadnyDom, Veronika Richterová, Pin Stripey Socks, deMilked, Design Liberio, Recyclart

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

Jak zrobić makramę? Makramowy kwietnik krok po kroku
Jak zrobić makramę? Makramowy kwietnik krok po kroku

Kwietnik z makramy to świetna i naprawdę prosta do wykonania ozdoba wnętrza, która po latach wraca do łask. Świetnie wpisuje się w stylistyki, będące na topie, jak choćby boho czy vintage. Jak zrobić makramowy kwietnik? Okazuje się, że nie jest to trudne.

Aktualności

Wycinaj i wcinaj. Piernikowa kolekcja mebli IKEA na święta
Wycinaj i wcinaj. Piernikowa kolekcja mebli IKEA na święta

Domek z piernika udekorowany lukrem i posypkami to idealny wypiek na święta Bożego Narodzenia. A gdyby tak pójść o krok dalej i poza piernikowym domkiem mieć także meble? IKEA stworzyła zestaw Gingerbread Höme, dzięki któremu możemy sami konstruować jadalne meble.

trendy

trzy plastikowe stolik o kanciastej podstawie
Fantazyjne i nietuzinkowe – dodatki z plastiku

Może przyjąć każdy kształt i zaskoczyć kolorem. Plastik kocha się w designerskich dodatkach i z upodobaniem wchodzi nawet w trudne związki. Na przykład z marmurem.

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

plastikowe przeźroczyste krzesła przy drewnianym masywnym stole
Plastik fantastik, czyli fantastyczny design z tworzyw sztucznych

Pierwsze skojarzenia ze słowem PLASTIK, które przychodzą większości osób do głowy, zapewne nie są zbyt pozytywne. Jednak plastik ma różne oblicza i od dawna jest wykorzystywany do produkcji mebli i dodatków, również tych wysokiej jakości.

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

kilka kolorowych puff VANK na łące z wysoką trawą za fioletowym kwiatem
Limitowana linia zero waste: VANK_TRI_RE

– Nie chcemy, aby blask naturalnej wełny w pięknych, nasyconych kolorach zgasł wśród odpadów. Wybierając tę linię, wspieracie wykorzystanie naturalnych zasobów, które inaczej zmarnowałyby się – przekonuje Natalia Sochacka z VANK. Zapraszamy zatem na lekcję recyklingu wraz z limitowaną linią trójkątnych pufów TRI, które wykonywane są z resztek tkanin.

ludzie

ekologiczne biuro od workplace solutions open space z drewnianą podłogą i przeszklonym boxem
Biuro 80% eko: meble z odzysku i wzajemne zaufanie

Workplace Solutions lubi przełamywać stereotypy. Przekraczać granice. Przy jednej z ostatnich realizacji udowadnia, że przestrzenie pracy można projektować inaczej. Z zupełnie innego punktu widzenia, a jednak uzyskując oczekiwany efekt – komfortowego i wizualnie estetycznego miejsca.