Urządzając swoją wymarzoną przestrzeń każdy stara się być perfekcjonistą. Zwracamy uwagę na każdy szczegół, a różnice w odcieniach płytek mogą nas przyprawić o przysłowiowy zawrót głowy. Niekiedy jednak, zmiany tonacji są zabiegiem celowym, nadającym ceramice indywidualnego charakteru; innym razem są spowodowane uwarunkowaniami technologicznymi, na które producent nie ma wpływu. Jak się ustrzec przed taką sytuacją i co zrobić, aby płytki, które planujemy położyć cieszyły nasze oko?
Przy aranżowaniu własnej wymarzonej przestrzeni, wielu z nas dąży do perfekcji, co jest zrozumiałym podejściem. Skupiamy się na najdrobniejszych detalach, a nawet subtelne różnice w odcieniach płytek tego samego modelu mogą wywołać irytację. Warto zauważyć, że delikatne różnice w tonacji płytek czasem są świadomie stosowane, aby nadać ceramice indywidualny charakter, podczas gdy w innych przypadkach wynikają z ograniczeń technologicznych, na które producent nie ma wpływu. Aby uniknąć takich sytuacji, istnieje kilka praktycznych kroków, które można podjąć. Jak zatem skutecznie ustrzec się przed niepożądanymi różnicami w tonacji płytek oraz jak sprawić, aby nasze wybrane płytki nie tylko spełniały oczekiwania, ale również dostarczały estetycznej satysfakcji?
Trochę teorii, czyli różnice w odcieniach płytek
Odcień produkowanych płytek ulega zróżnicowaniu w procesie wypalania. Zjawisko to występuje z powodu reakcji fizyko-chemicznych zachodzących pod wpływem warunków panujących w piecu. W procesie produkcji ceramiki jest to zjawisko naturalne. W związku z tym, że płytki wytwarzane są z naturalnych surowców, niemożliwe jest, żeby każda płytka danego wzoru miała taki sam odcień.
W przypadku płytek szkliwionych różnice w odcieniach dotyczą przemian szkliwa, a więc komponentu, na który można mieć ograniczony wpływ.
Pomimo bardzo dobrze i dokładnie zaplanowanego procesu produkcyjnego, zarówno w jednym i w drugim przypadku nie do końca mamy wpływ na fakt, iż każda dostawa surowców (szkliwa czy gliny) może nieznacznie różnić się parametrami od innych. Z tego względu kolejne partie produkcyjne mogą charakteryzować się innym odcieniem.
Zobacz też: Płytki ceramiczne i kamień w salonie: przepis na elegancki pokój dzienny
Generalną zasadą jest to, że istnieje tzw. płytka wzorcowa, która ma określony odcień jako standardowy, wzorcowy, a kolejne partie produkcyjne mogą mieć odcień jaśniejszy lub ciemniejszy.
Różnice w odcieniach płytek – jak uniknąć problemu?
Aby sprawdzić, czy płytki które chcemy ułożyć mają jednakowy odcień i w ten sposób uniknąć późniejszych problemów, reklamacji itp., należy zweryfikować tę informację przed ułożeniem płytek. Oznaczenie tonacji musi znajdować się na kartonowym opakowaniu, np. w Cerrad wyznacznikiem odcienia jest data produkcji umieszczona na opakowaniu. Z tego względu wszystkie kartony zakupionego towaru muszą posiadać te same oznaczenia odcienia lub datę produkcji.
Należy o tym pamiętać, w szczególności przy chęci dokupienia płytek. Zachowanie opakowania, czy zrobienie dokumentacji zdjęciowej kartonu z oznaczeniami, pozwoli na „dopasowanie” płytek w tym samym lub najbardziej zbliżonym odcieniu.
Fot. i oprac. na podst.: mat. pras. Cerrad