Czy można połączyć surowe, industrialne założenia z odwołaniami do estetyki sprzed lat? Jak najbardziej, a dowodem na to jest zyskujący na popularności styl industrial vintage. Przeczytajcie, na czym polega i jak wprowadzić go do wnętrza!
- Industrial vintage to styl, który proponuje industrialną surowość połączoną z zapraszającym i komfortowym charakterem wnętrza.
- Postawmy na stonowaną paletę barw, która bazuje na graficie, czerni, brązach oraz rudości.
- We wnętrzu industrial vintage ważna są lampy – niech przywodzą na myśl wnętrza dawnych fabryk czy warsztatów.
Co to jest industrial vintage?
Estetyka industrial vintage czerpie inspiracje z architektury dawnych magazynów i fabryk, jednak zamienia je w miejsca, które są zapraszające i przyjazne. Podstawowym założeniem jest wykorzystanie surowych elementów architektonicznych, takich jak wyeksponowane cegły, beton na podłodze czy stalowe podpory. Podobnie jak w czasach rewolucji przemysłowej oraz na początku XX wieku, wnętrza w tym stylu charakteryzują duże, otwarte przestrzenie oraz ich zagospodarowanie zorientowane na funkcjonalność. Klasyczna estetyka industrialna często idzie w parze z nowoczesnym minimalizmem. Tutaj jest inaczej, we wnętrzu industrial vintage nie może zabraknąć wyposażenia sprzed lat, dzięki któremu przestrzeń nabiera autentycznego charakteru.
Kolory w industrial vintage
Współczesne wydanie estetyki industrial vintage najczęściej operuje zgaszonymi, ciemnymi barwami. Należą do nich kolor naturalnej cegły oraz paleta szarości, a także grafity, brąze oraz czerń. Taka gama kolorów wynika z zastosowanych materiałów. W końcu bazą w aranżacji industrial vintage jest beton architektoniczny, a także wszechobecna surowa cegła. Dodatkowo świetnym pomysłem będzie zastosowanie detali w kolorze miedzi czy mosiądzu. To dzięki nim wnętrze stanie się bardziej przyjazne.
We wnętrzach w stylu industrial vintage znajdziemy dużo metalu w najróżniejszej formie. W dawnych pofabrycznych przestrzeniach nieodłącznym elementem wyposażenia były duże przeszklenia osadzone w metalowych ramach, a także elementy konstrukcyjne również wykonane ze stali. My również możemy wprowadzić je do wnętrza albo wykorzystać zastane elementy architektury budynku. To od nas zależy, czy pomalujemy je na przykład na czarno lub grafitowo, czy zostawimy surowe i jedynie zabezpieczony warstwą ochronną.
We wnętrzu w stylu industrial vintage często wykorzystuje się skórę, która może pojawiać się jako tapicerka mebli lub elementy wykończeniowe. Obszerna kanapa obita skórą będzie bez wątpienia sercem naszej aranżacji. Pamiętajmy, że możemy śmiało łączyć ze sobą i zestawiać różne typy tapicerek. Ważne, aby wszystkie one dobrze ze sobą współgrały.
Oświetlenie w industrial vintage
W estetyce industrial vintage bardzo ważne jest oświetlenie – to właśnie lampy stanowią integralny element aranżacji wnętrza. Wyobraźmy sobie dawny warsztat albo przestrzeń roboczą. Nie znajdziemy tu eleganckich opraw, zamiast nich z sufitu będą zwieszone surowe lampy z eksponowaną żarówką. Na ścianach zobaczymy proste w formie, często odarte z wszelkich ozdób kinkiety. Właśnie w taki efekt celujemy. Powinny nas zainteresować oprawy, których klosze zbudowane są z metalowych prętów albo te z wyoblonych blach przywodzące na myśl oświetlenie garażowe. Częstym wyborem będą też lampy na wysięgnikach, które pozwalają na łatwe sterowanie światłem i kierowanie go w wybrany punkt przestrzeni.
Wybierając lampy możemy sięgnąć po nowe egzemplarze prosto ze sklepowych półek albo poszukać czegoś używanego. Autentycznie stare modele na pewno dodadzą naszemu wnętrzu charakterystycznego sznytu. Pamiętajmy jednak, by zwrócić uwagę na źródło światła – zdarzają się oprawy, które świetnie się prezentują, jednak pochodzą z epoki, gdy w lampach instalowane były zupełnie inne żarówki. Przez to możemy mieć trudność ze znalezieniem nowej, która na dodatek będzie energooszczędna.
Lustra w stylu industrial vintage
Wybierając lustro vintage, warto postawić na modele o metalowych, mosiężnych lub żelaznych ramach, które wyglądają jakby miały za sobą długą historię. Tego rodzaju lustra często mają delikatnie postarzane powierzchnie. Nadaje to im wyjątkowego charakteru, idealnie pasującego do wnętrz, gdzie przeszłość spotyka się z nowoczesnością. Lustra vintage idealnie komponują się z surowością industrialnych wnętrz, dodając im oryginalności i przełamując minimalistyczną geometrię przestrzeni.
Industrial vintage w aranżacji wnętrz – jakie meble wybrać?
Zastanówmy się nad meblami, jakie umeblowanie sprawdzi się we wnętrzu w stylu industrial vintage? Na pewno dobrym rozwiązaniem będą metalowe regały, które szczególnie efektownie prezentują się na tle ściany z surowej cegły. Na takim regale możemy ustawić książki albo dodatki. Dobrym pomysłem będą też inne meble metalowe, które często kojarzą się nam wyłącznie z przestrzenią publiczną. Nic bardziej mylnego – metalowe wyposażenie sprawdza się przede wszystkim w domowym gabinecie. Możemy wybrać metalowe biurko, kontenerek oraz regały, przez co całość nabierze spójnego charakteru.
Jednak metalowe meble to nie jedyne wyjście. We wnętrzu w stylu industrial vintage z powodzeniem możemy umieścić meble drewniane – najlepiej takie z nieoszlifowanego, starego drewna, które wcale nie jest idealne. Masywny stół przypominający mebel warsztatowy albo szafa o drzwiach wykonanych z litego drewna na pewno będą świetnie współgrały zarówno z cegłą, jak i z betonem.
A co z miękkimi meblami tapicerowanymi? Oczywiście możemy wprowadzić je do wnętrza – przecież żadna estetyka nie jest sztywna, a my możemy dowolnie bawić się stylem. Jeśli zapewnimy odpowiednią bazę materiałową, z powodzenie możemy umieścić we wnętrzu wygodne, tapicerowane pufy czy fotele.
Industrial vintage w aranżacji wnętrz – jakie dodatki wybrać?
Styl industrialny w wydaniu vintage nie stroni od dodatków. Sięgajmy po elementy z lamusa, które dodadzą wnętrzu charakteru. Może to być duży stalowy zegar albo oldschoolowy głośnik czy nawet gramofon. Dobrym pomysłem na dekoracje będą także grafiki na ścianach. Wybierzmy prace lokalnych artystów, przez co przestrzeń stanie się jeszcze bardziej spersonalizowana. Estetyka industrial vintage najlepiej sprawdza się w przestronnych pomieszczeniach, bo właśnie z takich się wywodzi. Dawne mieszkania na poddaszach poprzemysłowych lokali były duże i pełne powietrza, nierzadko wielokondygnacyjne. Jeśli dysponujemy tak dużą przestrzenią, bez obaw możemy zaszaleć z ilością dodatków – w końcu to dzięki nim wnętrze staje się przyjazne.
Jak widać, wnętrza w stylu industrial vintage są zapraszające i komfortowe. Chociaż dawniej w takich aranżacjach chodziło przede wszystkim o funkcję, dziś komfort i estetyka są równie ważne. Pamiętajmy, że przestrzeń dobrze zaprojektowana to taka, w której jej mieszkańcy czują się dobrze.