W wirze życia i jego zawrotnego wręcz tempa, konsumenci wyrażają często sprzeczne potrzeby i pragnienia. Z jednej strony pragną nowości, ekscytacji nieznanym i tego dreszczyku emocji, towarzyszącego odkrywaniu tego, co dotąd nieznane. Z drugiej strony ludzie tęsknią za znanymi miejscami i smakami, a także przedmiotami, które przeniosą ich w dobrze kojarzącą się przeszłość.
Oto odkrywamy trend newstalgii w branży designu i wzornictwa: fenomen, który łączy pragnienie nowoczesności z tęsknotą za wygodą i klasyką. To miejsce styku starego z nowym, tradycji i innowacji. Miłego powrotu w nowym wydaniu.
Newstalgię można postrzegać jako nowe i świeże spojrzenie na nostalgię. To uczucie, które łączy w sobie tęsknotę za tym, co znane, z pragnieniem nowości. Polega na ożywieniu starych elementów, połączeniu trwałych trendów lub koncepcji z bardziej współczesnymi akcentami – wszystko po to, by zaoferować coś zupełnie nowego. W przeciwieństwie do tradycyjnych form nostalgii, które romantyzują momenty historyczne, celem nie jest idealizowanie przeszłości ani składanie jej hołdu. Zamiast tego chodzi o wykorzystanie esencji przeszłości do stworzenia czegoś innowacyjnego i pasującego do współczesnych realiów.
Nostalgia współcześnie
Ubrania, jakie nosimy, technologia, którą wybieramy, a nawet kawa pita w określony sposób to symbole pozwalające pokazać światu nasze poglądy i przekonania bez słów. Wartości te zdążyły już zakorzenić się i w znaczący sposób wrosnąć w kulturę kojarzoną np. z daną marką.
Nieco nostalgiczne i mające już dość ugruntowaną pozycję marki, mogą działać jako organiczny algorytm pozwalający znaleźć więcej społeczności i subkultur (a także innych marek), które są zgodne z pierwotnymi wartościami. W ten sposób tradycyjne marki, które zdecydują się ponownie udać w podróż, by czerpać z archiwum designu, wskrzeszając kultowe dzieła i przełomowe produkty, otrzymując przy tym szansę powrotu do oryginalnych idei i pomysłów.
Pamiętajmy, że tworząc przestrzeń, ma być ona zarówno nostalgiczna, jak i świeża. Wspominany trend celebruje także urok, jaki znamy ze stylu vintage, kładąc nacisk na przedmioty pochodzące z recyklingu, a także preferując dodatki, które wpisują się w podejście, że każdy element wyposażenia ma już swoją historię, przez którą znakomicie odnajdzie się we współczesnym domu.
Mamy więc dla Was kilka wyselekcjonowanych propozycji – to inspiracje, które pomogą wykorzystać ten trend we własnych wnętrzach!
Oprac. na podstawie: creativebrief.com, pressloft.com, Fot: pressloft.com