Dom pracy twórczej w Zurychu. Wyjątkowe biura powstały w historycznej willi

Założona przez światowej sławy scenografa pracownia Boris Kudlička with Partners przekształciła ponad stuletnią zuryską rezydencję w luksusowy obiekt biurowy. Co ilustrują zdjęcia, projektanci dokonali tego ze zręcznością na miarę teatralnej zmiany dekoracji – bez jednego zgrzytu funkcjonalnego czy stylistycznego. W nowej odsłonie historycznego obiektu główne role odgrywają szykowne meble, starannie dobrane dzieła sztuki, specjalnie projektowane dywany oraz efektowne lampy sufitowe, ścienne i stołowe sprowadzone przez Atelier Mesmetric, które na wystrój architektoniczny domu rzuciły (dosłownie i w przenośni) zupełnie nowe światło.

Dom pracy twórczej Wyjątkowe biura w historycznej willi w Zurychu

Zajrzyjmy do wnętrz willi Lindengut, wzniesionej w początkach XX wieku w jednej z najbardziej prestiżowych dzielnic Zurychu. Okazała rezydencja powstała, gdy w Szwajcarii święcił triumfy Jugendstil, geometryczny nurt secesji. Szacowny gmach niejako w DNA ma więc otwartość na to, co nowe – i bez oporu zamienił się w nowocześnie luksusowy obiekt biurowy. Na pewno pomógł w tym jednak szacunek projektantów dla tutejszego genius loci – ducha miejsca, a więc przeszłości zapisanej w kształcie budynku. – Od początku zakładaliśmy, że ta realizacja odbiegać będzie od typowej szwajcarskiej przestrzeni biurowej, minimalistycznej, stonowanej, chłodnej. Ze względu na specyfikę obiektu wnętrza miały kojarzyć się z domem i zapewniać kameralną atmosferę pracy – podkreślają. Stąd m.in. współpraca z Atelier Mesmetric, w którego ofercie znajdują się niezastąpione w miejscach tak wyjątkowych jak to luksusowe meble gabinetowe, salonowe i jadalniane topowych międzynarodowych marek. Ponadto, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom inwestora i projektantów showroom ten zajął się sprowadzeniem zachwycających lamp wyszukanych u dostawców z całego świata – wszystkich opraw dekoracyjnych, jakie możemy dostrzec na zdjęciach. 

Dom pracy twórczej Wyjątkowe biura w historycznej willi w Zurychu

Willa liczy ok. 650 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej na 4 kondygnacjach nadziemnych oraz w suterenie, w której umieszczono serwerownię, kuchnię, szatnię dla pracowników i dodatkową salę spotkań. Na parterze znajduje się recepcja, reprezentacyjna sala konferencyjna (z drewnianym stropem, pod którym wiją się świetliste węże projektu cenionego studia TANK z Amsterdamu) oraz przestrzeń biurowa. 

Dom pracy twórczej Wyjątkowe biura w historycznej willi w Zurychu

Pierwsze piętro mieści główną, większą salę konferencyjną na kilkanaście osób, szatnię i toalety dla gości oraz pomieszczenia biurowe, jakie wypełniają również piętro drugie. Poddasze to z kolei strefa lounge – miejsce przypominające salon o niezobowiązującym charakterze, uzupełnione o niewielkie zaplecze kuchenne. W tej przestrzeni odbywają się mniej formalne spotkania, tu również właściciel budynku może zaznać chwili relaksu. 

Dom pracy twórczej Wyjątkowe biura w historycznej willi w Zurychu

Zabytkowa substancja obiektu, która już na wstępie nadała realizacji bardzo wysoką rangę, jednocześnie stanowiła główną inspirację dla projektantów i… zasadnicze wyzwanie techniczne. – Zależało nam na podkreśleniu walorów architektonicznych willi, zachowaniu, a w niektórych partiach budynku przywróceniu historycznego układu pomieszczeń, wyeksponowaniu szlachetnego detalu. Zastane dekoracje ścian i sufitów, jak zwłaszcza dekoracyjne gzymsy, podkreśliliśmy odpowiednim oświetleniem oraz kontrastującą kolorystyką mebli – opowiadają projektanci. 

Z drugiej strony dostosowanie stuletniego budynku o charakterze rezydencjonalnym do standardu współczesnego high-endowego biura rodziło pewne trudności. Sprawne przeprowadzenie prac wymagało wyjątkowo precyzyjnej koordynacji działań poszczególnych ekip wykonawców. Mimo starań niemożliwe okazało się m.in. wprowadzenie windy gospodarczej, która by połączyła wszystkie kondygnacje; tu na przeszkodzie stały kwestie konstrukcyjne (wprowadzono ją ostatecznie między sutereną a 1. piętrem). Inne ograniczenia wynikały z wytycznych miejscowego konserwatora zabytków, z którym autorzy wnętrz prowadzili dialog w trakcie całego procesu projektowego i w czasie realizacji. Osłodą stały się niespodziewane odkrycia historycznych detali, jakie zniknęły z widoku w trakcie wcześniejszych remontów i przebudów. A największą nagrodą dla twórców jest finalny efekt ich działań – bez wątpienia znakomity.

Dom pracy twórczej Wyjątkowe biura w historycznej willi w Zurychu

Szczególny atut prezentowanego projektu to spójna, ale bogata i różnorodna paleta zastosowanych rozwiązań. – Każde pomieszczenie potraktowane zostało w indywidualny sposób jako oddzielna historia o wyjątkowej treści, którą budują meble, dywany i wyselekcjonowane prace młodych polskich artystów – zaznaczają architekci z pracowni Boris Kudlička with Partners. Warto też odnotować, że specjaliści z Atelier Mesmetric dostarczyli tu licznych dzieł współczesnego wzornictwa, m.in. mebli tapicerowanych marek B&B Italia, De Padova, Gio Pagani, Poliform, Sancal, Molteni czy Alias, a także mebli twardych firm Moooi, Kristalia, Meridiani, Gallotti & Radice Frigerio, La checne i Alentes. 

Dom pracy twórczej Wyjątkowe biura w historycznej willi w Zurychu

Niezwykle istotną rolę odgrywają też lampy. Jedne to dyskretne punkty oświetleniowe zapewniające odpowiednie warunki do pracy, zgodne z odpowiednimi normami. Te są ściśle zintegrowane z architekturą i dzięki temu niemal niezauważalne. Towarzyszą im jednak efektowne oprawy sufitowe, ścienne, podłogowe i stołowe, które prestiżowym biurom w willi Lindengut dają urodę i charakter. Wszystkich dostarczyło Atelier Mesmetric. Wśród nich są obiekty od takich marek jak Flos, Artemide, Vibia, Fontana Arte czy Cattellani & Smith. Do najbardziej spektakularnych należy m.in. imponujący żyrandol marki Giopato & Coombes, dostosowywany na specjalne zamówienie studia Boris Kudlicka with Partners tak, aby odpowiadał wymiarom stołu w sali konferencyjne na piętrze (na zdj. powyżej). Oprócz oświetlenia Mesmetric sprowadził do szwajcarskiej willi meble galeryjne z Francji i Portugalii. Między innymi z paryskiej Galerie Glustin pochodzą oryginalne fotele Lady projektu Marco Zanuso czy lustrzana konsola z lat 60. XX wieku.

Dom pracy twórczej Wyjątkowe biura w historycznej willi w Zurychu

Dom pracy twórczej Wyjątkowe biura w historycznej willi w Zurychu

Dom pracy twórczej Wyjątkowe biura w historycznej willi w Zurychu

Ukłon w stronę rezydencjonalnej przeszłości budynku, a zarazem akcent przytulnej elegancji, stanowią również dywany obecne w niemal wszystkich pomieszczeniach. – Każdy z nich został przez nas indywidualnie zaprojektowany, tak by służył nie za tło mebli, ale stanowił wyrazisty akcent barwny. Stąd kontrastowe kolory, nietypowe dla biur, a bliższe wnętrzom mieszkalnym. Produkcję docelowych modeli poprzedziły liczne próby kolorystyczne, które wykonywaliśmy wspólnie z holenderską firmą ICE. Gdy te doprowadziły nas do oczekiwanych rezultatów, z wysokiej klasy wełny utkano dywany widoczne dziś na zdjęciach – słyszymy. 

Dom pracy twórczej Wyjątkowe biura w historycznej willi w Zurychu

Ze szczególną uwagą projektanci zaaranżowali łazienki. Pomieszczenia te również czytelnie nawiązują do przeszłości miejsca jako budynku mieszkalnego, a przy tym wyraźnie różnią się między sobą. – Chcieliśmy im nadać indywidualne rysy o wspólnym biżuteryjnym charakterze. Stąd między innymi wykorzystanie niezwykle dekoracyjnych kamieni, takich jak zielony marmur Verde Alpi czy szafirowy Sodalite Blue oraz szlachetnych dodatków z mosiądzu – komentują autorzy. Warto też zaznaczyć, że każda łazienka wyposażona jest w kinkiety innego producenta, m.in. studia Carla Baz z Bejrutu, d’Armes z Montrealu, Bec Brittain z Nowego Jorku czy Silvio Mondino z Mediolanu.

Starannie dobierane lampy oraz zastosowane w niektórych łazienkach wykończenia z orzecha amerykańskiego nawiązują do najlepszych tradycji szykownych buduarów. Kilka minut spędzonych w takim otoczeniu wystarczy, by z nową twórczą energią przystępować do największych biznesowych wyzwań. Tym bardziej, że niezwykłą atmosferę zabytkowej willi, w którą tchnięto nowe życie, odczuwa się już od progu tego wyjątkowego gmachu. 

Bio projektu:
Projekt: Boris Kudlička with Partners, Piotr Łabęda 
Lokalizacja: Zurych
Powierzchnia: 650 m2
Zdjęcia: Sebastian Rzepka

Fot. i oprac. na podst.: 
mat. prasowe Boris Kudlička with Partners

Oceń ten artykuł

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

0 / 5. 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Redakcja MAGAZIF

Artykuły redakcji portalu MAGAZIF.com

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama