Budynek przy ulicy Syrokomli 21
Budynek przy ulicy Władysława Syrokomli 21 w Krakowie stał się nową siedzibą Wydziału Grafiki i Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych. Obiekt został wybudowany w latach 1913-1921 według projektu architekta Jana Zawiejskiego. W czasie I wojny światowej i tuż po niej pełnił rolę samoistnego przytułku dla ofiar. Dopiero kilka lat później został wykończony, stając się szkołą zawodową dla dziewcząt. Do 2012 roku budynek był siedzibą Zespołu Szkół Odzieżowych nr 1 w Krakowie. Trzy lata później stał się własnością Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Od roku akademickiego 2023/2024, po gruntownym remoncie i dostosowaniu do potrzeb nowych użytkowników, budynek stał się siedzibą Wydziału Architektury Wnętrz i Wydziału Grafiki ASP w Krakowie.
Wnętrza budynku zaprojektowane zostały z dużą uwagą – pojawiły się ekologiczne źródła energii, wzmocniono też stropy i zadbano o dostępność wszystkich pomieszczeń dla osób z niepełnosprawnością. Aby obiekt stał się jeszcze bardziej ekologiczny, wymieniona została instalacja c.o. i zamontowana wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła oraz system zarządzania energią. Nadeszła pora na odpowiednie zaaranżowanie podwórza budynku, co stanowi przedmiot tegorocznego konkursu dla studentów.
Konkurs na wnętrze podwórza
Przestrzeń podwórza przy ul. Syrokomli 21 jest wspólna dla obu wydziałów ASP. Lewe skrzydło budynku przypisane zostało Wydziałowi Architektury Wnętrz, prawe Wydziałowi Grafiki. Zadanie konkursowe polega na znalezieniu nowej, projektowej odpowiedzi na definicję przestrzeni, która jest wspólna, towarzysząca, otwierająca na nowe funkcje, wspierające budowanie relacji między ludźmi w oparciu o sztukę – bycie jej twórcą i od-biorcą. Głównymi użytkownikami zaprojektowanej przestrzeni powinni być studenci i pracownicy obu wydziałów.
Co istotne, w projekcie należy uwzględnić bezpieczną komunikację między budynkami, a także dostęp do agregatu i drogę ewakuacyjną. Przestrzeń wewnętrznego dziedzińca budynku to wnętrze, które zawiera w sobie niewidzialne punkty wiążące je w całość, od poziomu ziemi po czwartą kondygnację. To obszar, który styka się z innymi, znajdującymi się wewnątrz budynku przez 85 śluz – okien. Można określić przestrzeń poprzez powierzchnię jaką zajmuje: dziedziniec wewnętrzny to 698 m2, z czego na powierzchni 82 m2 wznosi się wolnostojący budynek.
Przestrzeń i zmysły
Elastyczność przestrzeni polega na nieograniczonym zakresie pełnionych przez nią funkcji (mobilność budujących ją elementów, których zmienny układ umożliwia swobodę użytkowania). Zmienność wpływa na zmysłowe poznanie, doświadczanie, odczuwanie, interpretowanie, rozwijanie mechanizmów percepcyjnych odbiorcy przestrzeni. Jej wartość jest tym większa, im więcej zmysłów potrzebnych jest do jej dogłębnego poznania. Posiada funkcję rozwijania ludzkiej duszy. Mierzenie powierzchni metrem przynosi zupełnie inne wymiary niż mierzenie jej krokami, kadrami (dokumentacją fotograficzną), szkicami, rozmowami z ludźmi, którzy pamiętają ją z innych czasów.
Zgłoszenie do udziału w konkursie należy składać na adres: [email protected].
Rejestracja odbywa się do 22.03.2024, zaś termin dostarczenia prac to: 27.03.2024 do godz.12.00.