Wystawa zasadza się na opowieści o przestrzeni, która jest pewnym parkiem, miejscem swobodnych przepływów i punktów liminalnych. Ciało uczestnika owego miejsca poddawane jest wyjątkowym bodźcom, jest pobudzane i oswajane ze stanami oczywistymi tylko w momencie uwolnienia wyobraźni lub zetknięcia z solidnymi nieustępliwymi faktami. To sytuacja bliska Adamowi z publikacji pocz. XXI w. „Perfekcyjna niedoskonałość. Pierwsza tercja Progresu” Jacka Dukaja. Próba przebywania i w konsekwencji oswojenia iluzji zbiega się ze spotkaniem z ograniczającym wyobraźnię Komputerem Ostatecznym, który jest możliwy do nowego zaprojektowania tylko we wszechświecie o innych stałych fizycznych. Adam ma świadomość możliwości całkowitej przebudowy własnej osoby. Jednym z ważniejszych pytań wydaje się być, czego dokona gdy odnajdzie się w innym niż dotąd miejscu?

Planowanie w projektowaniu  przestrzeni są na pocz. XXI w. jak nieustanna tabula rasa, a zaplanowane rozwiązania trwają krótką chwilę. Coraz trudniej o przewidywalne i skuteczne prognozy, lub hipotezy. Poszukiwanie antidotum w postaci reakcji czy indywidualnego działania może być zgubne. Kreacja sięga zdecydowanie głębiej, czyli w umysły społeczności i kolektywów. Kolektywna wyobraźnia jest połączona z kreacją zbiorową, ale jednocześnie nie przestaje należeć do jednostki. Nie ma też jednolitego podziału pomiędzy tym, co indywidualne a kolektywne. Kreacja to cząstka wyobraźni.

Jakiego typu miejsca byłyby spełnieniem oczekiwań kolektywów żywej wyobraźni? Kreatorzy wystawy poruszają się w swobodnej fuzji wyobrażeń. Poruszają temat planowania miejsca do mieszkania na styku dwóch różnych przestrzeni, pojęcie miejsc tranzytowych, galerii powielonej we wewnętrzu galerii, domu w szczelinie, domu – bytu stowarzyszonego, osobliwej relacji kobiety ze światem, po złudzenie poruszania się w przestrzeni wynikającego ze zmiany promptu (krajobrazu wybranego w wyniku głosowania FB), czyli obiektywnej przestrzeni AI?

PROGRAM Konferencji Naukowej

miejsce – Akademickie Centrum Designu, P1, sala konferencyjna

piątek, 5 kwietnia

09.30 – Rejestracja uczestników konferencji

10.00 – Otwarcie konferencji

 _kawa

10.10  – 14.30 Konferencja naukowa – wystąpienia prelegentów

Prelekcje i prezentacje prac projektowych i artystycznych dydaktyków i gości 

14.30  – 30 mini_lunch

Miejsce – P0_Akademickie Centrum Designu

Księży Młyn 13/15, Łódź
(wejście od ul. Księży Młyn)

wt., czw. 11.00–15.00
pt., sob. i nd. 12.00–19.00
(wejście od ul. Księży Młyn)

Wstęp wolny

Miejsca żywe i wyobrażone

Fot. i oprac. na podst.: 
mat. prasowe Akademickie Centrum Designu.

Oceń ten artykuł

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

0 / 5. 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

domyślny avatar autor MAGAZIF.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama