Duńskie studio architektoniczne 3XN opracowało inteligentny czujnik, który śledzi zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach. Poznajcie AirBird - uroczego ptaka, wyglądającego jak z origami.
Szacuje się, że 1 na 6 dorosłych Europejczyków żyje w zanieczyszczonych domach, co często przypisywane jest złej jakości powietrzu. Niespełniający norm i stale utrzymujący się wysoki poziom zanieczyszczenia czy CO2 w pomieszczeniu może prowadzić do problemów zdrowotnych, utraty koncentracji, czy chronicznego zmęczenia. Może również powodować lub przyczyniać się do rozwoju infekcji, nowotworów płuc i innych przewlekłych chorób układu oddechowego, takich jak astma. Dlatego obok aspektów takich jak podejmowanie aktywności fizycznej czy zdrowego odżywiania, należy wymienić także dbałość o czyste powietrze.
AirBird: czujnik jakości powietrza
Wiadomo jednak, że wiedza i świadomość na temat tego, jakie znaczenie ma dla zdrowia dobra jakość powietrza nie wystarczy jednak do podjęcia właściwych działań. Z drobną pomocą może przyjść AirBird, nowy gadżet do domu. To inteligentny czujnik, który śledzi jakość powietrza, zwracając uwagę użytkownikom przestrzeni, gdy zostanie ono zanieczyszczone. AirBird – jak przystało na inteligentnego ptaka – poinformuje o tym swoim śpiewem. Oznacza to, że dzięki właściwie zaprojektowanemu algorytmowi, AirBird da nam znać, gdy poziom CO2 przekroczy określony próg – wszak urządzenie ma na celu monitorowanie jakości powietrza.
AirBird to czujnik w stylu origami, który ćwierka, ostrzegając o zanieczyszczeniu powietrza.
Ptak, który ostrzeże przed zagrożeniem
Oparty na metalowej stopce AirBird można łatwo zamontować na ścianie lub umieścić na dowolnej płaskiej powierzchni, takiej jak biurko czy stolik kawowy. Za pomocą serii ostrzeżeń dźwiękowych i świetlnych urządzenie zwraca uwagę na negatywne skutki zanieczyszczenia powietrza w domach lub środowiskach biurowych.
Delikatna poświata ma na celu poinformowanie nas o jakości powietrza w pomieszczeniu, zaś cztery jasne kolory odpowiadają skali i wskazują na wzrost poziomu zanieczyszczenia powietrza. Istnieje opcja dostosowania intensywności sygnału świetlnego do naszego otoczenia (np. w nocy). Poza tym, jak na inteligentne rozwiązanie przystało, urządzeniem możemy sterować również z poziomu dedykowanej aplikacji na smartfon.
Styl i estetyka kanarka
AirBird jest niewielki: ma zaledwie 10 cm wysokości oraz 30 cm długości i jest zasilany na baterie. Przypomina piękną, estetyczną ozdobę w stylu origami. Minimalistyczny w szczegółach grzbiet ptaka jest gładki i biały, a brzuch, który przepuszcza powietrze, badając jego poziom, jest zabarwiony na mocny żółty odcień.
Kształt i kolor AirBirda nie jest przypadkowy. To nawiązanie do niewielkich rozmiarem, żółtych kanarków, których w przeszłości naprawdę używano do wykrywania tlenku węgla i innych toksycznych gazów np. w kopalniach. Ptaki te były bardziej wrażliwe na toksyczne gazy i przejawiały syndromy chorób przed górnikami, którzy otrzymując informację o skażeniu mieli szansę wydostać się spod ziemi lub założyć ochronne maski.
Inteligentne urządzenie stworzone zostało przez GXN, czyli specjalny zespół – a dokładniej oddział innowacji, skupiający się na innowacyjnym technologicznie designie – duńskiego studia architektonicznego 3XN, założonego przez Kima Herfortha Nielsena w 1986 roku w Aarhus w Danii. Pracownia 3XN Architects działa na całym świecie – poza siedzibą w Kopenhadze, ma również biura w Sztokholmie, Nowym Jorku i Sydney. Trwała filozofia, według której architektura kształtuje zachowania ludzi, przyświeca wszystkim działaniom tej firmy.
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe 3XN/GX, GetAirBird.com