Czy łazienka wraz ze strefą prysznicową może zostać zaprojektowana w taki sposób, że będzie zachwycać zarówno swoją funkcjonalnością, jak i designem? Jak najbardziej. Odpowiedzią jest personalizacja, dzięki której jesteśmy w stanie urządzić ją z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Co uwzględnić przed remontem łazienki?
Remont: jak szybko uporać się z przeszkodami aranżacyjnymi?
Remont łazienki nie zawsze idzie po naszej myśli. Nie należy jednak zniechęcać się po wystąpieniu jakichkolwiek problemów. Oferty producentów są na tyle szerokie, że z łatwością znajdziemy rozwiązania, które będą idealnie dopasowane do potrzeb i jednocześnie sytuacji aranżacyjnej. Ponadto, niektóre z pojawiających się problemów można łatwo wyeliminować korzystając z cennego doświadczenia montażysty lub ekipy budowlanej. Bo remont to nierzadko szereg kompromisów.
Mokre tynki
Łazienka to pomieszczenie zwykle niewielkie, które, szczególnie w blokach, pozbawione jest okien, co wiąże się z tym, że wentylacja pomieszczenia jest na niskim poziomie. W związku z tym, przez wzgląd na słaby ruch powietrza we wnętrzu wszelkie mokre prace wymagające całkowitego wyschnięcia mogą stanowić znaczący problem podczas remontu. Należy pamiętać, że przyspieszanie wysychania materiałów mokrych za pomocą gorącego nawiewu jest niewskazane. Można jednak wstawić do pomieszczenie osuszacze powietrza, które odparują wilgoć z wnętrza przy nieznacznym jedynie wzroście temperatury.
Brodzik uniwersalny
Szczególnie w budynkach z wielkiej płyty nie zawsze zamontowanie brodzika podpłytkowego jest możliwe. Nie oznacza to jednak konieczności całkowitej rezygnacji z posiadania prysznica. – Łazienki, które są wyjątkowo problematyczne w aranżacji lub gdy konstrukcja budynku nie pozwala na dowolność zastosowanych rozwiązań potrzeba indywidualnego podejścia aranżacyjnego. Istnieją na rynku takie produkty, które skutecznie niwelują pojawiające się przeszkody i sprawiają, że remont jest szybki i przyjemny. Gdy ze względów konstrukcyjnych budynku nie możemy pozwolić sobie na posiadanie kabiny z brodzikiem podpłytkowym warto postawić na klasyczne modele, ale ze współczesnym trendem płytkości. Takie modele zamontować można dosłownie na każdej powierzchni, bez względu na uwarunkowania konstrukcyjne. Brodziki takie charakteryzują się wyjątkową wytrzymałością, produkt posiada też pełne podparcie i odporność na nacisk. Konstrukcja jest stabilna i posiada fabrycznie przygotowane kanały pod rury odpływowe. Co więcej, brodziki tego typu skutecznie tłumią hałas spadającej wody aż o 40% i posiadają antybakteryjną powierzchnię, którą niezwykle łatwo się czyści – radzi Piotr Fuhrmann, ekspert firmy Schedpol, producenta brodzików, wanien, odpływów liniowych i nośników stabilizujących. Brodziki wolnostojące to pewność trwałości i solidności. Takie rozwiązanie zapewnia maksimum bezpieczeństwa i minimalizuje ryzyko pojawienia się wilgoci oraz przecieków.
WC do każdej łazienki
Remontując łazienkę może okazać się, że popularna ostatnimi czasy toaleta na stelażu podtynkowym nie sprawdzi się w naszej łazience. Otóż rura kanalizacyjna ma na tyle dużą średnicę, że może nie zmieścić się w ścianie, w której ją przewidziano. W takich przypadkach rozwiązaniem jest zastosowanie w łazience uniwersalnego, kompaktowego WC. Jego zaletą jest łatwość i szybkość montażu oraz bezproblemowa wymiana w momencie wystąpienia awarii.
Nierówne ściany
Remont w łazience wymaga z reguły usunięcia starych płytek ze ścian i podłogi. Może się okazać, że to, co zastaniemy pod usuniętym materiałem wymaga wyrównania powierzchni. Taki obrót spraw należy wziąć pod uwagę planując czas trwania remontu. Położenie nowych płytek na niewyrównanej powierzchni może okazać się fatalne w skutkach. Sam wygląd ścian i podłóg może pozostawiać wiele do życzenia. Najczarniejszy scenariusz to taki, kiedy płytki zaczną odpadać ze ścian, wymuszając przeprowadzenie kolejnego remontu. Wyrównanie powierzchni jest zatem konieczne i gwarantuje trwałość podłoża i ścian przez kilka dobrych lat.
Kupując kabinę prysznicową
Strefa prysznicowa mogłaby wydawać się na pozór mało znacząca. Jednak czy nie przyjemniej jest korzystać z ciekawie zaaranżowanego prysznica wiedząc, że woda nie będzie się rozchlapywać, kabina przeciekać, a jej umycie zajmie nam tylko chwilę? No właśnie. By znaleźć odpowiednią kabinę prysznicową należy zastanowić się nad jej kształtem i wielkością, sposobem otwierania drzwi, wariantem szkła oraz możliwościami jej spersonalizowania. Oprócz tego, niezbędne są również dodatkowe akcesoria, takie jak brodzik oraz syfon. Dopiero połączenie tych wszystkich elementów sprawi, że otrzymamy produkt idealny.
Dobrze postawiona
Nie wszystkie modele będą pasować do naszej łazienki. Zanim zdecydujemy się na konkretny typ, powinniśmy ustalić miejsce, w którym ma stanąć. Następnie będziemy wybierać spośród wariantów, prostokątnych, kwadratowych, półokrągłych, asymetrycznych, pięciokątnych lub typu walk-in. Jeśli żaden nie spełni wymaganych warunków, możemy zamówić kabinę niestandardową.
Wygodnie otwierana
W zależności od tego, jakim pomieszczeniem dysponujemy, możemy wybrać model z drzwiami otwieranymi na zewnątrz lub do wewnątrz, przesuwanymi, składanymi lub wahadłowymi. Przykładowo, mając niewielką łazienkę, w której ceramika zamontowana jest zbyt blisko siebie, warto wybrać model z drzwiami składanymi. Kabina nie będzie wtedy kolidować z innymi elementami wyposażenia. Poza tym, dzięki drzwiom składanym na ścianę, uzyskamy szerokie i wygodne wejście do strefy kąpielowej. Możemy pokusić się także o kabinę typu walk-in, czyli model otwarty.
Ważny design
Kształt i wielkość kabiny to nie wszystko. Kolejny etap to wybór jej koloru, który podkreśli charakter wnętrza lub subtelnie się w niego wkomponuje. Można wybrać m.in. chrom, biel, czerń, czy złoto. Różne barwy może mieć także szkło kabiny – od przejrzystego przez matowe, aż po odcienie grafitu i brązu. Oryginalną propozycją jest też szkło z lustrzaną powłoką. Ten wariant można dodatkowo połączyć z wygrawerowanym wzorem.
– Radaway proponuje usługę laserowego grawerowania na szkle. Naniesiony na drzwi kabiny dowolny motyw sprawi, że model stanie się dodatkowo niezwykłą dekoracją łazienki – mówi Hanna Błaszak, ekspert z firmy Radaway.
Grawerowanego szkła nie należy się obawiać. Wzór nanosi się zawsze po zewnętrznej stronie tafli, co ułatwia czyszczenie, i dzięki czemu projekt nie ściera się utrzymując nieskazitelny wygląd na długie lata.
To jednak nie wszystkie sposoby na personalizację kabiny. Według własnych upodobań możemy wymienić uszczelki na te w kolorze czarnym, zamówić dodatkowy uchwyt lub wieszak relingowy, dzięki któremu ręcznik będzie zawsze w zasięgu ręki.
Para idealna: brodzik do prysznica
Kupując kabinę prysznicową nie można zapomnieć o brodziku. Model płytki może być zlicowany z poziomem podłogi lub delikatnie nad nią wystawać, głęboki natomiast, jeśli ma wysokość około 50 cm spełni rolę małej wanny. Coraz popularniejszy jest też brodzik podpłytkowy. Kabina usytuowana bezpośrednio na posadzce to bardzo efektowne i wygodne rozwiązanie. Decydując się jednak na ten wariant należy zastanowić się nad rodzajem odpływu, który zagwarantuje, że woda nie będzie wypływać poza kabinę.
Co z tym odpływem?
We współcześnie aranżowanych łazienkach wszelkie elementy zostają ukryte w ścianie lub schowane za zabudową meblową. Zestawy i baterie podtynkowe czy zabudowa pralki – to tylko nieliczne elementy, na które coraz częściej decydują się osoby planujące remont. Klasyczne brodziki zostają zamienione na odpływy liniowe, dzięki którym mamy szansę stworzyć harmonijną i spójną aranżację łazienki. Warto jednak wiedzieć na co zwrócić uwagę przed zakupem tego rodzaju odprowadzania wody.
Odpływy liniowe stanowią najistotniejszy element całej strefy prysznica. To w końcu od nich zależy czy nasze codzienne kąpiele będą bezpieczne dla nas i dla naszych sąsiadów. Dlatego też, decydując się na dany model warto zwrócić uwagę na szereg ważnych elementów takich jak konstrukcja, szczelność, materiał, przepustowość czy łatwość czyszczenia.
Szczelność odpływu jest najważniejsza
To właśnie na bezpieczne odprowadzanie wody powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze konkretnego modelu odpływu liniowego. Co ma największy wpływ na bezpieczeństwo codziennego korzystania z niego? – Oprócz poprawnie i fachowo wykonanego montażu danego odpływu liniowego, niezwykle ważna jest kwestia szczelności samego modelu. Najlepiej sprawdzają się modele, których rynna odpływowa jest jednolita, czyli pozbawiona w swojej konstrukcji spawów i łączeń, które po czasie użytkowania mogłyby się rozluźnić. Taka budowa systemu zapewnia maksymalną ochronę przed przeciekaniem, a tym samym pojawieniem się wilgotnego środowiska, które sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów. Na uwagę zasługują również modele zintegrowane z uszczelnioną płytą spadkową. Dzięki fabrycznemu zespoleniu elementów rozwiązanie to cechuje 100% szczelność oraz idealne wyprofilowanie spadków konstrukcyjnych niezbędnych do prawidłowego odprowadzania wody – radzi Piotr Fuhrmann, ekspert firmy Schedpol, producenta brodzików, wanien i odpływów liniowych.
Wytrzymałość na ciężar
Wybierając odpowiedni odpływ liniowy nie bez znaczenie pozostaje również kwestia jego wytrzymałości na ciężar. Podobnie jak z klasycznym brodzikiem ta cecha również wymaga uwagi ze strony kupującego. Decydując się na konkretny model warto sprawdzić, czy posiada on dodatkowe wzmocnienie i usztywnienie wypełnieniem PU. Taki zabieg wzmacnia konstrukcję i zapewnia jej wysoką wytrzymałość na ciężar.
Prawidłowa przepustowość
Sprawne odprowadzanie wody to kolejny z elementów, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego modelu odpływu liniowego. – Aby cieszyć się komfortową kąpielą warto wybrać odpływ, który jest w stanie odprowadzić min. 30l wody/min. Modele z szybkoprzepływowym syfonem, który dodatkowo zdolny jest obracać się o 360°, potrafią odprowadzić nawet 42l/min! Takie sprawne i bezproblemowe odprowadzenie wody sprawia, że nie zbiera się ona na powierzchni podłogi i zapobiega zawilgoceniom – radzi ekspert Schedpol.
Estetyczne wykończenie
Głównym powodem wyboru odpływu liniowego jako sposobu odprowadzania wody jest efekt, który za jego pomocą można w przestrzeni prysznicowej uzyskać. To właśnie dzięki niemu możemy zrezygnować ze standardowego brodzika i stworzyć w całej łazience podłogę na jednym poziomie. Bezprogowe wejście pod prysznic to rozwiązanie nie tylko stylowe i minimalistyczne, ale również bezpieczne dla dzieci i osób starszych, a także dla tych poruszających się na wózku inwalidzkim. Dzięki powierzchni prysznica zlicowanej z podłogą nie ma mowy o potknięciu czy poślizgnięciu. Przed zakupem warto zastanowić się również nad tym, jaki efekt chcemy uzyskać. – W łazienkach minimalistycznych, w których ważny jest każdy szczegół, a jednolita i spójna aranżacja wychodzi na pierwszy plan, warto zdecydować się na zakup odpływu liniowego z maskownicą, którego powierzchnia może zostać pokryta płytkami. Dzięki takiemu rozwiązaniu odpływ pozostaje w zasadzie niewidoczny, a przestrzeń prysznicowa czysta i harmonijna – radzi ekspert Schedpol.
A może bezdotykowo? Armatura na fotokomórkę
Mamy i kolejne rozwiązanie, które warto rozważyć przy remoncie łazienki… Higieniczne, bo chronią nas przed niechcianymi chorobami i zapobiegają ich rozprzestrzenianiu się. Bezpieczne, ponieważ na ich powierzchni w mniejszym stopniu pozostają bakterie i wirusy. Wreszcie ekologiczne – wymyślone bowiem z troską o środowisko. Baterie bezdotykowe coraz odważniej wkraczają do domowych kuchni i łazienek. Czas lepiej poznać ich właściwości oraz zalety!
Kwestie zdrowia oraz bezpieczeństwa wypłynęły na pierwszy plan w związku z zagrożeniem epidemicznym. Zmieniło to również nasze nawyki. Przykładowo, choć od dawna wiemy, jak ważne jest dokładne mycie rąk, dopiero w ostatnich miesiącach zaczęliśmy traktować tę czynność z większą uwagą. Jednocześnie staramy się jak najczęściej odkażać różne powierzchnie i ich niepotrzebnie nie dotykać, tak by ograniczyć potencjalne roznoszenie się zarazków. W związku z tym, coraz większym zainteresowaniem cieszą się wszelkie rozwiązania bezdotykowe – zwłaszcza w przypadku armatury.
Z wnętrz publicznych do prywatnych
Baterie bezdotykowe nie są produktem nowym, jednak jak dotąd były wybierane przede wszystkim do łazienek i toalet w przestrzeniach komercyjnych. W kontekście ochrony zdrowia w sytuacji pandemii, takie urządzenia są nie tylko bardzo praktyczne, lecz także bezpieczne i higieniczne. Ponieważ w budynkach komercyjnych i użyteczności publicznej z łazienek korzystają różne osoby, armatura na fotokomórkę pozwala ograniczyć potencjalne rozprzestrzenianie się wirusa. Jednocześnie stanowi też świetny wybór do wnętrz domowych. W kontekście higieny i zdrowia doskonale sprawdzi się w łazience, w kuchni zaś zapewni sporo wygody.
Jak działają baterie bezdotykowe?
Baterie bezdotykowe działają tylko wtedy, gdy jest to naprawdę potrzebne. Detektor ruchu rejestruje, kiedy dłonie zbliżają się do armatury i automatycznie uruchamia strumień wody. Wyłącza go, jeśli po upływie określonego czasu nie wykryje żadnego ruchu. W praktyce zapobiega to również zbędnemu marnowaniu cennych zasobów naturalnych (koniec z lejącą się wodą podczas mycia zębów!). W związku z tym takie rozwiązanie ma wysokie walory proekologiczne. A z racji tego, że baterię rzadziej dotykamy i zostawiamy na niej mniej śladów, nie trzeba jej czyścić tak często, jak modeli tradycyjnych.
Baterie łazienkowe stojące i ścienne
Przykładem tradycyjnej baterii umywalkowej stojącej jest np. bezdotykowy model BALANCE firmy KLUDI. Do wyboru mamy dwie opcje zasilania: bateryjne oraz sieciowe. Wariant z wypływem wody do 1,3 l/m pozwala dodatkowo oszczędzić jej zużycie, przynosi zatem korzyść także dla domowego budżetu. Warto zwrócić również uwagę na stosowany w baterii zawór magnetyczny typu Soft-Close. Dzięki niemu nie dochodzi do nagłych otwarć i zamknięć wypływu wody, co poprawia komfort użytkowania. Baterie bezdotykowe dostępne są także w wersji ściennej podtynkowej. W takich rozwiązaniach możliwość zetknięcia dłoni z kranem zostaje ograniczona do minimum.
Razy dwa: łazienka dla dwojga
Na koniec przed remontem należy rozważyć coś jeszcze: ile osób będzie na co dzień korzystać z łazienki. I jeśli mamy wystarczająco miejsca, pomyślmy o usprawnieniach. W końcu większość z nas doświadczyła sytuacji, kiedy z jednej łazienki w tym samym czasie chce skorzystać dwoje ludzi. Z reguły jest to niemożliwe ze względu na brak odpowiednio dużej przestrzeni lub przystosowania wyposażenia pomieszczenia do potrzeb więcej niż jednej osoby. Jak zatem stworzyć łazienkę, z której korzystać mogą dwie osoby naraz? Wystarczy podczas urządzania wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów.
Po pierwsze, warto wziąć pod uwagę styl życia osób, które będą z niej korzystać. Kluczowa może okazać się kwestia porannej toalety. Jeżeli domownicy wychodzą z domu do pracy o tej samej godzinie, to łazienka, z której korzystać może więcej niż jeden domownik jednocześnie może okazać się zbawienna.
Wanna czy prysznic? A może jedno i drugie?
Kwestia wyboru pomiędzy wanną a prysznicem zależy od indywidualnych upodobań mieszkańców. Podczas gdy jedni uwielbiają wylegiwanie w ciepłej wodzie, drudzy biorą energetyczny prysznic. W łazience dla dwojga należy wziąć pod uwagę preferencje zarówno jednej, jak i drugiej strony. Najwygodniej postawić wtedy na wannę i prysznic, o ile posiadamy wystarczająco dużo przestrzeni. Gdy jednak metraż łazienki nie jest na tyle duży, aby pomieścił i jedno i drugie warto zastanowić się nad większą wanną lub dużym prysznicem tak, aby mogły pomieścić dwie osoby jednocześnie. Najwygodniejszą opcją, która pomieści bez problemu dwoje ludzie są kabiny typu walk in z odpływem liniowym. Takie modele pryszniców są z reguły duże i przestronne, nie posiadają brodzika i są łatwe w utrzymaniu w czystości.
Innym rozwiązaniem, zwłaszcza do małych metraży jest zainstalowanie parawanu nawanowego – w ten sposób zyskujemy i wannę i prysznic za jednym zamachem. Wanna jest powszechnie błędnie kojarzona wyłącznie z tradycyjną kąpielą. Bardzo często pełni ona jednak również funkcję brodzika prysznicowego, gdzie dzięki zamontowaniu na ścianie zestawu prysznicowego, można w niej wygodnie brać prysznic na stojąco. Aby jednak podczas korzystania z uroków takiej kąpieli nie zalewać przy okazji całej łazienki, warto zamontować funkcjonalny i estetyczny parawan nawannowy. Dziś marki oferują co najmniej kilka modeli parawanów na wanny w różnych wymiarach, jedno- dwu- lub trzyskrzydłowe. Wszystkie parawany nawannowe np. od Besco zostały wykonane z bezpiecznego szkła hartowanego o grubości od 4 do 6 mm, a dodatkowo zostały też wyposażone w zawiasy o zakresie regulacji od 180 lub 360 stopni, co sprawia, że idealnie sprawdzą się praktycznie w każdej łazience.
Dwie umywalki to konieczność!
Możemy pokusić się o zastosowanie dwóch umywalek nablatowych zamontowanych na jednym długim blacie lub postawić na jedną dużą umywalkę meblową z dwiema bateriami. Dwie umywalki z przestrzenią w postaci blatu to zdecydowanie bardziej funkcjonalne rozwiązanie, które stwarza dodatkowe miejsce do przechowywania najczęściej używanych kosmetyków i innych przedmiotów. – Bez względu na to, czy zdecydujemy się na wybór umywalki podwójnej czy dwóch osobnych, znajdujących się na jednym blacie warto zadbać o pojemną, solidną szafkę podumywalkową. Każdy z domowników powinien mieć bowiem swoją własną przestrzeń do przechowywania kosmetyków, akcesoriów i środków higienicznych. Pod umywalkami najlepiej sprawdzą się szuflady, z których korzystanie jest wygodne, a wszelkie przedmioty dostępne są dosłownie pod ręką, bez konieczności schylania się. Nie zapominajmy również o lustrze! Możemy postawić na jedno duże rozciągające się od jednej umywalki do drugiej lub na dwa mniejsze – osobno nad jedną i drugą umywalką – podkreśla Ewa Popławska, ekspert marki Defra.
Dużo miejsca do przechowywania
Łazienka aranżowana dla więcej niż jednej osoby z zamysłem stworzenia oddzielnych przestrzeni w jednym pomieszczeniu wymaga również zagospodarowania indywidualnych miejsc do przechowywania. – Duża łazienka, choć ma ogromny potencjał aranżacyjny, wymaga konsekwencji w aranżacji. Aby zapobiec estetycznemu chaosowi warto zadbać o spójność stylistyczną. Wybierając meble do dużej łazienki, w której wydzielamy strefy dla niej i dla niego warto postawić na zestawy mebli z tej samej kolekcji. Będą one pewnego rodzaju spoiwem aranżacji, wprowadzając porządek i harmonię aranżacyjną. Oprócz wygodnych szafek podumywalkowych wyposażonych w szuflady warto zadbać o dodatkowe szafki nieopodal strefy z umywalkami lub zaaranżować miejsce na jedną szafkę o większych gabarytach np. na jednej ze ścian. Taka duża szafa łazienkowa stwarza niezbędną przestrzeń do przechowywania zapasów w postaci papieru toaletowego, ręczników, detergentów czy kosmetyków. Łazienka tworzona dla dwojga wymaga stworzenia dwóch pomieszczeń w jednym. Dlatego też i miejsca do przechowywania powinna być wystarczająca ilość, mniej więcej taka, jak w dwóch oddzielnych łazienkach. Dzięki takiemu podejściu uda się stworzyć prawdziwie komfortową przestrzeń, z której każdy domownik korzystać może niezależnie od siebie – radzi ekspert Defra.
Pamiętać należy, że choć łazienka dla dwojga zakłada stworzenie dwóch oddzielnych przestrzeni, to powinna jednak zawierać elementy, które będą spajały całą aranżację w jedną. Być może rozwiązaniem będą wspólne zdjęcia, bądź motyw przewodni istotny dla obojga. Ważne jedynie, aby stworzyć pomieszczenie, które będzie sprzyjało relaksowi i wyciszeniu oraz takie, które będzie jednocześnie odzwierciedlało osobowość każdego z domowników.
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe Radaway, Schedpol, KLUDI, Defra, Besco