Potrzebujecie trochę nowych inspiracji? Tym razem mamy dla Was trendy podłogowe! Zobaczcie, na jakie rozwiązania warto postawić.
New Nordic, czyli hygge na nowo
Minimalistyczny styl skandynawski wprawdzie nie jest nowością, ale dzięki ogromnej popularności duńskiego hygge zobaczymy jego nowe oblicze. W tegorocznej odsłonie na znaczeniu zyskują przytulność, funkcjonalność, równowaga i spokój ducha. Jak wiemy z poprzednich sezonów, podążając za hygge, powinniśmy skupić się przede wszystkim na dobrym samopoczuciu w naszych czterech ścianach.
Trudno o bardziej naturalne rozwiązanie niż drewno – dlatego jasna podłoga drewniana zagra w tym przypadku pierwsze skrzypce. To ona wpłynie na finalny efekt aranżacji i stworzy przestronne, ale i przytulne wnętrze.
W 2019 roku na znaczeniu zyskują przytulność, funkcjonalność, równowaga i spokój ducha
Scandi-Boho
Pozostając nadal przy stylu skandynawskim, wypada zrobić ukłon w stronę tych, którym wydaje się on zbyt surowy i minimalistyczny. Nurt Scandi-Boho wprowadza do niego trochę więcej życia w postaci wzorzystych dywanów, wyrazistych dodatków i intensywnie zielonych roślin. Jednocześnie podstawę wciąż stworzą białe ściany oraz drewniane elementy, dzięki czemu wnętrza w tym stylu pozostają naturalne i schludne.
W dalszym ciągu stawiamy też na drewnianą podłogę, chociaż w obliczu nietuzinkowych dywanów i etnicznych elementów wystroju jej tekstura i sposób ułożenia mogą tracić nieco na znaczeniu. Alternatywą dla tych ozdób jest jednak podłoga ułożona w jodełkę, która według producentów w tym roku cieszy się szczególną popularnością.
Eklektyzm
Pora też na odejście od spokojnego, stonowanego wnętrza w stylu skandynawskim. Triumfy święci nurt zgoła opozycyjny, wszak domeną eklektyzmu od zawsze były przepych i elegancja, a w tym roku znajdują one odzwierciedlenie przede wszystkim w złotych lub miedzianych akcentach i welurowych obiciach. Pomimo błyszczących dodatków, mamy do czynienia z luksusem w nieco subtelniejszym wydaniu. Wszystko za sprawą pastelowych barw, które zgodnie z trendami powinny grać w naszym wnętrzu pierwsze skrzypce.
Dzięki towarzyszącej temu stylowi różnorodności wybór koloru i tekstury jest w zasadzie nieograniczony.
Za najmodniejsze rozwiązanie uznaje się jodełkę francuską, a także odejście od egzotycznych gatunków drewna na rzecz tych rodzimych
Jodełka wzorem sezonu
Dawniej „jodełka” kojarzyła nam się z luksusowymi i eleganckimi kamienicami, letnimi posiadłościami, a jak jest dzisiaj? Aktualnie wzór ten przoduje we współczesnych aranżacjach i to niezależnie od stylu wnętrza. Doskonale wpisuje się w minimalistyczne, loftowe wnętrza. Częściej też jodełkę spotykamy w aranżacjach eklektycznych, w których mamy do czynienia z całym wachlarzem stylów, ale równie dobrze prezentuje się i podkreśla wyrafinowany styl Art Deco.
Pod pojęciem „jodełka” tak naprawdę kryją się różne wzory ułożenia podłogi.
- Jodła klasyczna, inaczej parkiet klasyczny – charakteryzuje się przycięciem krótszych boków deski pod kątem 90 stopni. Kojarzona jest głównie z polskimi latami 70. i 80., a teraz wraca do łask. Jodła klasyczna to mnogość wzorów i nieograniczone możliwości tworzenia.
- Jodła francuska – jej krótsze boki są przycięte pod kątem 45 stopni i tworzą wspólnie układ o kącie 90 stopni. Taki sposób ułożenia podłogi daje efekt wytworności i elegancji.
- Jodła węgierska – wzór bardziej stonowany i subtelny, krótsze boki przycięte są pod kątem 60 stopni i tworzą układ o kącie 120 stopni. Jodełka węgierska to klasyczny i ponadczasowy wzór podłogi.
Jeśli zdecydujemy się na wzór jodełki i wybierzemy jedną z metod jej układania, należy dobrze przemyśleć pozostałe elementy wyposażenia wnętrza. Warto się zastanowić nad rolą naszej podłogi, czy ma ona grać pierwsze skrzypce i przyciągać wzrok, czy też jedynie ma stanowić subtelne tło dla mebli, oświetlenia oraz dodatków.
Wzór parkietu klasycznego sam w sobie jest efektowny i bogaty, a sposób ułożenia desek zwraca uwagę. Wybierając dodatkowo drewno z wyrazistym usłojeniem i sękami, możemy spotęgować ten efekt. Dlatego jeśli zależy nam na bezpiecznym rozwiązaniu, które sprawi, że nasze mieszkanie będzie harmonijne, wybierzmy jodełkę klasyczną w wersji dębowej o naturalnej, szlachetnej barwie i wysokiej stonowanej selekcji drewna.
Natomiast jeśli marzy nam się jodła francuska lub węgierska, pamiętajmy, że to klasyka gatunku. Delikatniejszy i bardziej klasyczny wzór jest ponadczasowy i sprawdzi się zarówno w tradycyjnym wnętrzu, w minimalistycznym lofcie, w aranżacjach retro i vintage, ale także w wydaniu eklektycznym. Warto również wiedzieć, że deski mogą mieć różne wymiary, a tym samym proporcje, dzięki czemu możemy uzyskać różnorodny efekt – węższe i smuklejsze dadzą wrażenie lekkości, natomiast krótsze będą wyglądały mocniej i solidniej.
Również sposób ułożenia jodełki w pomieszczeniu będzie miał duże znaczenie. Można ją położyć wzdłuż pomieszczenia, dodając wnętrzu przestronności lub w poprzek – wtedy wnętrze optycznie się zmniejszy. Wszystko jednak zależy od rozmieszczenia i planu danego wnętrza.
– Jedno jest pewne – jodełka nadaje charakter każdemu wnętrzu i jeśli zdecydujemy się właśnie na ten wzór, to mamy pewność, że nasza podłoga będzie ponadczasowa. Oprócz wyboru wzoru równie ważnym aspektem jest kolor. Niewątpliwym bestsellerem kolekcji Lareco – Nature&Design jest podłoga dębowa Moss, w kolorze zapewniającym komfort użytkowania. Beżowo-brązowy kolor, dodatkowo podkreślony matowym olejem, na którym wszelkie rysy, kurz czy uszkodzenia są niewidoczne, a dodatkowe zarysowania tylko podkreślają charakter drewna oraz dodają jej szlachetności” mówi Adam Zińczuk, prezes Grupy Lareco. – Kolor ten kochają zarówno zwolennicy powściągliwego minimalizmu, jak i entuzjaści eklektyzmu. Podłoga Moss to idealny wybór dla osób ceniących piękno starzenia się drewna, a także do wnętrz użyteczności publicznej, takich jak restauracje czy sklepy. Jeśli zaś preferujemy bardziej naturalną barwę dębu z delikatną poświatą ecru, to podłoga w kolorze Coral na pewno spełni nasze oczekiwania. Kremowa barwa drewna wykończonego olejowoskiem doskonale wpisze się w klasyczne i eleganckie aranżacje. Ponadto w nowoczesnym budownictwie, z wielkometrażowymi powierzchniami, można zaszaleć z wymiarami jodełki”.
Niezwykle efektownie prezentuje się parkiet klasyczny bądź jodła węgierska złożona z szerokich elementów, nadając spektakularny efekt wnętrzu. Bez względu na to, na jaki kolor podłogi się zdecydujemy, istotne jest, aby ani podłoga, ani styl, w jakim zaprojektowane jest wnętrze nie zdominowały siebie nawzajem, powinny się harmonijnie uzupełniać. Dzięki temu unikniemy efektu przewagi formy nad treścią.
Niewątpliwie jodełka to uniwersalny wzór, który niezależnie od stylu, w jakim urządzone jest wnętrze, wnosi do niego poczucie luksusu, elegancji i klasyki. Wiemy, że klasyki nigdy nie wychodzą z mody, a odpowiednio zaaranżowane, zyskują ponadczasowy charakter.
Drewniana podłoga: i co dalej?
Choć nie żegnamy się z minimalizmem, pastelowymi barwami i naturalnymi elementami, to trendy w aranżacji wnętrz ulegają pewnej metamorfozie. Ponownie, tak jak i w poprzednich sezonach, sprawdzają się podłogi drewniane. Dlaczego? Duży wybór gatunków, kolorów i tekstur pozwala na stworzenie podłogi, która dopasowana będzie do konkretnego stylu wnętrza. Podsumowując, za najmodniejsze rozwiązanie uznawana jest jodełka francuska, a także odejście od egzotycznych gatunków drewna na rzecz tych rodzimych. Jedno jest pewne – chociaż trendy się zmieniają, drewniane podłogi wciąż pozostają ponadczasowe.
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe Antique Oak, Lareco