Może się wydawać, że jedyny kontekst, w jakim nadmuchiwane sprzęty mają coś wspólnego z luksusem, to brzeg basenu lub plaża w nadmorskim kurorcie. Ale wbrew pozorom w bardziej eleganckim wydaniu odnajdą się także na salonach.
Choć pierwszym skojarzeniem bywa błyszczące, kolorowe tworzywo sztuczne, które trzeszczy pod dotykiem palców, we współczesnym wzornictwie odnajdziemy także przykłady bardziej subtelnej palety barwnej i wykończeń. Nadmuchiwane meble w XX wieku miewały na przemian chwile chwały oraz zapomnienia, ale nigdy nie zyskały masowej popularności. W orbicie zainteresowania projektantów znalazły się w latach 60., a ojcem tego trendu był Quasar Khanh, który wprowadził na rynek kolekcję sprzętów o typowych dla epoki opływowych kształtach i nasyconych barwach. Dopiero kolejne stulecie przyniosło próby łączenia pneumatycznej techniki z bardziej minimalistycznym wzornictwem.
Nowoczesne oblicze mebli pneumatycznych
Nadmuchiwany mebel to niekoniecznie tylko jednolita forma wykonana z tworzywa. Projektanci eksperymentują z zestawianiem plastiku z innymi surowcami, a także konstruowaniem kanap czy foteli z więcej niż jednego wypełnionego powietrzem elementu. Na polskim rynku specjalistą od innowacyjnych pneumatycznych sprzętów jest marka Malafor, która ma w swoim portfolio już kilka takich kolekcji. W serii Recykling projektanci na stalowym stelażu osadzili papierowe worki, które – lekko pogniecione i opatrzone nadrukami – wyglądają jakby pochodziły ze składu kolonialnego. Nazwa mebli nie jest na wyrost, gdyż zniszczone pokrycie łatwo zutylizować i zastąpić nowym.
W kolekcji Wełna & Powietrze papier został zastąpiony przyjaznym w dotyku filcem, klasycznym szarym lub wyrazistym pomarańczowym.
Z kolei seria Air wyróżnia się pokryciem z wyjątkowo trwałej, ognioodpornej tkaniny, co pozwala na wykorzystywanie foteli i stołków także w miejscach publicznych. Uroku meblom dodają proste drewniane stelaże.
Koncepcja połączenia elementów pneumatycznych z drewnem stanowiła także punkt wyjścia dla projektu izraelskiej designerki Tehili Guy. Fotel Anda powstał poprzez osadzenie przezroczystego plastikowego siedziska na klasycznych toczonych nogach. Taka konstrukcja pozwala na pakowanie i transportowanie go w płaskich paczkach, co nie jest typowym rozwiązaniem w przypadku foteli.
Nadmuchiwane meble w niekonwencjonalnym stylu
Rozłożysty wypełniony powietrzem komplet wypoczynkowy z jasnego tworzywa sam w sobie wydaje się nieco ekstrawagancki, a to dopiero początek szaleństwa, gdyż meble stworzone przez Mario Belliniego dla włoskiej marki Meritalia świecą w ciemnościach. Wykonane z surowców pochodzących z recyklingu sofy, szezlongi i pufy z kolekcji Via Lattea kryją w sobie LEDy zmieniające kolor.
Jeszcze dalej w kreowaniu odważnych i żartobliwych form posunęła się marka Blofield, proponując relaks na kolorowej pufie w kształcie pączka z dziurką, zwieńczonej praktycznym blatem stołu. Te wytrzymałe i odporne na promieniowanie UV meble można wyprowadzać na spacer.