Doniczka, która rośnie wraz kwiatem

Doniczka GROWTH, z wyglądem bazującym na origami, przekształca się i rośnie wraz z rośliną, w miarę jak ta rozwija się w czasie. Cykl życiowy rośliny to transformacja, od wczesnego nasiona do pełnego rozmiaru; kwitnienie kwiatu, rozwijanie się liści, rozrost korzeni. Ten proces jest tym, co GROWTH ma na celu uchwycenie w doniczce.

Doniczka, która rośnie wraz kwiatem Doniczka, która rośnie wraz kwiatem

Istnieje silny rozdźwięk między naturą a środowiskiem, do którego jesteśmy przyzwyczajeni i w którym czujemy się komfortowo jako ludzie. Przestrzenie i przedmioty, które budujemy i którymi się otaczamy są bardzo statyczne i rzadko kiedy zmieniają swoją pierwotną formę. Tymczasem w naturze wszystko ewoluuje, przystosowuje się, rośnie, kwitnie, przekwita, umiera, jest wchłaniane, a także ponownie wykorzystywane. Nic nie stoi w miejscu. Innymi słowy: panta-rei. Wszystko płynie.
Nowoczesne podejście do budowania i tworzenia jest zgoła odmienne. Wiele rzeczy istnieje według zaplanowanej żywotności produktów: przedmioty są produkowane, używane, a w końcu stają się odpadem. Takie podejście nie jest ani trwałe, ani nie zaspokaja naszych wewnętrznych wymagań dotyczących dynamiki. I nie jest to „naturalne” w najbardziej dosłownym tego słowa znaczeniu. Doniczka GROWTH powstała z refleksji nad związkiem między naturą a wytworzonym przedmiotem i chęci znalezienia sposobu na połączenie ich obu. W rezultacie poprzez starannie obliczony wzór origami wystarczy nam na długo, pozostając z rośliną na wielu etapach jej rozwoju.

Doniczka, która rośnie wraz kwiatem

Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe Studio Ayaskan