Dobrze zaprojektowana kuchnia to nie tylko piękne fronty szafek i nowoczesne urządzenia. Aby przyrządzanie potraw było prawdziwą przyjemnością, niezbędne jest odpowiednie oświetlenie w kuchni. Jak rozmieścić światło oraz jakie oświetlenie w kuchni zastosować, by było ładnie i praktycznie?
Oświetlenie w każdym pomieszczeniu rządzi się innymi prawami. W sypialni zależy nam przede wszystkim na nastrojowym świetle sprzyjającym relaksowi. W łazience klimatyczne oświetlenie dekoracyjne uzupełnia jasne światło miejscowe, przy którym nałożymy makijaż albo przytniemy zarost. W przypadku kuchni sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana – przygotowując projekt oświetlenia musimy brać pod uwagę mnóstwo różnych scenariuszy, które każdego dnia rozgrywają się przy kuchennym blacie. Od czego zacząć projektowanie oświetlenia w kuchni?
Krok pierwszy: oświetlenie w kuchni ogólne
W kuchni nie powinno zabraknąć oświetlenia sufitowego. Jego zadaniem jest zapewnienie równomiernego światła w całym pomieszczeniu. W minimalistycznych wnętrzach świetnie sprawdzą się punkty świetlne wbudowane w sufit podwieszany – takie rozwiązanie szczególnie dobrze komponuje się z gładką, monolityczną powierzchnią frontów kuchennych.
Myśląc o oświetleniu sufitowym, możemy sięgnąć po lampy wiszące. Nierzadko stanowią one ozdobę wnętrza – oprawy ubrane w nowoczesny design będą doskonałą dekoracją każdej współczesnej kuchni. Proste i niebanalne wzornictwo lamp wiszących sprawia, że ten rodzaj oświetlenia tworzy ciekawą kompozycję z surowymi formami mebli z kolekcji Unique marki ernestrust.
Krok drugi: oświetlenie miejscowe i dekoracyjne w kuchni
Lampy sufitowe mogą pełnić też funkcję oświetlenia miejscowego, czyli inaczej mówiąc roboczego. Z ich pomocą wyróżnimy poszczególne strefy funkcjonalne pomieszczenia. Lampa sufitowa dobrze sprawdzi się ponad kuchennym blatem roboczym – dostatecznie jasne światło skierowane na powierzchnię blatu pozwoli nam wygodnie i komfortowo przygotować posiłki.
Aby dobrze doświetlić powierzchnię blatu roboczego w zabudowie kuchennej, warto pomyśleć o źródłach światła zamontowanych pod szafkami górnymi. Mamy kilka możliwości: wśród nich znajdują się tradycyjne oczka ledowe albo tzw. snake led’y, czyli ledowe paski. Modnym rozwiązaniem stają się panele świetlne, które idealnie wpisują się w nowoczesne i surowe aranżacje.
Na wyspie kuchennej bardzo często montujemy płytę grzewczą, ponad którą standardowo umieszczamy okap. Urządzenia wyposażane są w diody LED, które świetnie doświetlają strefę gotowania. Warto wybrać okap, który ma możliwość zmiany natężenia światła – regulując jego poziom, będziemy mogli stworzyć nastrojowe oświetlenie nie tylko w czasie przygotowywania posiłków.
Nie zapominajmy też o praktycznym oświetleniu wewnątrz szuflad, a także szafek – szczególnie tych ze szklanymi frontami. Za szklaną taflą dobrze będą prezentowała się kolekcja szkła czy dawna porcelana. Podświetlone cokoły szafek dolnych z jednej strony nadadzą wnętrzu charakteru, z drugiej zaś stanowią kojące dla oczu, łagodne oświetlenie ułatwiające orientację w pomieszczeniu po zmroku.
Światło, poproszę!
Oświetlenie robocze często pełni też rolę dekoracyjną – odpowiednio dobrana barwa światła pozwala stworzyć ciekawą kompozycję uzupełniającą wystrój wnętrza. Warto zastanowić się, jaka barwa światła pasuje do naszej kuchni – chłodne tony dobrze grają w nowoczesnych przestrzeniach, podczas gdy ciepłe doskonale uzupełniają klasyczną estetykę.
Projektowanie oświetlenia montowanego w zabudowie kuchennej jest znacznie łatwiejsze w przypadku mebli wykonywanych na wymiar. Doskonałym przykładem będą produkty marki ernestrust, gdzie każdy detal ma znaczenie. Szlachetna prostota i powściągliwa elegancja w połączeniu z dobrze dobranymi punktami świetlnymi pozwalają na stworzenie wnętrza marzeń.
Pamiętajmy o roli światła w kuchni – zarówno o jego praktycznej, jak i dekoracyjnej roli. Właściwe oświetlenie kuchni oznacza wysoki komfort przygotowywania posiłków, a także wyjątkową atmosferę we wnętrzu. Gra światła i cienia wprowadzi niepowtarzalny klimat, a odpowiednio dobrana barwa i natężenie wiązki pozwoli wyeksponować struktury, kształty i kolory.
Wszystkie kuchnie pochodzą z oferty ernestrust.