Fine Wooden Creations to rodzinna polska firma specjalizująca się w produkcji stołów wykonanych z drewna i kolorowej, mieniącej się żywicy, szkła, a także innych materiałów. Projektant FWC, Zbigniew Litwin czerpie inspirację w natury. Jak sam twierdzi, nie zależy mu na jej okiełznaniu, lecz utrwaleniu w niezmienionej formie.
Wykorzystywane materiały do produkcji stołów i stolików
Wszystkie meble oraz przedmioty (stoliki kawowe, tace do serwowania dań, zegary, stacje dokujące do ładowarek) tworzone w pracowni FWC są wykonane z materiałów ekologicznych. Surowce połączone są ze sobą w różnych proporcjach w zależności od preferencji klienta. Oznacza, że niektóre stoły są wykonane przede wszystkim z drewna z niewielką domieszką żywicy i szkła, a w przypadku innych materiały proporcja ta wynosi 50:50 – czyli wykorzystuje się tyle samo szkła, co drewna. Choć żywice występują w różnych kolorach, klienci FWC preferują zwykle odcienie turkusu, błękitu i zieleni, ponieważ to właśnie te barwy w ciekawy sposób łączą się z odcieniami drewna.
Niektóre żywice wykorzystywane w pracowni FWC charakteryzują się tym, że mają świecący w ciemności pigment. Nadaje on niezwykłego charakteru meblom, jak i całemu wnętrzu, w którym znajduje się fluorescencyjny stół bądź stolik kawowy.
Meble tworzone są z różnych rodzajów drewna. Zazwyczaj jednak jest to orzech i jesion. Nogi stołów i stolików wykonane są z rozmaitych materiałów – plexi, miedzi, stali nierdzewnej, a nawet rurek gazowych. Dodatkowo, meble pokryte są olejem tungowym, który zapobiega ciemnieniu drewna, a także lakierem. Zbigniew Litwin, projektant i założyciel firmy zwraca uwagę na to, żeby przedmioty wykonywane przez niego były trwałe. – Poza określoną estetyką cechą charakterystyczną naszych mebli jest trwałość. To nie są delikatne, kruche meble. Stół lub stolik musi być odporny na uszkodzenia mechaniczne czy na gorące napoje. Musi przetrwać lata – mówi właściciel FWC.
Stoły, stoliki, ale i tace do serwowania przekąsek wykonane są z dużą starannością i pieczołowitością. Na przykład deski do serwowania serów i warzyw zawierają specjalne miejsca na wykałaczki, wysuwany uchwyt, na którym można coś powiesić oraz miejsce na sosy i żurawinę. Staranność i dokładność wykonania idzie w parze z długim i wieloetapowym procesem wytwarzania mebla bądź przedmiotu, który obejmuje: pozyskanie odpowiedniego surowca, przygotowanie desek i zalanie ich żywicą, połączenie elementów z drewna i szkła, zaimpregnowanie powstałego mebla.
Początki i rozwój firmy
Fine Wooden Creations powstało spontanicznie i przez przypadek. Zbigniew Litwin wspomina o tym, że pierwszym meblem, jaki stworzył była półka na książki dla żony. Okazało się, że jego projekt zainteresował znajomych, którzy zaczęli zamawiać u niego meble do swoich mieszkań. Obecnie właściciel firmy ma znacznie większą pracownię i wielu zadowolonych klientów, którzy przesyłają mu podziękowania oraz zdjęcia aranżacji wnętrz ze stołami bądź innymi meblami stworzonymi w pracowni FWC. Założyciel firmy jest wzruszony swoim sukcesem i cieszy się, że zgłaszają się do niego klienci nie tylko z Polski. Klientami, którzy do nas trafiają są ludzie, dla których dom to coś więcej niż miejsce, w którym się mieszka. Bardzo często dostajemy zdjęcia z ustawionymi stołami w domach klientów. Są to bardzo nietypowe i przepiękne wnętrza. Jedna pani tak się ucieszyła z zakupu, że wyprawiła przyjęcie, by pokazać wszystkim jak piękny ma stół – mówi Zbigniew Litwin.
Co wyróżnia Fine Wooden Creations?
Elementem innowacyjnym jest z pewnością sposób myślenia o relacji designu i natury. Założyciel FWC wypowiada się o swojej pracy i stosunku do naturalnych materiałów, z którymi pracuje w taki sposób: – Nasze projekty charakteryzują się minimalną ingerencją w naturę. Kształty naszych mebli w większości odzwierciedlają naturalne, nieobrobione linie drewna. Często na fragmentach stołów pozostaje kora. Wszystkie otwory zalewane żywicą to oryginalne ubytki czy pęknięcia w drewnie. Do swoich projektów wybieramy fragmenty drzew o ciekawych kształtach, sękate, z wieloma wybarwieniami, a także z ubytkami. Są to najczęściej deski bez klasy jakości. Unikamy „ślicznych”, prostych desek klasy pierwszej.
Jest to interesująca perspektywa myślenia o designie i naturze, której twory są wyjątkowe, bo pojedyncze, unikatowe w przeciwieństwie do powtarzalnych, zunifikowanych przedmiotów, jakie często wytwarza człowiek. Celem projektanta nie jest zatem przekształcanie tego, co zaistniało w przyrodzie, lecz reinterpretacja owego „dzieła”. Istotne dla niego jest poszanowanie natury i postrzeganie jej tworów nie tylko w kategorii materiałów. Dla Zbigniewa Litwina drewno nie jest tylko surowcem, lecz także „dziełem natury”
Zdjęcia:
finewoodencreations.com