Odrobina nostalgii, nieco ekstrawagancji, a do tego spora dawka wyszukanej elegancji – oto najprostszy przepis na salon w stylu angielskim. Jednak w tej estetyce jeszcze bardziej niż w innych każdy składnik ma szczególne znaczenie.
Charakterystyka stylu angielskiego
Styl angielski to pojęcie bardzo szerokie, którym możemy opisywać zarówno luksusowe przestrzenie z kryształowymi żyrandolami, jak i przytulne aranżacje otulone kwiatowymi wzorami. Jest to bowiem wspólne określenie dla wielu trendów wnętrzarskich, które rozwinęły się w różnych częściach Wielkiej Brytanii na przestrzeni wieków. Możemy mówić o stylu cottage, czyli sielankowej, dość romantycznej wersji tej estetyki, inspirowanej prowincjonalnymi posesjami, jak i o angielskich wnętrzach na wzór kolonialnych wspomnień z orientalnymi dekoracjami.
Jednak to, co większość z nas definiuje jako styl angielski, to coś pomiędzy elegancją inspirowaną wiktoriańską posiadłością a ciepłym i rodzinnym domem na przedmieściach. Jedno jest pewne: wnętrza w stylu angielskim sprawiają wrażenie eleganckich, ale też przytulnych i jakby nieco zatrzymanych w czasie.
Anglicy uwielbiają elegancję, jednak nie zadowalają ich rozwiązania oczywiste. Zarówno w wyborze garderoby, jak i we wnętrzach nie mogą powstrzymać się od nuty ekstrawagancji, dzięki której ich przestrzeniom daleko jest do sztampowości. Właśnie ta wysmakowana zabawa stylem i wyszukane smaczki determinują styl angielski. Salon w takim mieszkaniu to szczególne pole do popisu, bowiem z założenia jest on najbardziej reprezentacyjną przestrzenią.
W salonie mu najwygodniej
Styl angielski w salonie czuje się wyśmienicie. Kochamy go za surową elegancję, luksusowy sznyt i wysokiej jakości materiały, które razem dają elegancki przykład dobrego smaku. W klasycznym angielskim salonie nie znajdziemy krzykliwych kolorów czy chwytliwych dekoracji. Paletę barw tworzą raczej przygaszone odcienie, takie jak głęboki brąz, szlachetne bordo czy ciemna zieleń.
Jednak angielski salon nie zawsze musi być ciemny – w nowoczesnych salonach w stylu angielskim często kolorystyczną bazę stanowią subtelne beże i szarości. Nie brakuje tutaj naturalnej skóry, ale też połyskujących tkanin, jak perkal, satyna czy gruby welur.
Anglicy zdecydowanie nie uchodzą za minimalistów, co bezpośrednio widoczne jest w ich wnętrzach. W salonie w stylu angielskim znajdziemy całą masę przedmiotów i wyszukanych ozdób, często z długą historią. Wnętrza często sprawiają wrażenie zastałych, jakby czas zatrzymał się w miejscu. Z łatwością możemy wyobrazić sobie, że tuż przed chwilą zza stylizowanego stołu podniosło się kilku gentlemanów, dopaliwszy wcześniej swoje cygara.
Z uwagi na wygodę
Wszystkie meble i elementy wyposażenia w angielskim salonie muszą być wygodne. Wysokie oparcia foteli, wygodne podłokietniki oraz miękkie siedziska to credo stylu angielskiego. W takim salonie nie może zabraknąć komfortowo zaaranżowanej strefy relaksu.
Ponad centralną częścią salonu często wieszane są ozdobne, kryształowe żyrandole. Stanowią one wspaniałe ukoronowanie aranżacji, a nierzadko ich towarzyszem jest gipsowa sztukateria. Ta ostatnia umieszczana bywa także na ścianach oraz pod sufitem.
Jednak oświetlenie górne to nie wszystko. W salonie w stylu angielskim szczególne znaczenie ma oświetlenie dekoracyjne. Unikamy zbyt jasnego, intensywnego światła wydobywającego się z jednego, głównego źródła. Zamiast tego lepiej wybrać delikatne, rozproszone światło rozmieszczone w poszczególnych częściach pomieszczenia. Postawmy na rozjaśniające pomieszczenie kinkiety oraz dające subtelne światło stojące lampy. Te drugie mogą zostać wyposażone w ciężkie abażury z tkaniny lub frędzle.
Eleganckie materiały wykończeniowe
Warto poświęcić nieco uwagi materiałom wykończeniowym, w jakich salonom w stylu angielskim jest do twarzy. Najważniejszym materiałem we wnętrzu inspirowanym wiktoriańską posesją jest drewno. Wybierajmy spośród dębu, sekwoi lub sosny, sięgajmy po jaśniejsze i ciemniejsze tony.
Naturalne drewno dobrze będzie się prezentować w roli posadzki, zaś na ściany wybierzmy lakierowane panele czy dekoracyjną lamperię. Dobrym pomysłem może być także wzorzysta tapeta lub tkanina. Szyk i elegancję salonu w stylu angielskim podkreślą wykończenia z marmuru i kamieni szlachetnych.
Salon w stylu angielskim, czyli serce i dusza domu
W salonie w stylu angielskim nie może zabraknąć kilku podstawowych elementów. Należy do nich przede wszystkim eksponowana sofa, najlepiej w typie chesterfield. Historia tego mebla sięga XVIII wieku, a wciąż stanowi charakterystyczny element wyposażenia angielskiego salonu. Teraz znajdziemy mnóstwo różnych interpretacji tego mebla, które mogą prezentować się niezwykle współcześnie i modnie.
Drugim istotnym meblem w stylu angielskim jest biblioteczka. Im większa, tym lepsza, a najlepiej gdyby zajmowała oddzielne, przylegające do salonu pomieszczenie. W bardziej realnym wydaniu w naszym salonie w stylu angielskim możemy postawić regał, którego półki udekorują jedną ze ścian. Taka biblioteczka stanowi doskonałe tło dla miękkich, tapicerowanych foteli, niskiego stolika kawowego i stojącej lampy. Czyż nie zaaranżujemy w ten sposób idealnego miejsca na lekturę przy filiżance herbaty?
Jest jeszcze jedna rzecz, bez której trudno byłoby wyobrazić sobie angielski salon. To kominek z subtelnie tlącymi się językami ognia, wzmagającymi poczucie domowego ciepła. Jeśli nie możemy pokusić się o tradycyjny kominek, możemy zastąpić go nowoczesną, elektryczną wersją. Aby dać wyraz klasycznym inspiracjom stylu angielskiego, wybierzmy portal z kamieni szlachetnych. W sąsiedztwie kominka dobrze zaprezentuje się miękki dywan o grubym splocie.
Nowoczesny salon w stylu angielskim
Czym charakteryzuje się więc nowoczesny salon w stylu angielskim? Znajdziemy w nim:
- ciepłe, stonowane kolory, eleganckie, wygodne meble z miękkimi tapicerkami; dopuszczane są także wzorzyste obicia mebli;
- kominek;
- duże okna wpuszczające do pomieszczenia dużo naturalnego światła;
- drewniane podłogi lub dywany z wzorami
- klasyczne lampy, najlepiej dające ciepłe światło;
- dużą bibliotekę lub gablotkę na książki;
- dekoracje w postaci obrazów, luster i antyków; mile widziane są także rośliny doniczkowe i kwiaty dodające świeżości i życia do przestrzeni.
Obowiązkowe dodatki angielskiego salonu
Oprócz mebli w stylu angielskim w naszym salonie nie może zabraknąć odpowiednio dobranych dodatków. Angielskie wnętrza uwielbiają ubierać się w tekstylia. Dlatego w naszym salonie dobrze prezentować się będą poduszki moszczące się na sofie, czy długie zasłony w oknach. Dobrym uzupełnieniem aranżacji będzie również porcelana – delikatna, biała, z wyszukanym, miękkim ornamentem. W końcu w angielskim domu filiżanka na herbatę zawsze musi być w zasięgu wzroku. Jako wykończenie elementów wyposażenia wybierzmy złoto i mosiądz, które nadają całości elegancji.
Chociaż dodatki i meble w stylu angielskim są nieco staroświeckie, nie można odmówić im szlachetności. Dobrze prezentować się tutaj będą wykwintne obrazy czy nieduże porcelanowe figurki. Rzecz jasna nie chodzi o przeładowanie wnętrza niepotrzebnymi bibelotami, a raczej o pieczołowity wybór tych konkretnych dekoracji.
Jak widać, styl angielski w salonie prezentować się będzie bardzo dobrze, o ile trzymać się będziemy pewnych zasad. Nie jest łatwo zachować odpowiednie wyważenie i umiar, jednak jeśli się nam to uda, wnętrze będzie odznaczało się elegancją, wyrafinowaniem, a przy tym przyjemną przytulnością. Zabytkowe, często stylizowane meble, wysokiej jakości akcesoria i dzieła sztuki są synonimem dobrego smaku i luksusu. Podarujmy go sobie na co dzień, w trakcie popołudniowej filiżanki herbaty przy kominku.
Fot. i oprac. na podst.:
Evgeniya Kvashi Interior Design, Vanillien Haus, Paul Craig, McDonald Remodeling, Brittfurn, Sean Cochrane