Marzysz o remoncie mieszkania? Zastanawiasz się, jakich materiałów użyć, by wnętrze nie tylko olśniewało wyglądem, ale również było funkcjonalne? Wybór podłogi jest jedną z najważniejszych decyzji remontowych, ponieważ to zakup na lata. Czym się zatem kierować?
Wybierając odpowiednie panele, należy kierować się ich parametrami technicznymi, właściwościami użytkowymi, ale również wyglądem. Jak właściwie dopasować podłogę z paneli do pomieszczenia, by spełniała swoją funkcję, ale również wpisywała się w aranżację wnętrza? Eksperci ze Swiss Krono i salonów Fachowiec dzielą się wskazówkami w tym temacie.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze podłogi laminowanej?
Dobrze dobrane podłogi to nie tylko takie, które pasują kolorystycznie i stylistycznie do wnętrza, ale również wpisują się w charakter pomieszczenia. Przy wyborze podłóg laminowanych powinniśmy kierować się dwoma wskaźnikami: klasą użyteczności i klasą ścieralności. Obie informacje z łatwością można znaleźć na opakowaniu, w formie piktogramu.
W każdym domu można znaleźć miejsca intensywnie użytkowane, takie jak korytarz czy salon oraz takie pomieszczenia, w których spędzamy zdecydowanie mniej czasu. Z tego powodu producenci podłóg laminowanych posługują się specjalnymi oznaczeniami rozróżniającymi klasy użyteczności paneli. Wyróżnia się sześć klas użyteczności: 21, 22, 23, 31, 32, 33, gdzie pierwsza cyfra informuje, czy panel jest przeznaczony do domu (2), czy do budynku użyteczności publicznej (3). Druga zaś wskazuje na natężenie ruchu: 1 – niskie, 3 – najwyższe.
Dobrze dobrane podłogi to nie tylko takie, które pasują kolorystycznie i stylistycznie do wnętrza, ale również wpisują się w charakter pomieszczenia
Należy zwrócić też uwagę na klasy ścieralności, które zostały oznaczone symbolami od AC3 do AC5. Wskaźnik ten określa się na podstawie testu Tabera z użyciem papieru ściernego, podczas którego pod uwagę brana jest ścieralność górnej powłoki aż do dekoru. – Wyróżnia się trzy klas ścieralności: klasa AC3 oznacza dobrą odporność na ścieranie, AC4 wysoką, natomiast AC5 bardzo wysoką – mówi Marcin Wrana, dyrektor ds. sprzedaży detalicznej sklepów Fachowiec, ogólnopolskiej sieci salonów z artykułami wyposażenia wnętrz. – Przyjmuje się, że podłogi laminowane o klasie AC3 i AC4 doskonale sprawdzą się w sypialni, kuchni czy korytarzu, czyli wnętrzach prywatnych, umiarkowanie uczęszczanych, natomiast klasy AC5 sprostają pomieszczeniom budynków publicznych – podsumowuje.
Jasna podłoga we wnętrzu – uniwersalna i ponadczasowa
Wnętrze z podłogą laminowaną w jasnym kolorze zawsze wygląda świeżo i schludnie. Warto zdecydować się na to rozwiązanie, ponieważ odbija światło i dzięki temu wnętrze optycznie się powiększa. Zarówno wzór buku, jak i dębu czy sosny, świetnie sprawdzi się w połączeniu z kontrastowym kolorem ścian. Chłodne odcienie drewna natomiast doskonale uzupełniają wnętrza w stylu skandynawskim.
Z kolei jasne podłogi w kolorze ciepłego, złotego brązu znakomicie sprawdzą się w przestrzeniach urządzonych w stylu rustykalnym i klasycznym. Doskonałym dopełnieniem dla podłogi laminowanej o ciepłej barwie będą ściany w kolorach ziemi, takich jak beże i zielenie. Jasna barwa o złotym odcieniu wprowadzi do wnętrza przytulną atmosferę i domowe ciepło.
Ciemna podłoga laminowana – elegancka i nowoczesna
Ciemna podłoga to zdecydowanie dobry wybór, jeśli chcemy nadać przestrzeni szyku i elegancji. Ciemna dębina, czy orzech doskonale dopełnią przestrzeń w stylu miejskim, minimalistycznym lub industrialnym, gdzie dominują przetarte ściany o wyraźnej fakturze, przypominające beton. Ciemne drewno komponuje się także z wyrazistymi kolorami, takimi jak granat czy turkus. Są to odważne zestawienia, a przy okazji są one wyjątkowo modne w tym sezonie.
Wybór wzoru i ułożenie podłogi laminowanej
Kolor podłogi jest niezwykle istotny, ale nie zapominajmy o wzorze oraz sposobie jej ułożenia. Długie panele, ułożone wzdłuż ściany, optycznie powiększą pomieszczenie, natomiast panele ułożone prostopadle względem ścian je zmniejszą. – Na rynku dostępne są panele o różnorodnej długości, szerokości, jak i wzorach. Doskonale odzwierciedlają szerokie deski, fantazyjne mozaiki czy parkiety. Stosowane struktury wykończenia z powodzeniem imitują naturalne sęki i słoje – podpowiada Jarosław Masina, Kierownik Działu Marketingu SWISS KRONO sp. z o.o., producenta podłóg laminowanych, płyt meblowych i OSB. – W ofercie podłóg laminowanych Swiss Krono można znaleźć wzory, które do złudzenia przypominają naturalny parkiet, jak np. kolekcja Swiss Krono Route des Vins. Z kolei szeroką, postarzaną podłogę stworzymy, inspirując się kolekcją Platinium Blackpool – dodaje.
Kolor drzwi a wybór podłogi laminowanej
Wybierając wzór i kolor podłogi, należy wziąć pod uwagę nie tylko kolor ścian, ale też barwę i wzór drzwi. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem są drzwi pasujące do podłogi. Warto zaznaczyć, że odcień drzwi nie musi być idealnym odwzorowaniem koloru podłogi, jednak wybór tego samego motywu z pewnością wprowadzi ład i uporządkuje przestrzeń. Innym popularnym rozwiązaniem jest zestawienie drzwi w białym kolorze – będą komponować się z każdym odcieniem podłogi, jak i ścian.
Urządzanie wnętrza jest przyjemną czynnością, która wymaga kreatywności, ale również technicznej wiedzy. Wybór odpowiedniej podłogi laminowanej jest ważny nie tylko ze względu na jej wygląd i dopasowanie do wnętrza, ale także komfort mieszkańców.
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe Swiss Krono sp. z o.o., Grupa Fachowiec