Chyba nikt nie ma wątpliwości, że przedpokój to pomieszczenie szczególne, bowiem to właśnie jego wnętrze buduje pierwsze wrażenie po przekroczeniu progu mieszkania. Jeśli zatem dbamy o każdy szczegół w salonie czy sypialni, z równą uwagą powinniśmy zaplanować aranżację przedpokoju. Kiedy mamy do dyspozycji duży metraż, przychodzi to łatwo i naturalnie, jednak współczesne mieszkania w bloku często nie dają tego komfortu. Aranżacja małego przedpokoju bywa wyzwaniem, ale czas wziąć byka za rogi – a my się nie boimy!

wąski biały przedpokój z drewnianymi drzwiami i ciemną podłoga z motywem kamiennym
Wąski przedpokój w bloku, proj. Ada Jureczko

Mniej znaczy więcej

W przypadku aranżacji małego przedpokoju w bloku obowiązuje jedna, podstawowa zasada – im mniej tym lepiej. Nie chcemy zagracać i tak już niedużej przestrzeni, jednak pewnej ilości rzeczy zwyczajnie nie da się zmniejszyć. Kurtki, buty, parasole i szaliki – wszystkie one często przechowywane są w strefie wejściowej. Jednak zamiast otwartych półek czy wieszaków, w małym, wąskim przedpokoju lepiej sprawdzi się duża szafa z przesuwnymi drzwiami. Drzwi szafy pozostawmy gładkie albo wstawmy w nie sięgające sufitu lustro.

projekt jasnego przedpokoju z cuemnymi drzwiami wejściowymi i szafą schowaną za lustrem
Szafa z lustrem w małym przedpokoju w bloku, proj. Studio 23A

Jeśli już o lustrze mowa, jest to obowiązkowy element każdej aranżacji małego przedpokoju. Jeśli wolimy, możemy wybrać mniejsze lustro okrągłe lub podłużne. To ostatnie dobrze sprawdzi się zawieszone ponad szafką na buty. Każde odbicie lustrzane to pewny sposób na optyczne powiększenie przestrzeni, dlatego wyposażenie w nie naszej ciasnej strefy wejściowej będzie z pewnością dobrym posunięciem.

biały przedpokój z wysoki lustrem czarną ramą nad ciemną pufą
Lustro w przedpokoju, proj. Archistudio, Andrew & Darya Zhlobich

Oczywiście w naszym małym przedpokoju zamiast zabudowanej, nowoczesnej szafy, może stanąć nieduża komoda. Praktyczny na pewno okaże się wtedy wieszak ścienny oraz półka na buty, a jeśli dobrze rozplanujemy przestrzeń, może uda się umieścić tu również nieduże siedzisko. To ostatnie może znacznie zwiększyć komfort użytkowania wąskiego przedpokoju.

wnęka an wieszak i małą ławeczkę obok niebieskiej szafki w małym niebieskim przedpokoju
Siedzisko w małym przedpokoju w bloku, proj. Projekt M

Mały, biały przedpokój

Kolejnym znanym sposobem na powiększenie przestrzeni jest wykorzystanie jasnych barw. Nawet jeśli wolimy głęboką zieleń czy matową czerń, w przypadku małego przedpokoju postawmy na biel. Dzięki niej uda nam się nadać wnętrzu lekkości i wypełnić je powietrzem. Oczywiście nie tylko biel wchodzi w grę – możemy bawić się pastelowymi kolorami, a także wprowadzać przełamania, które nadadzą pomieszczeniu charakteru.

cały biały przedpokój z dużym lustrem na ścianie łączącej z salonem z białym stołem
Biały przedpokój, proj. Archistudio, Andrew & Darya Zhlobich
mały przedpokój z biała zabudową ze złotymi uchwytami obok dużego stojącego lustra
Zabudowa małego przedpokoju, proj. Kenzas

Nierzadko nasz ciasny przedpokój pozbawiony jest dostępu do światła dziennego. Nie pozostaje nam nic innego, jak dobrze zaprojektowane oświetlenie. Koniecznie musi się znaleźć tutaj oświetlenie ogólne, które włączamy od razu po wejściu do mieszkania. Nie może zabraknąć także funkcjonalnego oświetlenia lustra, dzięki któremu wygodnie przygotujemy się do wyjścia. Zwróćmy też uwagę na barwę światła – niech będzie zbliżone do światła dziennego, szczególnie to emitowane przez oprawy w okolicy lustra.

białe wnętrze z jedną ścianą z tapeta w motyw ptaków z małym zielonym siedziskiem obok białej szafy
Oświetlenie małego przedpokoju, proj. EG projekt

Przedpokój otwarty na salon

Zwolennicy otwartych przestrzeni mogą zdecydować się na połączenie przestrzeni małego przedpokoju ze strefą dzienną mieszkania. W ten sposób powstaje bardziej przestronne, jedno pomieszczenie, w którym poszczególne strefy możemy wyznaczyć w sposób inny, niż za pomocą ścian. Jeśli w strefie wypoczynkowej salonu decydujemy się na drewniany parkiet, w zintegrowanej z nią części wejściowej połóżmy na podłogę płytki. Jest to nie tylko sposób na zdynamizowanie aranżacji, ale i funkcjonalne zastosowanie materiałów wykończeniowych.

biały mały przedpokój z dużymi kaflami na podłodze z dwoma siedziskami podsuniętymi pod białą szafę
Przedpokój połączony z salonem, proj. UTOO
biały wąski przedpokój z wykładziną z czarną krawędzią wokół białych i czarnych rombów
Wąski przedpokój, proj. MGN Pracownia Architektoniczna

Widzimy, że praktyczne zaprojektowanie przedpokoju w bloku nie jest niemożliwe, ale wymaga od nas sporej dawki kreatywności. Nie bagatelizujmy jednak roli aranżacji małego przedpokoju – w końcu to on tuż po wejściu do mieszkania stworzy pierwsze wrażenie o całym wnętrzu. Sprawmy więc, aby przedpokój był miłym preludium tego, co czeka nas dalej.

Fot.: Ada Jureczko, Studio 23A, Archistudio, Andrew & Darya Zhlobich, Projekt M, Kenzas, EG projekt, UTOO, MGN Pracownia Architektoniczna