Wygodne i funkcjonalne łóżko to najważniejszy mebel w sypialni. Dzięki niemu można wyspać się i w pełni zregenerować organizm. Zdrowy sen jest podstawą dla każdego, dlatego nigdy nie powinno się rezygnować z posiadania łóżka, zapewniającego możliwość komfortowego ułożenia się do snu. Jak wybrać łóżko dla siebie?
1. Na co zwracać uwagę przy zakupie łóżka?
2. Jak dopasować wymiary łóżka do naszych potrzeb?
3. Z jakiego materiału może być wykonane łóżko?
4. Jak ustawić łóżko we wnętrzu?
5. Jak wybrać wygodny materac do łóżka?
Wygodne łóżko powinno znaleźć się w każdym domu, bez względu na to, czy posiada się odrębną sypialnię, czy też funkcję sypialni pełni inne pomieszczenie. Rezygnując z możliwości wysypiania się na komfortowym meblu, pogarsza się swoje samopoczucie i negatywnie wpływa się na stan zdrowia, a zwłaszcza kręgosłupa. Jak wybrać odpowiednie łóżko i dopasować je do swoich potrzeb?
Na co zwracać uwagę przy zakupie łóżka?
Przy zakupie łóżka powinno się przede wszystkim zwrócić uwagę na kilka kwestii, dzięki którym sen będzie głęboki i regenerujący. Przede wszystkim, ważne jest przyjrzenie się, z jakich materiałów wykonany jest mebel. Dotyczy to zwłaszcza stelaża, który stanowi szkielet całej konstrukcji i zapewnia wytrzymałość łóżka. Ważne jest również przyjrzenie się wymiarom mebla, by dostosować je do wzrostu użytkownika lub użytkowników. Na koniec powinno się wybrać materac, od którego w największej mierze zależy komfort snu i wypoczynku.
Jak dopasować wymiary łóżka do naszych potrzeb?
Łóżko powinno być o co najmniej kilkanaście centymetrów dłuższe niż wzrost najwyższego użytkownika. W przypadku dzieci wystarczające są materace mające 140-160 cm długości. Łóżko w tym rozmiarze wystarcza do około 7-10 roku życia. Dla nastolatków i dorosłych polecane są meble o długości od 180 do 220 cm – najpopularniejsze są modele o długości 200 cm. Jeżeli na łóżku będzie spać osoba, która ma powyżej 190 cm wzrostu, długość materaca powinna wynosić ok. 220 cm lub więcej w zależności od indywidualnych potrzeb.
W przypadku szerokości łóżka, ważne jest jej dostosowanie do liczby użytkowników. Pojedyncze materace mają zwykle 80-90 cm, jednak gdy woli się więcej miejsca do spania, można zdecydować się na łóżko o szerokości 120 cm. Dla dwójki użytkowników powinno się wybierać łóżka, które mają minimalnie 140 cm szerokości. Łóżka małżeńskie mają od 160 do 200 cm, by wygodnie zmieściła się na nich dwójka dorosłych osób. Młodzi rodzice, jeżeli decydują się na co-sleeping, powinni stawiać na jak najszersze łóżka, by wygodnie wysypiać się wraz z dzieckiem.
Z jakiego materiału może być wykonane łóżko?
Łóżka wykonuje się z wielu różnych materiałów, jednak od lat najpopularniejsze są modele drewniane. Rama z drewna jest solidna, ponadczasowa i dość lekka. Można bez trudu przemalować ją na inny kolor, by zmienić zupełnie charakter wnętrza. Modne są również łóżka z ramami metalowymi, które często są zdobione za pomocą stylowych, fantazyjnych zagłówków.
Jeżeli woli się meble tapicerowane, do wyboru ma się łóżka kontynentalne. Są to dość masywne meble, często wyposażone w duże nagłówki z miękkim obiciem. Popularnym wyborem są też łóżka w płyt meblowych, uzupełnione o szuflady i różnego rodzaju pojemniki na pościel lub inne przedmioty.
Jak ustawić łóżko we wnętrzu?
Łóżko zmieści się nawet w niewielkim wnętrzu, jednak przed jego ustawieniem powinno się pomyśleć, jakie funkcje będzie pełniło dane pomieszczenie. W salonie łóżko zwykle jest zarówno miejscem do spania, jak i do wypoczynku w ciągu dnia. Mebel powinien zatem łatwo się składać i mieć pojemnik do przechowywania pościeli. Jeżeli w pokoju dziennym znajduje się wnęka, może zastąpić klasyczną, oddzielną sypialnię. Wystarczy, że wstawi się do niej łóżko i oddzieli się je optycznie za pomocą eleganckiej kotary lub firanki.
W dużej i przestronnej sypialni łóżko można ustawić na środku pomieszczenia. Takie ustawienie jest szczególnie polecane w przypadku mebli użytkowanych przez pary i małżeństwa, gdyż daje swobodny dostęp do obu stron łóżka. Jeżeli łóżko stanie pod oknem, powinno się zadbać o ocieplenie zewnętrznej ściany domu lub mieszkania. Brak ocieplenia może sprawić, że śpiącym na łóżku osobom będzie zbyt zimno.
Jak wybrać wygodny materac do łóżka?
Wygoda łóżka zależy przede wszystkim od materaca, który się wybierze. Materac powinien być dostosowany do wagi użytkownika. Im więcej waży użytkownik, tym wyższa powinna być twardość materaca. Dodatkowo powinno się uwzględnić, czy osoba śpiąca na danym łóżku ma jakieś specjalne potrzeby (np. związane ze schorzeniami kręgosłupa lub alergią). W przypadku zwyrodnień kręgosłupa dobrym wyborem są materace termoelastyczne, które dopasowują się do kształtu ciała i masy użytkownika. Alergicy mogą natomiast postawić na modele materacy lateksowych, które uniemożliwiają rozwój roztoczy i chronią przed gromadzeniem się kurzu. Warto przemyśleć również zakup materaca dwustronnego, przystosowanego do spania w okresie letnim i zimowym. Strona letnia zapewnia uczucie chłodu w upalne noce, natomiast zimowa – chroni przed wychładzaniem organizmu i efektywnie odprowadza wilgoć ze skóry.
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe sfmeble.pl
Artykuł sponsorowany