Nasze upodobania w zakresie aranżacji pokoju dziennego zmieniają się z roku na rok, co pokazuje, że w naszych wnętrzach coraz chętniej stawiamy na nowe trendy. O jakich jeszcze zmianach możemy mówić nawiązując do wyników raportu przygotowanego przez Fabrykę Mebli Gala Collezione?
Pokochaliśmy różne odcienie szarości, wprowadziliśmy do naszych salonów więcej sof bez funkcji spania (służących typowo do wypoczynku na siedząco), a także polubiliśmy meble na wysokich nóżkach – takie wnioski płyną z najnowszego, marcowego raportu przygotowanego przez Fabrykę Mebli Gala Collezione. Jakie jeszcze? Co w kwestii wyboru mebli zmieniło się w porównaniu z rokiem poprzednim?
Sofa solo, czy cały zestaw wypoczynkowy?
W polskich mieszkaniach przez wiele lat najważniejszym elementem wyposażenia salonu był narożnik, zwykle w klasycznym kształcie litery L. To mebel elegancki, a przy tym niezwykle funkcjonalny choćby dlatego, że najczęściej wyposażony jest dodatkowo w funkcję spania oraz pojemnik na pościel.
W 2018 roku prawie 50% Polaków postawiło na sofę, przełamując dotychczasowy, długoletni trend. Lekkie wizualnie i eleganckie zestawy 3+2+1 podbiły nasze serca, a moda na ten typ zestawów wypoczynkowych znalazła bardzo podatny grunt.
Dwuosobowe i trzyosobowe sofy, łączone w przeróżnych konfiguracjach, znalazły swoje miejsce w naszych domach i mieszkaniach. Obok mniejszych sof, chętnie kupowano także te o zdecydowanie większych gabarytach, czasem wielosiedziskowe, wzbogacone barkami lub dodatkowymi funkcjami, takimi jak funkcja relaksu. Jak czytamy w raporcie: „Kategoria „sofa” zawiera w sobie zarówno meble o bardziej kompaktowej formie, jak i te, które konfigurowane są przez klientów z elementów wybranych systemów modułowych, a które mają zapewnić miejsce do wypoczynku dla większej liczby osób”.
Jak odpoczywać, to efektywnie!
Z raportu wynika także, że wolimy, gdy sofa lub narożnik do salonu ma funkcję spania: mamy wówczas możliwość przenocować gości. W 2018 roku 7 na 10 sof i narożników kupionych przez Polaków było wyposażonych w funkcję spania. To dużo, jednak o 10% mniej niż jeszcze rok wcześniej. Wraz z modą na zestawy 3+2+1, zaczęliśmy coraz chętniej wyposażać nasze mieszkania w meble pozbawione tej funkcji. W 2018 roku aż 56% kupionych sof to meble, na których odpoczywa się na siedząco.
Doceniamy także funkcję relaksu, która pozwala na zmianę kąta nachylenia oparcia i podnóżka w meblach. Dlatego chętnie wybieramy zarówno te rozkładane manualnie (siłą własnych mięśni), jak i te sterowane elektrycznie (za pomocą przycisków sterujących i zasilane prądem). Dane mówią same za siebie: 6 na 10 Polaków w 2018 roku wybrało mebel z co najmniej jedną funkcją relaksu.
Kanapa, sofa czy fotel w salonie powinny być piękne i wygodne, a przede wszystkim uprzyjemniać popołudniowy i wieczorny wypoczynek: bary z pojemnikami i blatami służącymi jako stolik, ruchome zagłówki będące integralną częścią siedziska, mobilne zagłówki, które można przekładać na dowolne oparcie czy wysuwane, sterowane elektrycznie siedzisko – to rozwiązania użytkowe, na które zwracamy dużą uwagę i po które z chęcią sięgamy.
Nóżki: niskie czy wysokie?
Ostatnie kilkanaście miesięcy to zdecydowany zwrot w kierunku wysokich, smukłych nóżek. Meble na nich osadzone nabierają wizualnej lekkości. Dodatkowa przestrzeń, która pojawia się pomiędzy bryłą mebla a podłogą powiększa optycznie pomieszczenie, co ma znaczenie zwłaszcza w salonach o mniejszych rozmiarach. Łatwiej jest też pod takim meblem posprzątać. W 2018 roku trend ten stał się niezwykle popularny. Wysokie nóżki miała co druga sofa i narożnik kupione przez Polaków.
A co z kolorami?
Polacy pokochali szarość w przeróżnych odcieniach – od popielatego, po grafitowy już ponad rok temu. Tendencja ta utrzymuje się, bo 40% kupujących wybrało sofę, narożnik lub fotel właśnie w takiej tonacji bez względu na rodzaj obicia.
Klienci wybierający meble obite skórą naturalną są większymi tradycjonalistami. W przypadku mebli w obiciu z tkaniny – pozwalają sobie na większą fantazję, sięgając po kolory m.in. promowane przez stylistów i projektantów wnętrz, a także kolory roku ogłaszane przez Instytut Pantone.
SOFY I NAROŻNIKI – 10 NAJPOPULARNIEJSZYCH KOLORÓW TAPICERKI SKÓRZANEJ
Skóra naturalna to materiał szlachetny i elegancki. Z tego zapewne powodu, sofy i narożniki w tego typu obiciu największą popularnością cieszą w klasycznych wydaniach kolorystycznych, kojarzących się z dostojnością, powagą i klasą.
FOTELE I SZEZLONGI – 10 NAJPOPULARNIEJSZYCH KOLORÓW TAPICERKI SKÓRZANEJ
Fotel w obiciu ze skóry naturalnej sprawdzi się najlepiej w eleganckich, klasycznych wnętrzach. Na bazie analizy wyborów zakupowych Polaków można pokusić się o stwierdzenie, że tego typu mebel najlepiej prezentuje się także i w klasycznych barwach – od czerni, przez beż, biel, szarości, aż po brązy.
SOFY I NAROŻNIKI – 10 NAJPOPULARNIEJSZYCH KOLORÓW TAPICERKI TKANINOWEJ
5 na 10 Polaków wybrało sofę lub narożnik w różnych odcieniach szarości. To kolor neutralny, który w doskonałej harmonii może współistnieć z szeroką paletą innych barw. To z tego powodu praktyczni i ceniący funkcjonalność Polacy tak bardzo polubili go w swoich domach.
FOTELE I SZEZLONGI – 10 NAJPOPULARNIEJSZYCH KOLORÓW TAPICERKI TKANINOWEJ
Fotele są dla Polaków elementem nie tylko funkcjonalnym, ale także dekoracyjnym. Mocny akcent w postaci fotela w żywym, nasyconym kolorze, staje się sposobem na przełamanie stonowanej aranżacji i nadanie wnętrzu indywidualnego charakteru.
Wolimy, gdy sofa lub narożnik do salonu ma funkcję spania: mamy wówczas możliwość przenocować gości
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe Gala Collezione
Raport jest opracowaniem własnym Fabryki Mebli Gala Collezione na podstawie losowo dobranej próby N=30 000 zamówień z terenu całej Polski na meble tapicerowane w skórze naturalnej i tkaninie, produkowane przez Fabrykę Mebli Gala Collezione, złożonych w 2018 r. oraz N=30 000 zamówień złożonych w 2017 r.