Gładka, biała, lśniąca. Tak przez lata postrzegano porcelanę. Określenie czyjejś cery mianem „porcelanowej” w epoce, w której opalenizna nie uchodziła damie, było prawdziwym komplementem. Porcelana zmieniła się jednak nie do poznania, i nawet eleganckie wnętrza ochoczo przyjmują tę zmianę. Przestało być jednolicie i nudno.
Nazwanie klasycznej, białej porcelany nudną może wywołać oburzenie wśród miłośników klasyki, ale świat designu nie znosi stagnacji i wciąż szuka nowych form wyrazu. Nawet materiał tak szlachetny jak porcelana prawdziwi artyści są w stanie zinterpretować na swój, często wyszukany lub kontrowersyjny sposób. I nie ma w tym nic złego, że porcelanę zaczęli widzieć w kolorze.
Kolor to jednak nie jedyna zmiana. Zmienia się i faktura, i kształt samych naczyń czy wazonów. Dzisiejsze trendy często zwracają się ku naturze, i takich naturalnych, surowych rozwiązań szukają projektanci. W cenie są też naczynia z porcelany przypominające miedź. Metaliczny wygląd, młotkowana struktura i orientalny rys naczyń z kolekcji Brass od Fine 2 Dine doskonale kontrastują ze świeżymi potrawami, które zechcemy na takich pięknych naczyniach serwować.
Naturalne formy przywodzą też na myśl wazony z kolekcji Constantin od Ćmielów Design Studio. Te minirzeźby, które z powodzeniem możemy postawić w mieszkaniu nawet bez kwiatów, nawiązują do abstrakcji organicznej, XX-wiecznego nurtu w sztuce.
Nieco bardziej figlarną formę przyjmują ręcznie robione kubeczki od ENDE. Na kolekcję TWIST składają się kubki z uszkami przypominającymi zwinięte kable. Wysokiej klasy porcelana została tu zabarwiona na różowo, czarno lub błękitno. Oprócz matu możemy też wybrać kubki szkliwione, ze złotym wykończeniem ucha i złote w środku.
Blisko natury, ale w surowym i typowym dla japońskiej stylistyki wydaniu, są też zestawy do sushi Sushi Zen i Sushi Natura od Ćmielów Design Studio, z dużymi talerzami imitującymi korę drzewa i podstawkami przypominającymi uciętą gałąź.
Subtelny mat
Mamy wśród barwionej porcelany również obiekty nowoczesne, wynik eksperymentalnych prac i testowania nowych metod i procesów. Zaskakujących form nie boi się Modus Design, który już w 2014 roku zastosował je w swojej kolekcji Craft, zaprojektowanej dla Ćmielów Design Studio. Zestawy Craft składają się z naczyń i akcesoriów oraz elementów dekoracyjnych z barwionej porcelany w pięciu kolorach. Wykończenie jest matowe, a subtelne barwy poszczególnych elementów pozwalają stworzyć z nich harmonijną całość. Z daleka nie przypominają porcelany, do jakiej przywykliśmy. Przy bliższym poznaniu od razu wiadomo, że mamy do czynienia z materiałem wyjątkowo szlachetnym.
Równie szlachetnie prezentuje się wykończona matowo zastawa Country, która jest uzupełnieniem kolekcji Craft.
Jeżeli już o macie mowa, spójrzmy na czarną porcelanę z manufaktury Koplan. Zestaw Slowspresso do parzenia kawy składa się z dzbanka, który jest jednocześnie urządzeniem do przelewowego parzenia kawy, i dwóch czarek. Z wyglądu bardziej przypomina kamień niż porcelanę, spodoba się zatem miłośnikom organicznych trendów. Surowy i piękny w swojej prostocie, będzie świetnym pomysłem na stylowy prezent.
Barwiona porcelana to ciekawa alternatywa dla klasycznej, białej porcelany. Równie elegancka, a jednak sprawiająca, że „coś się dzieje” na stole. Ta w matowym wydaniu jest przy tym subtelna i ma w sobie trudny do opisania rodzaj ciepła, mimo całej swej pozornej surowości.
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe Modus Design, ENDE, Fine 2 Dine, Koplan