Przygoda Matiego jako projektanta zaczęła się w 2017 roku. Studiował wzornictwo na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, ukończył je z tytułem doktorskim. Jego pasją – poza designem – jest sztuka: w ujęciu zarówno odbiorcy, jak i kolekcjonera. Widać to wyraźnie w obiektach, które projektuje.
„weir_do design”, czyli filozofia marki
Misją marki Matiego jest przełamanie jednokolorowych wnętrz – za sprawą odważnych wykończeń i form. Jego wzornictwo zdecydowanie można podpisać pod stylistyką playful, którego pierwsze przebłyski sięgają lat 80. i historii nurtu Memphis. Stylistyka tych lat jest bardzo obecna w inspiracjach Matiego, nie tylko w samych produktach, ale w całym brandingu marki. Styl retrofuturystyczny, który był widoczny choćby w filmach (zwłaszcza Sci-Fi) z tamtej epoki, mocno wyznaczył osobowość marki. Jak mówi sam artysta: – Wnętrza mogą być kolorowe, a nie monochromatyczne, pełne intrygujących, artystycznych przedmiotów. Uwielbiam dziwny design, dziwne filmy science-fiction i dziwną sztukę. Wierzę, że tworzy to napięcie i więź między obserwatorem a obserwowanym. Postanowiłem tworzyć obiekty w ten sam sposób, wykorzystując odważne kolory i odważne formy. Tak powstaje moje wzornictwo, wzornictwo o nazwie Weir_do autorstwa Matiego Sipiory.
Krzesło Spektra, czyli pierwszy krok do zbudowania portfolio produktów marki
Wszystko zaczęło się od krzesła Spektra, jako pierwszego mebla w kolekcji. To ten mebel przykuł uwagę nie tylko polskiego środowiska designu. Mati otrzymywał wiadomości na Instagramie, o bardzo zachęcającym tonie, do tworzenia nowych wzorów, od ludzi związanych z designem z całej Europy. To właśnie krzesło Spektra przykuło uwagę agencji metis.space, z którą później postanowił związać się przy opracowaniu całego konceptu marki na początku 2023 roku, i tak zaczęła się przygoda w budowaniu brandu.
Krzesło Pudel, czyli najważniejszy mebel w kolekcji „Futuroom”
Zdecydowanie najważniejszym obiektem w kolekcji „ Futuroom” jest krzesło Poodle, którego kontynuację w postaci innych wzorów będziemy mogli niedługo podziwiać przy okazji następnych wdrożeń produktowych. Stylistyka retrofuturystyczna aż emanuje z jego formy. Zdecydowanie ma swoją osobowość i rozpoznawalny styl. Z jednej strony osobliwy, z drugiej niezwykle oryginalny, od razu staje się zauważony. Jest to weir_do design w najlepszej odsłonie. Stylu, który definiuje twórczo Matiego Sipiorę. Poodle można zaliczyć z jednej strony jako design, ale z drugiej strony ma on bardzo dużo ze sztuki. To magiczne połączenie inaczej nazywany Collectible design, który staje się coraz bardziej popularny we wnętrzach premium na całym świecie.
Pierwsza kolekcja – „Futuroom”
Pierwsza kolekcja Matiego Sipiory zawiera 7 obiektów. Poza wspomnianym wcześniej krzesłami Spektra i Poodle, możemy w niej znaleźć krzesło i taboret Cosmic, konsolę Metropolis, regał Pixel oraz obiekt, który trudno zakwalifikować jednoznacznie do konkretnej kategorii produktowej, ale najbliżej mu do szafki nocnej lub konsoli, a nazywa się Cyborg. Jest to kolekcja obiektów wykonana ze stali. W swojej palecie wykończeni posiada zarówno stal nierdzewną oraz pastelowe i w kontraście bardzo żywe kolory takie jak: czerwony, zielony, czarny, fioletowy, szary, żółty, różowy, turkusowy, odcienie beżu i niebieskiego, czy kolor biały. Jak wskazuje sama nazwa kolekcji, przestrzenią jej idei jest retrofuturyzm.
Inne ciekawe eventy

Targi Rzeczy Ładnych 2025 Trójmiasto

The World of Tim Burton

Targi Rzeczy Ładnych 2025 Trójmiasto
