Inspirują się naturą. Do produkcji unikalnych paneli używają korka. Korzystają z odpadów z produkcji korków do win. O zaletach i wadach paneli ściennych 3D wykonanych z naturalnego korka rozmawiamy z Aleksandrą Skolimowską i Patrykiem Skolimowskim, twórcami polskiej marki CORKBEE.
Skąd wziął się pomysł na tworzenie paneli ściennych z korka?
Z całą pewnością z zamiłowania do natury i naturalnych materiałów. Chcieliśmy stworzyć coś, co będzie nie tylko wyjątkowym dodatkiem, ale też w zupełnie nowy sposób doda wnętrzu przytulności i wyjątkowości.
Będąc w Portugalii zachwycaliśmy się różnorodnością produktów wytwarzanych z kory dębu korkowego tzw. korka, który ujął nas swoją autentycznością, naturalnością i plastycznością. Z zawodu jesteśmy architektami w związku z czym szukaliśmy jego zastosowania w przestrzeni dekoracji i wykończenia wnętrz.
Tak zrodził się pomysł na panele ścienne 3D, które dzięki swoim kształtom umożliwiają tworzenie unikalnych kompozycji, zależnych wyłącznie od wyobraźni i kreatywności użytkownika. Ponadto oprócz wspomnianej plastyczności w kreowaniu przestrzeni chcieliśmy stworzyć materiał, który będzie sprawdzał się w dużych i małych przestrzeniach, od biurowych, teatralnych, przedszkolnych począwszy a na mieszkalnych skończywszy.

Panel ścienny STRIPE

Panele ścienne STRIPE
Dlaczego właśnie korek, a nie inne, bardziej popularne materiały?
Korek oprócz wspomnianej naturalności, tak poszukiwanej w dzisiejszych czasach, charakteryzuje się świetnymi parametrami technicznymi. Po pierwsze korek jest naturalnym izolatorem termicznym i akustycznym, a więc oprócz funkcji dekoracyjnej będzie nadawał się do wnętrz wymagających wyciszenia np. studiów nagraniowych, sal konferencyjnych, sal muzycznych itp. Jest też materiałem elastycznym, dzięki czemu doskonale amortyzuje uderzenia i chroni przed ich skutkami, a poddany chwilowemu naciskowi wraca do poprzedniej formy, co z kolei powinno zainteresować przedszkola i szkoły. Korek jest dodatkowo materiałem ciepłym i miłym w dotyku.
Wizualnie natomiast ociepla wnętrze dzięki swojemu naturalnemu kolorowi, co stanowi idealny kontrast do ostatniego trendu w postaci surowego betonu, ale równie doskonale z nim współgra.
Oczywiście, nie bez znaczenia pozostaje fakt, że korek jest materiałem odnawialnym, nieniszczącym flory, nadającym się do recyklingu i podlegającym procesowi biodegradacji.

Panele STRIPE – dostępne kolory
Skąd sprowadzacie korek?
Od największego na świecie producentem korka, którym jest Portugalia. Pewnie wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że korek pozyskuje się bez szkody dla środowiska naturalnego. Jest to przetworzona kora zdjęta z pnia dalej żyjącego i rosnącego drzewa, które zdolne jest do powtórnego odtworzenia swoich zasobów korowych.
My natomiast, w panelach Corkwall wykorzystujemy granulat korkowy tj. materiał będący produktem ubocznych przy produkcji korków do win.

Panel ścienny LINE
Jakie są zalety tego typu rozwiązań?
Panele Corkwall z pewnością uczynią wnętrze bardziej przytulnym i ciepłym. Jako izolacja akustyczna wyciszą dźwięki i wytłumią hałas. Ponadto ustabilizują temperaturę powietrza i jego wilgotność, wpływając korzystnie na mikroklimat wnętrza.
Z kwestii technicznych należy również dodać, że dzięki swojej lekkości panele mogą być montowane nawet na sufitach a ich montaż jest stosunkowo prosty. Panele montujemy na klej montażowy a w celu dostosowania wzoru do wymiaru ściany panel docinamy nożykiem introligatorskim.Z ich samodzielnym ułożeniem, bez pomocy ze strony ekipy montażowej, powinien poradzić sobie właściwie każdy.
Zaletą paneli Corkwall jest również ich kształt. Panele mogą zostać ułożone poziomo, pionowo, tworzyć symetryczne wzory bądź unikalne kompozycje. Za każdym razem dają inny efekt na ścianie.
Lubimy mówić, że panele Corkwall to połączenie unikalnego designu i dbałości o środowisko. To kombinacja wysokiej jakości ze szczerością materiału.

Panele ścienne LINE
A wady?
No cóż, chcielibyśmy być bardziej krytyczni, ale szczerze nie widzimy wad wykorzystania korka. Korek, jak i nasze panele Corkwall to po prostu dobre materiały.

Panele LINE – dostępne kolory
Jak wygląda użytkowanie takich paneli w praktyce?
Często odpowiadamy na pytania i wątpliwości w zakresie użytkowania paneli i ich podatności na osadzanie się kurzu. Dotyczy to zwłaszcza modelu STRIPE. I tutaj zaskakujemy naszych klientów kolejną pozytywną właściwością korka, którą jest antystatyczność. Korek nie przyciąga kurzu, jak pozostałe materiały wykończeniowe, a więc jest materiałem wdzięcznym do użytkowania.
Jeśli natomiast chodzi o czyszczenie zabrudzonego panelu np. od rąk przedszkolaka – wystarczy mokra ścierka, gdyż korek jest wodoodporny. Metoda „mokrej ścierki” sprawdzi się zarówno przy panelach Corkwall Natural jak i Corkwall Color tj. panelach z korka barwionego podczas produkcji.

Panele LINE w czerni w przestrzeni biurowej

Możliwości ułożenia paneli
Fot. i oprac. na podstawie:
Corkbee
Inne ciekawe eventy

XII edycja konkursu Kształtowanie Przestrzeni

Łódź Design Festival 2025

Targi Furnitech 2025 – Innowacje, Technologie i Biznes w Przemyśle Meblarskim
