Król Popiel i Szara Eminencja: czyli o trendach w kolorystyce mebli tapicerowanych
Niekwestionowanym liderem na liście kryteriów wyboru mebli tapicerowanych od lat pozostaje kolor. I chociaż współcześnie gamę kolorystyczną obić tapicerskich ogranicza wyłącznie wyobraźnia, nasze wybory wskazują na pewną tendencję.
Prosto o trudnych wyborach
Zapomniana (na szczęście) przez niektórych mroczna przeszłość PRL-u nie pozostawiała złudzeń co do wyborów. Po prostu ich nie było. Z biegiem lat, wraz z przemianami ekonomiczno-społecznymi, na szczęście, oddaliliśmy się znacznie od przypadkowości w aranżacji wnętrza. Współcześnie coraz częściej kierujemy swoje kroki w stronę coraz odważniejszych kolorów mebli tapicerskich do salonu. To najprostszy wniosek z prowadzonych od kilku lat badań rzeczywistych (niedeklaratywnych) wyborów aranżacyjnych Polaków.
A teraz rozejrzyjmy się dookoła.
Jakiego koloru meble tapicerowane wypełniają Twój salon?
Jak wybieramy, gdy wybieramy?
Jeśli wierzyć badaniom, w latach 2014-2015 najczęstsza odpowiedź na powyższe pytanie brzmiałaby: bezpiecznie (pod kątem kolorystycznym, naturalnie). Dominującym wyborem dla mebli skórzanych w 2015 r. był ecru, beż, aż po ciemne cappuccino (50% wyborów w 2015 r.). Niepostrzeżenie do salonu wkradła się również szarość, która królowała wśród mebli tapicerowanych tkaniną (43% zakupionych sof i narożników w 2015 r.). Obecnie ten trend, nie tylko się utrzymuje, ale również pogłębia.
Szarość jako kolor neutralny, doskonale sprawdza się w każdym wnętrzu, bez względu na jego przeznaczenie i charakter
Popiel, grafit i mysi – nie, to nie fragment legendy, lecz kolory, które triumfalnie wkroczyły do naszych polskich mieszkań. Jak wskazują badania, co drugi Polak wybrał w 2017 roku sofę, narożnik lub fotel w różnych odcieniach szarości. Zapraszając na swoje salony tę Szarą Eminencję, wbrew pozorom, zapewniamy sobie poczucie bezpieczeństwa i spokoju. Kierowani pragmatyzmem, z łatwością odnajdujemy godnych kompanów dla Szarych Gości: coraz barwniejsze ściany i dodatki. Szarość jako kolor neutralny, doskonale sprawdza się w każdym wnętrzu, bez względu na jego przeznaczenie i charakter, co potwierdzają słowa Magdaleny Kopińskiej-Król, Dyrektora Handlowego w Gala Collezione, firmie, na zlecenie której przygotowano badanie.
– To bezpieczne rozwiązanie – tego typu odcienie pozwalają łatwo dopasować mebel do istniejącej aranżacji. Nawet jeśli przyjdzie nam ochota na zmianę koloru ścian czy dodatków, popielata sofa zawsze będzie pasować, bez względu na styl pomieszczenia.
W 2017 roku na szczyt czołówki kolorystycznej mebli skórzanych wysunęła się czerń i popiel
A dominującym stylem współczesnych polskich mieszkań jest styl skandynawski, którego doskonałym uzupełnieniem stały się m.in. meble z białej skóry. W 2017 roku na szczyt czołówki kolorystycznej mebli skórzanych wysunęła się czerń i popiel, co pozostaje w zgodzie z trendami dla mebli tapicerowanych tkaniną. Daje się zauważyć również tendencję do podążania za najnowszą modą wnętrzarską, promującą kolory tj. mięta, pudrowy róż czy żółty.
– Uczymy się reagowania w aranżacji naszych mieszkań na promowane przez projektantów trendy. – zauważa Magdalena Kopińska-Król. – Przejawia się to między innymi wyborem mebli wypoczynkowych w kolorach modnych w danym sezonie lub związanych z konkretnym stylem. Na przykład styl skandynawski wprowadził do salonów więcej sof, narożników i foteli w jasnych kolorach, takich jak biel, pudrowy róż czy miętowy. Rosnące zainteresowanie kolorem czarnym widać już od kilku sezonów, a w związku z promowaniem stylu black & white, spodziewać się można wzrostu liczby zamówień mebli zarówno czarnych, jak i białych.
Król Popiel kupił Królowej Karolinie fotel koloru koralowego…
Przełamaniem szarości współczesnego salonu zdaje się być mebel, który doczekał się swojego Odrodzenia. Fotel lub szezlong w intensywnym kolorze, bo o nim mowa, coraz częściej staje się akcentem podkreślającym indywidualność i wydobywającym pazur całej aranżacji. Miłosna czerwień, zazdrosna żółć, tchnący spokojem błękit czy pachnący wakacjami turkus to najczęstsza kolorystyka foteli i szezlongów, kontrastująca z neutralną szarością sofy.
Również w kategorii mebli (foteli zwłaszcza) skórzanych znane z poprzednich lat beże i brązy, ustępują stopniowo eleganckiej i ponadczasowej czerni czy subtelnej bieli. Czy ten trend utrzyma się w następnym roku? Wydaje się, że moda na neutralność nie ulegnie diametralnej zmianie, gdyż decyzje zakupowe podejmują w znacznej większości ludzie dojrzali, wybierający klasyczne rozwiązania aranżacyjne, pozwalające na stosunkowo proste, nie wymagające dużego wkładu finansowego zmiany. Nie pozostaje zatem nic innego, jak w nadchodzącym roku obserwować decyzje zakupowe Polaków, aby móc je w kolejnych latach ze sobą porównywać i wnioskować na przyszłość.
Oprac. na podst.:
mat. prasowe Gala Collezione