Planując nowy wystrój wnętrz, warto wziąć pod uwagę kolory roku 2021, Illuminating i Ultimate Grey. Pamiętajmy jednak, że proporcje kolorystyczne oraz odcienie szarości i żółci powinny grać nam w duszy i kreować przyjazne wnętrze.
Nowe kolory roku tworzą we wnętrzu wyjątkowo zgrany duet kolorystyczny. Jeden je ożywia i dodaje optymizmu, drugi, bardziej stonowany, wprowadza spokój i porządek. Potencjał obu kolorów architekci wnętrz dostrzegli już znacznie wcześniej, możemy go zaobserwować m.in. w realizacjach Sandry Białkowskiej, czy Łukasza Święcickiego.

Gala Collezione, proj. Łukasz Święcicki
– Zdecydowany żółty akcent w postaci modnej sofy, czy fotela to świetny pomysł na ożywienie salonu. Ten przyjemny dla oka, kojarzący się z beztroską i wakacjami kolor, zapewnia pomieszczeniu świeżość oraz współczesny, designerski look. Trudno go przeoczyć, nawet, gdy pojawia się w bardziej stonowanych odcieniach. Połączony z szarością stanowi idealne zestawienie lubianego stylu modern, czy loft – mówi projektantka Sandra Białkowska z pracowni Dobry Układ.

Gala Collezione, proj. Sandra Białkowska

Gala Collezione, proj. Sandra Białkowska
– Szary, drugi kolor wybrany przez Pantone, jest wyjątkowo plastyczny i stanowi idealne tło do aranżacji wnętrz. Doskonale odnajduje się w minimalistycznych i industrialnych przestrzeniach. W połączeniu z odcieniami żółci nabiera zupełnie nowego charakteru. Tworzy nowoczesną kompozycję, która nie jest szablonowa i opatrzona. Żółty z kolei dodaje energii, bo ma w sobie mnóstwo pozytywnych skojarzeń, które dobrze wpływają na domowników. Aby nie przytłoczyć pomieszczenia, warto zdecydować się na jeden mocny akcent w tym kolorze, np. narożnik. W połączeniu z szarością, doda salonowi przytulności – mówi architekt wnętrz Łukasz Święcicki, z pracowni Łukasz Święcicki Architektura.

Gala Collezione, proj. Łukasz Święcicki

Gala Collezione, proj. Sandra Białkowska
Zobacz więcej inspiracji z kolorami roku
Ultimate Grey na ścianach i podłogach
Szarość w aranżacji wnętrz jest stosunkowo prosta, bo stanowi doskonałą bazę wielu stylizacji i dobrze komponuje się praktycznie ze wszystkimi innymi barwami, np. drewnianą podłogą w odcieniach brązu.

Dąb Rustic, DLH

Deco Line Alaska, DLH
To bez wątpienia na szarości będą bazować najmodniejsze kolory ścian w nadchodzącym roku. W salonie, spokojne odcienie możemy połączyć z mocniejszymi akcentami: kolorową tapetą umieszczoną na jednej ścianie, barwnymi zasłonami, czy tkaninami: zasłonami, narzutą, dekoracyjnymi poduszkami.
Hypnotic z kolekcji Glamora Illusion to wyjątkowa, szlachetna tapeta ścienna z ręcznie wyszywanej tkaniny. Jest ona hołdem złożonym sztuce rękodzielniczej i tradycji tkackiej. Łączy klasykę ze stylem vintage oraz etnicznym, i właśnie takim wnętrzom jest dedykowana.

Hypnotic, Glamora, Dekorian Home
Tapety wprowadzają do domu odrobinę ciepła, mogą być wspaniałym tłem lub jego dominantą, a także sposobem na szybką metamorfozę. Za sprawą Glamora Moon Lover Glix, wprowadzimy do wnętrza wielowymiarową, magiczną atmosferę.

Moon Lover, Glamora, Dekorian Home
Ściany w pomieszczeniach takich, jak kuchnia czy łazienka możemy wykończyć płytkami z kolekcji I Naturali, marki Laminam. Łączą w sobie solidność marmurów Carrara, plastyczność trawertynu i jednorodność chromatyczną kamieni wulkanicznych, takich jak bazalt i obsydian.

Mittel Cucine, I Naturali, Nero Greco, Laminam

Mittel Cucine, I Naturali, Calce Tortora, Laminam
Ciekawym pomysłem jest wykonanie jednej ściany w pomieszczeniu ze spieku kwarcowego w odcieniu ciemnej szarości. Ten stylowy i elegancki materiał, do złudzenia przypomina kamień naturalny. Na płytach w dużym formacie idealnie odwzorowane są jego naturalne użylenia i faktura.

Filo Ghisa, Laminam
Szarość będzie dominowała w przyszłym roku również na podłogach. Bez względu na rodzaj pomieszczenia, sprawdzi się zarówno w formie paneli, drewnianego parkietu, jak i ceramiki. Oferta płytek hiszpańskiej marki Dune uwodzi feerią barw, formatów, kształtów oraz rodzajów wykończeń. Bogaty wybór umożliwia dobór kreacji odpowiedniej do wnętrza naszego domu.

Dune, Greston
Kolekcja Antigua to z kolei propozycja dla amatorów stylu vintage. Płytki gresowe są inspirowane antycznym wzornictwem ceramiki użytkowej i terakoty wykonanej z naturalnej gliny oraz kruszyw barwionych pigmentami. Do wyboru są odcienie beżu, cotto i grafitu.
Szarości pojawiają się również w kolekcji płytek Earth, marki Apavista, inspirowanej naturalnym kamieniem.

Antigua Deco Graphite, Realonda, Greston

Earth, Apavista
Tym, którzy nie lubią imitacji, proponujemy marmur. Kamień, po który sięgają zarówno zwolennicy klasyki, jak i miłośnicy minimalizmu, glamour czy scandi. Jest ponadczasowy i bardzo uniwersalny. Dobrze komponuje się z innymi naturalnymi materiałami – drewnem, betonem, czy metalem. Z powodzeniem może występować w każdym pomieszczeniu, począwszy do holu, poprzez salon, a na kuchni i łazience skończywszy. Poszczególne gatunki marmuru różnią się odcieniem, sposobem i gęstością użylenia.

Grigio Lene, Interstone

Bianco Neve, Interstone
Odpoczynek w harmonijnych przestrzeniach to dobry wstęp do głębokiego relaksu. W kolekcji Distance, oryginalna faktura eleganckiego kamienia subtelnie przenika się z polerowaną powierzchnią, a całość podkreśla stonowana elegancja szarości. W efekcie otrzymujemy wnętrza pełne spokoju, będące jednocześnie doskonałą bazą do eksperymentów aranżacyjnych w różnorodnej stylistyce.

Distance, Opoczno
Blask nocnego nieba i cienie były inspiracją do stworzenia kolekcji płytek Night Shade, w której matowy dotychczas beton stał się wypolerowaną błyszczącą powierzchnią. Charakterystycznym elementem płytek są narożne zacieki, dzięki którym całość nabiera tajemniczego wyrazu. To propozycja idealna do surowych, urządzonych w industrialnym stylu mieszkań.

Night Shade, Opoczno
Nowoczesne, loftowe wnętrza kochają beton. Do nich została stworzona klasyczna, nieco surowa w swej prostocie, seria płytek Concrete Sea Grey, z motywem morskiej fali. Dzięki zastosowaniu matowego szkliwa w unikalny sposób podkreślają one charakter cementu. Wyraźną strukturę tworzą dwie oddzielone powierzchnie: gładka oraz strukturalna, dodatkowo pokryta lustrem, co nadaje jej większą głębię.

Concrete Sea Grey, Opoczno
Meble: wygodne, funkcjonalne i trendy
Amatorom aranżacji w stylu retro spodoba się fotel Wadi zaprojektowany przez Tomasza Rygalika. Jest on złożony z niewielkich modułów, przypominających plastry. Znajdziemy tu także sofę w dwóch wielkościach oraz pufę. Poniżej meble w roli bohaterów nagrodzonego projektu autorstwa Patrycji Chochorowskiej, z pracowni Bilberry.

Wadi, Nobonobo
Sofa Beone to z kolei propozycja dla osób ceniących dopracowane detale i komfortowy wypoczynek. Posiada charakterystyczne skośne oparcia i podłokietniki, a modułowa konstrukcja oraz szeroki wybór tkanin pozwalają dopasować ją do każdego wnętrza.
Sofa postawiona jest na niskich nogach, dzięki czemu można odnieść wrażenie, że lewituje nad podłogą.

Beone, Nobonobo
Meble modułowe Feza w odcieniu żółci z pewnością będą mocnym akcentem w naszym salonie oraz ozdobą zarówno klasycznych, jak nowoczesnych wnętrz. Wyróżniają się zrównoważonymi proporcjami i dopracowanymi detalami. Wśród dostępnych modułów są m.in. szezlongi oraz siedziska ze zintegrowanym stolikiem.

Narożnik Feza, Nobonobo

Sofa Feza, Nobonobo
Elegancja w każdym calu – tak można w skrócie opisać sofę Paradise. Głębokie siedzisko i miękkie poduchy oparciowe zapowiadają relaks, na który zasługujemy po ciężkim dniu. Sofa posiada nogi z litego drewna dębowego.

Sofa Paradise, Nobonobo
Jak mówi przysłowie, małe jest piękne, a ten niewielkich rozmiarów mebel, może stać się istotnym detalem we wnętrzu. Okrągła, pokryta miękkim welurem pufa Noche przyciąga uwagę aluminiową, wysoką podstawą w odcieniu złota, która w połączeniu z klasyczną szarością wygląda bardzo kunsztownie.
Z welurowym fotelem Arties tworzy zaś zgrany duet. Meble doskonale wpiszą się do wnętrz skandynawskich, vintage, klasycznych, eklektycznych i loftowych. Będą eleganckim i praktycznym uzupełnieniem kompletu wypoczynkowego w salonie.

Pufa Noche, fotel Arties, Salted Caramel, Miloo Home
Krzesło Quadrato, jak nietrudno się domyślić, wyróżnia kwadratowy kształt. Metalowa podstawa w czarnym kolorze, w formie dwóch geometrycznych nóg, kontrastuje z wysoko zabudowanym, sztywnym siedziskiem z weluru w odcieniu musztardowym. Polecamy je do nowoczesnych wnętrz.

Krzesło Quadrato, Salted Caramel, Miloo Home
Meble wypoczynkowe dobrze się czują w kolorach roku 2021, a wybór naprawdę jest ogromny. Pamiętajmy jednak, że elegancka szarość i optymistyczna żółć będą pasowały również do stołu, klimatycznej biblioteczki, nowoczesnej garderoby, czy szafek kuchennych.
W przeciwieństwie do szarości, żółty nie jest jednak łatwy do interpretacji we wnętrzach. Nie bójmy się tego koloru, ale też nie interpretujmy Illuminating Yellow zbyt dosłownie. Sami powinniśmy znaleźć odcień, który nam odpowiada i będzie dobrze komponował się z naszym wnętrzem. Pamiętajmy, że żółty ma mnóstwo odcieni, jak np. bananowy, któremu dość blisko do beżu, czy też wspomniany wyżej, musztardowy z domieszką brązu lub złota.
Cała bryła mebla w odcieniu energetycznej żółci to propozycja dla osób lubiących awangardę, klimat retro lub styl boho. Pozostali mogą postawić na dekory w tym odcieniu – wstawki, łączenia, detale, uchwyty lub przeszklenia.
Elastyczna kolekcja dla kreatywnych
Ciekawą propozycją jest kompaktowy stół Creative, który w kilka sekund może zamienić się w miejsce nawet dla 10 osób. Świetnie sprawdzi się w niewielkich wnętrzach, w których chcemy ugościć najbliższych. Dzięki innowacyjnemu systemowi meblowemu, łatwo dopasujemy wygląd stołu do swoich własnych aranżacyjnych pomysłów. Idealnie pasują do niego krzesła Shell, dostępne w obu modnych odcieniach.
W kolekcji Creative dostępne są również inne meble, m.in. szafki, regały na książki, stoliki nocne i łóżka.

Stół Creative, VOX, proj. Marta Kurpińska

Meble Creative, VOX, proj. Marta Kurpińska

Szafka Creative, VOX, proj. Marta Kurpińska
Wybierając meble do aneksu kuchennego, pamiętajmy, że powinny nawiązywać stylistycznie i kolorystycznie do salonu. Przy spokojnym, bazowym kolorze wnętrza, dodatki w odcieniach żółci, podkreślą ich urok.

Szafki Colorimo Grafitowy, wysoka zabudowa Sati Gołębi, Komandor
Szafa w roli ścianki działowej
Rozwiązaniem, które polubią zwolennicy otwartych przestrzeni, będzie wielofunkcyjna szafa pomiędzy salonem, a sypialnią. Posłuży do przechowywania ubrań, a jednocześnie oddzieli strefę odpoczynku od strefy snu. Gradacja odcieni szarości na froncie mebla, dopasowana kolorystycznie podwieszana komoda i umeblowanie w salonie, sprawiają, że wnętrze jest eleganckie, wyważone i stylowe. Mocny akcent w kolorze żółtego, obłego pufa oraz na wewnętrznych częściach regału w salonie można potraktować, jako biżuterię dla całego pomieszczenia.

Szafa na wymiar, Komandor
Illuminating Yellow w kominku
Kto z nas nie marzył kiedyś o własnym kominku… Teraz mamy o jeden argument więcej – delikatny płomień nie tylko ogrzeje i wprowadzi do wnętrza przytulną atmosferę, ale sam w sobie jest trendy, a dokładnie jego kolor. Dyskretny Leo jest idealny do nowoczesnych i minimalistycznych wnętrz, z kolei Mila i Amelia dopełnią klasyczną aranżację.

Kominek gazowy Leo, Kratki

Kominek powietrzny Mila, Kratki

Kominek powietrzny Amelia, Kratki
Diabeł tkwi w szczególe, jak detal we wnętrzu. Okazuje się, że ozdobą może być nawet karnisz. Top-Line, najnowsza kolekcja Marcin Dekor, to nie tylko tradycyjne karnisze szynowe, ale przede wszystkim autorski, multi-funkcyjny system okienny. Wyróżniają go precyzyjnie zaprojektowane elementy, przemyślane rozwiązania techniczne, kompatybilność z innymi systemami dekoracji okien oraz ponadczasowy design. Karnisze mogą być zarówno mocnym akcentem dekoracyjnym, jak i dyskretnym systemem aranżacyjnym. Świetnie komponują się z roletami tej samej marki.
W ofercie znajdziemy m.in. kolekcję tkanin roletowych Premium w odcieniach ziemi – poczynając od ciepłych stonowanych beży i brązów, po chłodne wyraziste szarości i grafity.

Top-Line, Marcin Dekor

Top-Line, Marcin Dekor

Top-Line, Marcin Dekor
Fot.: Marcin Dekor, Komandor, Gala Collezione, Miloo Home, Greston, Vox, DLH, Dekorian Home, Interstone, Kratki, Laminam, Nobonobo, Opoczno
Baza produktów
Inne ciekawe eventy

Melbourne Design Week 2025

Wełna – źródło i potencjał

OFFF Barcelona 2025
