Wygodnie założyć buty… Któż z nas o tym nie marzył, zakładając wiązane lub zapianane sandałki, lub nie daj boże kozaki lub śniegowce w maleńkim przedpokoju. Gdy liczy się każdy centymetr, nie można sobie pozwolić na dużą ławę, ale można pomyśleć o wygodnej ławeczce, którą zawiesimy na ścianie. Składane siedzisko do przedpokoju firmy Skagerak wykonano z drewna z certyfikatem FSC (Forest Stewardship Council).

Skagerak Cutter

Kiedy jednak miejsca jest trochę więcej, można pokusić się o stylową drewnianą ławkę do przedpokoju. Ta wykonana z drewna tekowego jest uniwersalna dzięki swojej prostocie. Posłuży jako mebel do przedpokoju, garderoby, sypialni, a nawet jako ławka na taras czy do ogrodu.

Skagerak Teak

Siedzisko w przedpokoju może też przybrać nieco bardziej zaskakującą formę. Tapicerowaną, ale jednak nie zwyczajnie…

Siedziesko YOKO, Jagodowy Kot

Miłośnicy minimalizmu na pewno zwrócą uwagę na oszczędną w formie ławkę Georg od Skagerak, której cienka poduszka przypomina śpiwór przywiązany do plecaka lub jakiś pakunek. Trudno o bardziej niewymuszony look, zwłaszcza że materiały są naturalne: drewno, wełna, i skóra (pasy, którymi przywiązano poduszkę do ławki).

Skagerak Georg

Eleganckie stojaki na parasole

Są takie dni, kiedy przedpokój czy hol wykazuje szczególnie silne związki z pogodą za oknem. A tę mamy ostatnio dość zadziwiającą – granice między porami roku zacierają się, co oznacza, że deszcz może zdarzyć się nie tylko wiosną. I właśnie te deszczowe okoliczności każą poszukać miejsca na parasol. Specjalnego, przeznaczonego tylko na niego, by nie trzeba było go szukać za każdym razem w ferworze przygotowań do wyjścia. Dobrze byłoby też nie martwić się o to, gdzie nasz gość zechce pozostawić go do wyschnięcia. W specjalnym stojaku parasol ma się dobrze, a do tego wygląda jakoś tak dostojniej, bardziej elegancko. Sami zobaczcie.

Umbra Hub
Umbra Hub

Stojak na parasole może być ozdobą przedpokoju, tak jak nowoczesny stojak Menoto firmy Blomus. Jego trwałość gwarantuje stal nierdzewna i materiał o nazwie polystone.

Stojak na parasol Menoto Blomus

Zwolennikom czystej stali spodobają się modele Slice i Symbolo tego samego producenta ekskluzywnych dodatków do domu i ogrodu.

Slice Blomus
Symbolo Blomus

Mamy też metalowy stojak na parasole w delikatniejszym, choć czarnym wydaniu.

Umbra Holdit Black

Jak wisieć, to stylowo – eleganckie wieszaki

johanne__de heus
johanne__de heus

Zazwyczaj trzymanie ubrań na wierzchu nie należy do dobrego tonu, ale są takie wieszaki, które muszą być na widoku. Na przykład drabinki, które postawimy w garderobie, sypialni, łazience, przedpokoju, a nawet… salonie. W tym ostatnim przypadku oczywiście nie obładujemy wieszaka ubraniami, tylko wykorzystamy go np. jako miejsce na ozdobny pled. Wieszak-drabinka ma regulowaną szerokość i został wykonany z drewna jesionowego i metalu. Część drewniana wsuwa się w część metalową i jest zakończona karbowanymi haczykami. Taki ozdobny stojak na ubrania i ręczniki opieramy o ścianę jak prawdziwą drabinę.

Umbra Hub
Umbra Hub

Dobrym pomysłem będzie też połączenie siedziska z wieszakiem. Nieco fikuśną formę przyjmuje np. Reindeer Chair, przypominające rogi renifera.

Reindeer chair, Baita Design Studio

Tam, gdzie miejsca jest mniej lub nie mamy do dyspozycji ściany, o którą opiera się drabinka, dobrze odnajdzie się wieszak podłogowy, np. Menoto od Blomus lub Vestiaire od Hermèsa.

Wieszak Blomus Menoto
Wieszak na płaszcze „Vestiaire”, Hermès
Wieszak na płaszcze „Vestiaire”, Hermès

Jeżeli chodzi o rozwiązania ścienne, warto zwrócić uwagę na wieszak-schowek, dzięki któremu nie zgubimy kluczy czy innych drobiazgów, oraz wieszaki składane, które oszczędzają miejsce.

Wieszak ze schowkiem Philippi Sphere
Składany wieszak Lanca

Zwolenników znajdą też na pewno ciekawy w formie wieszak Sticks projektu Benoita Deneufbourga dla firmy Normann Copenhagen oraz minimalistyczny drewniany Reflect od Skagerak, pokryty cienką mosiężną blaszką i odbijający światło.

Sticks Normann Copenhagen, projekt: Benoit Deneufbourg
Reflect Skagerak

Gdzie trzymać buty?

Jeżeli nie szafka w przedpokoju, to oczywiście garderoba. W tej nie trzeba wcale stawiać szafki ani przeznaczać na obuwie dużych półek, które przydadzą się na ubrania. Butom wystarczy sprytne rozwiązanie w postaci listwy montowanej do ściany lub mebla. Wykonana ze szczotkowanej stali nierdzewnej listwa jest funkcjonalna i zajmuje minimum miejsca. Przyda się również w przedpokoju, w którym pozwoli pozbyć się butów z podłogi.

J-Me Short

Zwolennicy stojaków podłogowych mogą wybrać też klasyczny metalowy stojak składający się z półek na buty z siateczką z tworzywa sztucznego.

Umbra Imelda

Oczywiście tradycyjne szafki na buty wciąż są mile widziane w przedpokoju.

Homestar
Birex

Fot.: Calvado, Umbra, J-Me, Blomus, Homestar, Birex, Skagerak, Normann Copenhagen, Lanca, Philippi Sphere, Hermès, Blomus, Baita Design Studio, Johanne de heus