
Wybór sofy do małych salonów wymaga rzecz jasna nieco więcej przemyśleń niż w przypadku standardowej przestrzeni. Znalezienie sofy (lub dwóch), która zmieści się w ustalonych wymiarach, a jednocześnie pozostawi przestrzeń do chodzenia oraz zapewni wystarczająco dużo miejsca, aby rodzina mogła wygodnie usiąść, może być ogromnym wyzwaniem.

Narożnik do małego salonu
W mniejszych pomieszczeniach wyjątkowo dobrze sprawdzi się wygodny narożnik. Może się to wydawać nierealne, ale w rzeczywistości narożnik daje ogólne wrażenie większej przestrzeni, ponieważ maksymalnie wykorzystuje obszar narożny i może pomieścić więcej osób niż zwykła sofa. Po prostu upewnij się, mierząc pokój, że mebel się zmieści w małym salonie. Narożniki nie sprawdzają się jednak tak dobrze, gdy w pomieszczeniu jest wiele przeszkód, takich jak kaloryfery, wnęki i kominki, więc weź to pod uwagę.

Mały salon, duży komfort
Wyobraź sobie mroźną zimową noc przy oknie z ulubioną książką i parującą filiżanką kakao, a wszystko to na mięciutkim narożniku. O ile lepsze może być życie? W końcu nic nie mówi o wygodzie głośniej niż piękny narożnik w przestrzeni życiowej. Sofy narożne mogą ożywić część wypoczynkową, zapewniając najwyższy komfort, gdy potrzeba spokojnego miejsca na relaks lub odpoczynek z przyjaciółmi w weekendowe popołudnie.
Jak zatem wybrać idealny narożnik do mniejszych salonów, aby mieszkanie przeszło oszałamiającą metamorfozę? Jaki wybrać narożnik do małych pomieszczeń?

Narożnik do małego pokoju dziennego
Jeśli masz dom z oknem wychodzącym na piękny ogród lub widok na nabrzeże, powinieneś bez namysłu wybrać narożną kanapę. Nie tylko zapewni Ci najlepsze miejsce w domu, ale z pewnością poprawi również estetykę całego pomieszczenia. Narożnik w kształcie litery L gwarantuje więcej miejsca do siedzenia w salonie. Jest to rozwiązanie na wagę złota dla mniejszej przestrzeni, w której nie można połączyć ze sobą dwóch sof, pufów, a nawet dużych rozkładanych foteli.

Narożnik zarówno na małym metrażu, jak i w większym pomieszczeniu łączącym kilka funkcji może być wykorzystany do subtelnego wyznaczenia punktu, w którym kończy się salon, a zaczyna inna część domu. Konieczne jest jednak zmierzenie przestrzeni w salonie i sporządzenie prostego planu, zanim zdecydujesz się na zakup narożnika. Pozwoli to uniknąć późniejszych problemów przestrzennych i zapobiegnie nieprzewidzianym stresom związanym z dostawą i ustawieniem mebla. Dobrą wiadomością jest to, że do wielu pomieszczeń bez problemu można wstawić średnich rozmiarów narożnik.

Idealny wybór: sprawdź wymiary narożnika i zmierz pokój dzienny
Wybierając narożnik do małego salonu, w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę jego wymiary. Przyjrzyj się nie tylko długości, ale i głębokości – czy umożliwi ona otwieranie drzwi? Jeżeli zaś chodzi o wysokość – czy ustawiony pod oknem, nie będzie blokować dostępu naturalnemu światłu? Wybierając odpowiedni rozmiar, warto wziąć pod uwagę nie tylko liczbę osób mieszkających w domu, ale także gości. Lubisz rozrywkę? Czy masz dzieci, które zawsze przyprowadzają przyjaciół? Zawsze lepiej wybrać narożnik niż za małą kanapę, do której trzeba będzie dostawiać inne meble, takie jak fotele lub pufy. Nawet jeśli masz niewielu domowników, to salon jest świetnym miejscem na relaks podczas czytania lub oglądania telewizji, zabawę czy naukę. Pamiętaj jednak, aby zbytnio nie przytłaczać przestrzeni, szczególnie na małym metrażu.

Jaki kolor narożnika wybrać? Rozjaśnij wnętrze i powiększ optycznie pomieszczenie
Narożniki to idealne rozwiązanie, aby ożywić i rozjaśnić wystrój każdego wnętrza. Stanowią atrakcyjną mieszankę tradycyjnej sofy z nowoczesnym i futurystycznym kształtem. Są stylowe i zapewniają komfort, niektóre mają nawet ruchome zagłówki i wygodne podłokietniki. Ich poduszki i delikatne pokrowce o różnych kształtach, rozmiarach i materiałach sprawiają, że z łatwością urozmaicisz aranżację swojego wnętrza.

Jeśli masz w salonie miękkie oświetlenie i pastelowe odcienie na ścianach, wybierz ciemniejsze i bogatsze odcienie. Możesz postawić na butelkową zieleń albo burgund. Jeśli zaś planujesz dla sofy miejsce oświetlone słońcem, możesz zdecydować się na bardziej wytworny jasnoniebieski lub cielisty odcień, dzięki któremu nabierze wyrafinowania. W przypadku mniejszych pomieszczeń bez drugiego wyjścia lub wielu okien wybierz krótki i elegancki model, który nie zajmie zbyt dużo miejsca, a pozwoli cieszyć się wszystkimi zaletami narożników. Ponadto jaśniejszy wystrój salonu zapewni jego optyczne powiększenie.

Narożnik z funkcją spania
Kolejną cechą, która może mieć wpływ na wybór mebla tapicerowanego, jest to, czy potrzebujesz dodatkowego, awaryjnego miejsca do spania. Z pewnością opcja narożnika z funkcją spania pozwoli zaoszczędzić miejsce na dmuchany materac czy dodatkowe łóżko dla gości. Wybór rozkładanego narożnika to świetna decyzja, jeśli przyjmujesz rodzinę lub znajomych, którzy czasem zostają na noc. Pamiętaj jednak, żeby pomyśleć o tym, ile miejsca potrzeba na rozłożenie narożnika z funkcją spania. Z pewnością będzie to kilkadziesiąt centymetrów – nie należy pomijać tego w planach urządzania wnętrza. Istnieje wiele świetnych modeli rozkładanych narożników, jeśli potrzebujesz dodatkowej funkcjonalności w swoim salonie.

Narożnik z pojemnikiem na pościel
Większość rozkładanych narożników ma dodatkową zaletę w postaci pojemnika na pościel, który idealnie nadaje się do przechowywania pościeli, narzut, poduszek i koców. W przypadku urządzania małych pomieszczeń to bardzo komfortowe rozwiązanie. Jeden mebel może mieć wiele zastosowań: wykorzystamy go jako miejsce do siedzenia, dodatkowe łóżko, a także schowek na pościel lub inne przedmioty, które zajmują dużo miejsca, ale nie są codziennie używane, np. zimowe kurtki. Funkcjonalność mebli to jedna z cech poszukiwanych w czasie urządzania niewielkich przestrzeni, dlatego warto postawić na rozkładany narożnik.

Gdzie w małym pomieszczeniu ustawić narożnik?
Łatwo zrozumieć, dlaczego narożniki są ulubieńcami domowników – łączą stylowość z funkcjonalnością. Jednak w momencie aranżacji małych salonów pojawia się też bardzo ważne pytanie: gdzie ustawić mebel wypoczynkowy? Oczywiście narożnik może stać w rogu dowolnego pomieszczenia, ponieważ został do tego stworzony. Świetnie pasuje do kątów pokoju, oszczędza miejsce i przede wszystkim dobrze się prezentuje. Skośny wzór zgrabnie zmieści się w rogu salonu i wypełni całą powierzchnię. Istnieje też opcja wykorzystania go jako przegrody pokoju w salonie na otwartym planie – to sprawi, że podział pomieszczeń będzie wyraźnie zaznaczony bez konieczności stawiania dodatkowej ściany. Co więcej, jeżeli dobrze przemyślisz ustawienie mebli towarzyszących narożnikowi, np. stolika kawowego czy szafki pod telewizor, możesz postawić narożnik pośrodku na planie koła i w jego bliskim towarzystwie umieścić resztę mebli. Tworzenie poczucia przestrzeni i komfortu jest proste, gdy zainwestujesz w sofę narożną.

Niezależnie od tego, czy wybierzesz nowoczesny model narożnika, czy ten o bardziej tradycyjnych kształtach, ważnych jest kilka szczegółów. Estetyka narożnika sprawia, że czujesz się szczęśliwy, a jakość jego wykonania powoduje, że wygodnie jest na nim siedzieć. Jego przemyślany wybór gwarantuje, że będzie idealnie dobrany do przestrzeni, w której ma się znaleźć. W mniejszych salonach szczególnie dobrze sprawdzi się narożnik w kształcie litery L, który nie przytłoczy całości. Poszukując narożnika do małego pomieszczenia, warto również zwrócić uwagę na stronę, po której znajduje się otomana (prawa bądź lewa) oraz nogi – narożniki z wyższymi, metalowymi lub drewnianymi nogami stworzą iluzję większej przestrzeni. Ważne są też dodatkowe funkcje: pojemnik na pościel czy rozkładana opcja spania.
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe ELTAP