Na stole, użytecznie, ale nie nudno. Tak chce dziś żyć ceramika.
Sztuka dla przemysłu – do tego hasła wracają twórcy Ćmielów Design Studio, pracowni zbudowanej pod kierownictwem Marka Cecuły (Modus Design) na mocnych fundamentach fabryk porcelany Ćmielów i Chodzież.
Pogięte naczynia i Trórka
Kolekcja pogiętych kubków i wazonów, a ostatnio też czajniczek z chromowaną rączką i kubeczki do herbaty. Przypominają pognieciony papier lub blachę, nawet te w różu, graficie czy indygo, a tymczasem jest to prawdziwie nowoczesna ceramika.
Etymologię szalonego wazonu projektanci wyjaśniają w równie szalony sposób: „trójka + rurka + gumka = trórka”. Wazon to trzy wygięte ceramiczne rurki przewiązane silikonowym pierścieniem, który umożliwia zmianę kształtu naczynia, jednocześnie stabilizując konstrukcję.
Ekstremalne solniczki
Przypominają flamastry w kubku, są fiolkami na przyprawy. A dokładnie: na sól drobną, sól w kryształkach i pieprz, o czym informują ich plastikowe kolorowe zatyczki.
Energia koła garncarskiego
MANO.ceramics, pracownia Agaty Marcinkowskiej, wykorzystuje wiele technik, z przewagą toczenia na kole garncarskim, dzięki któremu twórca przenosi na tworzony przedmiot swoją energię. Tak jest w kolekcji Pottery, na którą składają się różne przedmioty użytkowe. Wszystkie toczone, a więc niepowtarzalne.
Kolekcja All Inclusive to inspiracja szlifem klinowym typowym dla szkła kryształowego. Blisko jej do Art Nouveau.
W kolekcji naczyń do serwowania kawy Black-White łączą się technika koła garncarskiego i odciski z form gipsowych.
Nowoczesne lampy ceramiczne
To, co na blacie, wymaga oświetlenia. Nowoczesne lampy ceramiczne z kolekcji Grześkiewicz Design Studio sprawdzą się zarówno nad stołem w jadalni, jak i nad stolikiem kawowym. Są bardzo „dzisiejsze”, choć i formą, i tworzywem wyraźnie nawiązują do tradycyjnych, ceramicznych lamp kuchennych z Włocławka.
Fot. i oprac. na podstawie:
Materiały Ćmielów Design Studio i MANO.ceramics, Grześkiewicz Design Studio