Jedni kochają kryształy i bogato zdobione bombki, dla innych mniej znaczy więcej. Spójrzmy na święta przez szkło. To ze świątecznego stołu i to wiszące nad naszymi głowami. Możliwości mamy bez liku, niezależnie od tego, do której frakcji należymy: świątecznych tradycjonalistów czy zafiksowanych na design bożonarodzeniowych sceptyków.

Świąteczny stół…

… stroiki bożonarodzeniowe na stół w wersji bogatej

Czym się różni kryształ od szkła? Prawie wszystkim, mimo że wydaje się podobny. Serc zwolenników tradycyjnych, eleganckich naczyń na świątecznym stole nie skradną nowoczesne dekoracje świąteczne, ale te kryształowe już tak. Są delikatniejsze (dlatego używane „od święta”), ale też pięknie błyszczą i lepiej odbijają światło. A tego w święta nie brakuje, prawda? Wszystkie lampki, świecące gwiazdki i śnieżynki tylko marzą, żeby się przejrzeć w szlachetnym krysztale. Ale najbardziej marzy o tym płomień świecy, który puszcza do nas oko ze swojego stylowego, eleganckiego świecznika. Ten też może być kryształowy, wiecie? Takie cuda powstają w karkonoskiej hucie szkła kryształowego Julia, której nie można odmówić pięknej historii i tradycji. Ta sięga bowiem XIX wieku!

komplet kryształowy na tacy na tle pokoju
Huta Julia
komplet kryształowy na tacy
Huta Julia
zastawiony stół z niebieskimi i zielonymi kryształami
Huta Julia
zastawiony stół z czerwonymi kryształami
Huta Julia
zastawiony stół
Huta Julia

… i w wersji light, czyli stroiki świąteczne w szkle

Przezroczystości nie przytłaczają, zwłaszcza jeżeli pozbawić je zdobień. Czasem wystarczy obły kształt dmuchanego ręcznie szkła i otwarcie na pomysły aranżacyjne właściciela. Jeżeli boicie się, że nowoczesne stroiki na Boże Narodzenie są ryzykowne, to spójrzcie na misę Kluka, która powstała w ramach działania Grupy WZOROWO ( w latach 2009-2014 współtworzyła ją wraz z Kariną Marusińską i Agnieszką Kajper), a uspokoicie zmysły i oczyścicie się z tego, co wydaje Wam się kiczowate w Bożym Narodzeniu. Na święta włóżcie do niej siano, żeby tradycji stało się zadość. Lub jemiołę. Lub co tylko uważacie za symbol świąt. Po świętach cieszcie się czystym minimalizmem. Nowoczesne dekoracje świąteczne są też – jak widać – wielofunkcyjne.

szklana misa udekorowana od środka sianem
Stroiki na Boże Narodzenie – Misa Kluka z dmuchanego szkła w wersji świątecznej / agnieszkabar.pl
szklana misa udekorowana od środka jemiołą
Stroik na Boże Narodzenie – Misa Kluka z dmuchanego szkła w wersji świątecznej / agnieszkabar.pl
szklana misa udekorowana od środka
Stroiki świąteczne w szkle – Misa Kluka z dmuchanego szkła w wersji świątecznej / agnieszkabar.pl
szklana misa z możliwością dekoracyjnego wypełnienia
Misa Kluka z dmuchanego szkła – otwarta na pomysły swojego właściciela / agnieszkabar.pl

Zrób sobie stroik na Boże Narodzenie krok po kroku

Jeżeli Wasze oczy krwawią, patrząc na sztampowe rozwiązania zalegające sklepowe półki świąteczne, nie musicie od razu szukać oryginalnej kwiaciarni czy pracowni florystycznej, spokojnie. To znaczy możecie, jeżeli nie lubicie sam się bawić. Ale jeżeli macie wolny wieczór, to zainwestujcie w szkło, a resztę zróbcie sami. Niekoniecznie musicie kupować mikołaje i renifery. Jak zrobić stroki krok po kroku?

  1. Przygotuj potrzebne materiały: podstawa w postaci pianki, styropianu albo słomianego wałka, druciki, sznureczki i klej, a także gałązki, bombki, szyszki i wszystko inne, co posłuży jako ozdoba.
  2. Okryj podstawę: jeśli wybraliśmy styropian lub piankę, warto okryć ją kawałkiem filcu albo lnu, żeby materiał bazowy nie przedzierał się między dekoracjami.
  3. Zamocuj gałązki: przytnij gałązki na odpowiednią długość (około 10 cm), zwiąż w niewielkie pęczki i powtykaj albo opleć podstawę tak, by tworzyły zwartą konstrukcję.
  4. Przygotuj ozdoby: część z nich można przykleić, inne zamocować na druciku – wszystko zależy od tego, co mamy do dyspozycji.
  5. Przygotuj ostateczną okrasę: kompozycję domknij srebrnym sprayem albo innymi dekoracyjnymi wykończeniami, dzięki czemu całość będzie wyglądała kompletnie.

Kolor i kształt stroika to kwestia indywidualnych preferencji. Może dla Was symbolem świąt jest ta żywotna zieleń, od której wszystko się zaczęło? W końcu już poganie dekorowali na zimę swoje domy zieleniną. Czym innym, jak nie afirmacją życia i natury jest bożonarodzeniowe drzewko? . Czy to nie są super nowoczesne stroiki na Boże Narodzenie?

aranżacja z roślinami w szklanych kulach
szklanydom.pl
małe rośliny przygotowane do wsadzenia w słoju
szklanydom.pl

Świąteczne ćwiczenia z abstrakcji, czyli nowoczesne choinki

Nowoczesne choinki mają to do siebie, że balansują na tym świątecznym świeczniku z enigmatycznym cieniem tradycji na jednym barku i nowoczesnym designem na drugim, dla równowagi. Ćwiczą też naszą wyobraźnię i myślenie abstrakcyjne. Mogą stać czy leżeć, ale ostatnio bardzo lubią wisieć. I lubią się ze ścianami, które tradycyjne drzewko lubi zasłaniać.

alternatywne wersje klasycznej choinki
Nowoczesne choinki – Z lewej: Dutch Christmas cottage | photos by Renee Frinking Follow Gravity Home: Blog – Instagram – Pinterest – Facebook – Shop; z prawej: onekindesign.com
wisząca gałązka iglasta nad stołem
honestlywtf.com

Oprac. na podst.:
Materiały prasowe