Numbird to dopracowana wersja konceptu Our Common House, projektu ojca i syna, Mikołaja Nicer (Nicer Design) i Pawła Freja (Hibrands), który w 2021 roku otrzymał nagrodę Red Dot Concept Award. Ich celem było stworzenie produktu, który jest nie tylko estetyczny, ale także poprawia jakość życia i promuje zrównoważony rozwój. Sukces odniesiony dwa lata temu i zainteresowanie projektem na całym świecie przekonały ich do podjęcia wysiłku w celu wdrożenia produktu.
Jak mówią sami autorzy – Numbird jest owocem intensywnej pracy, podążania w różnych kierunkach i poszukiwań optymalnych rozwiązań, ale też fantastycznym doświadczeniem jakiego doznaliśmy na drodze od konceptu do finalnego produktu.
Pomóc ptakom w miastach
Wraz z dynamicznym rozwojem obszarów miejskich wiele naturalnych siedlisk uległo zniszczeniu. Zwłaszcza populacja małych ptaków została dotkliwie pokrzywdzona w wyniku szybkiej urbanizacji. Współczesne technologie budowlane spowodowały dramatyczny spadek przestrzeni wykorzystywanych do budowania bezpiecznych siedlisk. Aby pomóc przywrócić równowagę w naszym środowisku i spojrzeć z większą empatią na los naszych braci mniejszych stworzono „Numbird”.
Numbird to kolekcja budek lęgowych w kształcie cyfr, przeznaczonych do oznaczania adresów ulic w obszarach miejskich. Wybierając odpowiednią kombinację liczb i montując je na przedniej ścianie budynku, możesz zaprosić lokalne ptaki do dzielenia się swoją przestrzenią. Wspólny numer jest realnym i symbolicznym elementem zaangażowania ludzi w poprawę życia wszystkich mieszkańców miast.
Złóżmy to razem
Istotnym elementem projektu jest stworzenie możliwości wspólnego, rodzinnego składania i montowania budki. Chcielibyśmy aby poprzez wspólną prace w przygotowaniu naszego numeru-budki zaangażować emocjonalnie wszystkich mieszkańców a zwłaszcza tych najmłodszych.
Zestaw zawiera elementy ze sklejki wodoodpornej impregnowanej olejem naturalnym oraz wszystkie części niezbędne do szybkiego, samodzielnego montażu. Został zapakowany w pudełko, które łatwo i szybko dostarczy kurier.
– Wierzymy, że poprzez popularyzację naszego projektu miasto może być lepszym miejscem do życia gdzie ludzie i ptaki pokojowo współistnieją – dodają autorzy.
Prace autorów zdobyły kilkadziesiąt nagród, w tym Red Dot Design i IF Award Gold, Pentawards.
Fot. i oprac. na podst.: mat. prasowe Numbird