Od ozdób po choinki: o trendach, dodatkach i kolorach świątecznych
Świąteczny szał trwa. Co będzie najmodniejsze w tym sezonie? O świątecznych trendach i dekoracjach w pierwszej części rozmowy z portalem MAGAZIF opowiada Aleksandra Polakiewicz z Fabryki Form.
Święta Bożego Narodzenia tuż, tuż. Jak w tym roku ozdobimy nasze domy? W końcu pomalutku trafia do nas moda ozdabiania nie tylko wnętrz, ale i ogrodów, tarasów, czy balkonów. Widać też neony i grę oświetleniem.
W Polsce moda na dekorowanie domów dopiero powstaje. Tutaj najbliżej nam do wzorów amerykańskich, są więc kolorowe lampki, świecące Mikołaje i renifery czy gwiazdy betlejemskie. My proponujemy podejście minimalistyczne – zamiast obwieszać dom ozdobami w losowy sposób, zdecydujmy się raczej na dekoracje, które pasują do nas, naszych upodobań i naszego otoczenia, np. zawieśmy światełka na najpiękniejszej choince w ogrodzie, a jeśli przepadamy za amerykańskim klimatem świąt, ciekawym rozwiązaniem będzie powieszenie na drzwiach wieńca.
W tym sezonie królować będzie butelkowa zieleń połączona za złotem, a także bordo i granat, czyli mocne kolory, które potrzebują neutralnego towarzystwa
A co z wnętrzami? Jakie style i kolory szczególnie sprawdzą się w te święta?
W ozdabianiu wnętrz na święta w Polsce nadal prym wiedzie styl skandynawski. Lubimy więc prostotę i minimalizm, czy drewniane albo papierowe ozdoby. W tym sezonie królować będzie butelkowa zieleń połączona za złotem, a także bordo i granat, czyli mocne kolory, które potrzebują neutralnego towarzystwa. Tradycjonaliści z kolei chętnie sięgają po efektowne złote ozdoby, często błyszczące i złożone z wielu detali. Wbrew pozorom nie musi to wcale wyglądać kiczowato i pasuje do klimatu świąt. Na pewno niezmiennie na topie będą świece i figurki świąteczne. Jeśli macie w domu małe dzieci i palące się świece nie wchodzą w grę, sprawdźcie LED-owe zamienniki. Wyglądają jak tradycyjne świeczki, ale nie topią się i nie dymią. Warto pomyśleć o szopce – to ciekawy element, który mimo długiej tradycji stosunkowo rzadko trafia do wnętrz, a szkoda, bo współcześnie na rynku jest duży wybór niebanalnych dekoracji tego typu.
Jakie trendy panują w zakresie ubioru choinki: czy da się wskazać dominujące kolory, wzory i typ ozdób?
Niezmiennie na topie jest klasyka – gładkie złote, srebrne i czerwone bombki zawsze się obronią. Dla tych, którzy poszukują czegoś nowego, świetnym wyborem będą bombki pokryte aksamitem – aksamit jest modny w tym sezonie i przełożyło się to także na ozdoby świąteczne. Poza efektownym wyglądem mamy też dodatkową warstwę ochronną przed stłuczeniem. Zauważyliśmy, że wiele marek proponuje dekoracje z motywami leśnymi, np. bombki w kształcie szyszek, żołędzi czy choinek. Warto poeksperymentować z fakturami i wzorami, pamiętając jednak, aby zachować umiar, by nasza choinka nie przypominała jarmarcznego drzewka. Zachęcamy też do odwagi: może w tym roku ubierzesz choinkę w minimalistycznym stylu, wybierając np. tylko dwa kolory? Najlepiej sięgnąć wtedy po jakiś mocny kolor, na przykład magentę czy bordo, i dopełnić go neutralem – szarościami, bielą, srebrem lub złotem. Niebanalnym wyborem będzie także czerń. Pamiętajmy jednak, że trendy przychodzą i odchodzą – najważniejsze, aby choinka podobała się nam i naszym bliskim, a wtedy na pewno będzie piękna.
Dzisiejszy stół to już nie tylko wyprasowany obrus i elementy ułożone jak od linijki na odświętnych talerzach
Sporo czasu na pewno spędzimy przy stole. Jak zmienił się jego wygląd? Na czym najlepiej serować świąteczne potrawy? Czego nie może
Dzisiejszy stół to już nie tylko wyprasowany obrus i elementy ułożone jak od linijki na odświętnych talerzach. Często słychać głosy, które krytykują ogrom przedświątecznych przygotowań i postulują raczej cieszenie się wspólnie spędzonym czasem niż traktowanie świąt jako okazji do zaimponowania rodzinie. Na stole coraz modniejszy jest pozorny nieład i naturalne surowce lub ceramika nawiązująca do wyrobów sprzed lat. Z jednej strony ciągle obecny jest skandynawski minimalizm – proste, nowoczesne formy i niewiele elementów, z drugiej – polskie stoły podbija moda na naturalność: na pozór niedbale ułożone tkaniny, zastawa z kamionki lub nieregularne, jedyne w swoim rodzaju naczynia wyglądające jak ręcznej roboty. Ciekawym pomysłem jest też miksowanie stylów, łączenie elementów z różnych kompletów; każde krzesło może być inne, tak samo jak każdy talerz. Jeśli nie przepadacie za tradycyjnie zastawionym stołem, a równocześnie nie chcecie przesadzić, wybierzcie np. zastawę w ciemnym kolorze. Pięknie wyeksponuje potrawy i przełamie królującą zwykle na stołach biel, a równocześnie nie zostanie uznana za ekscentryczną przez bardziej konserwatywnych gości.
A co radzicie osobom, które chcą się szczególnie wyróżnić w te Święta; tym, które rezygnują z drzewka, bo np. mają małe dzieci? W co powinny zainwestować osoby, które kupują ozdoby raz na kilka lat?
Nie każdy jest zwolennikiem tradycji. Dla indywidualistów też znajdzie się kilka pomysłów. Polecamy zaszaleć z wzorami i kolorami, postawić na niezwykłe kształty lub ozdoby ukazujące całe sceny, np. bombki wyglądające jak małe dzieła sztuki od A di Alessi.
Czasem wystarczą po prostu przemyślane dekoracje, które wprowadzą świąteczną atmosferę mimo braku drzewka
Ekstrawaganckie i niebanalne – w sam raz dla tych, którzy chcą się wyróżnić. W ofercie tej marki znajdziemy dekoracje świąteczne z przymrużeniem oka, które spodobają się osobom obdarzonym poczuciem humoru. Oryginalnym pomysłem jest także zrezygnowanie z tradycyjnej choinki. Jako zamiennik proponujemy np. świeczniki w kształcie świątecznego drzewka lub… metalową choinkę z bombkami na magnes. Na pewno zaskoczy wszystkich gości, a przy tym sprawdzi się jako tablica do przypinania życzeń. Czasem wystarczą po prostu przemyślane dekoracje, które wprowadzą świąteczną atmosferę mimo braku drzewka – szopki, stroiki lub figurki.
Przy zakupach świątecznych ozdób raz na kilka lat warto kierować się nie przemijającymi trendami, a własnym gustem. Z naszego doświadczenia wynika, że przydają się przede wszystkim dekoracje w neutralnych i tradycyjnych świątecznych kolorach: złocie, srebrze, czerwieni, bieli czy głębokiej zieleni. Gładkie, błyszczące lub matowe bombki będzie można potem wykorzystywać wiele lat, uzupełniając stylizację o kilka oryginalnych i przykuwających wzrok elementów, dzięki którym choinka co rok będzie wyglądała inaczej.
Dalszą część rozmowy znajdziecie tutaj.
Fot.: Fabryka Form