Mniej gości w święta to mniej przygotowań, dlaczego więc nie poświęcić zapasowego czasu na aranżację świątecznego wnętrza? Czasu zostało już niewiele, ale dla zaprawionych w bojach nie ma rzeczy niemożliwych.
Szykowne święta w doborowym gronie
W nadchodzących dniach pożegnajmy strój home office na rzecz eleganckiej kreacji, a dekorację domu dopnijmy na ostatni guzik, tak, aby nic nie zepsuło świątecznej atmosfery.
Jeśli jeszcze nie wybraliście motywu przewodniego tegorocznych świąt, warto zacząć od koloru dekoracji. Czerwień jest obecna w tradycji świąt Bożego Narodzenia od wielu pokoleń. Karminowy odcień doskonale współgra z zielenią choinkowego drzewka, a zestawiony z blaskiem świec tworzy we wnętrzu wyjątkowy klimat. Dekoracje w kolorze czerwonym pasują zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrz, a w połączeniu ze srebrnymi i szarymi ozdobami sprawdzą się także w minimalistycznej stylistyce.

Z kolei do zielonych bombek, obok czerwieni, pasują ozdoby w kolorze białym, złotym i srebrnym. Projektanci stawiają w tym sezonie także na mniej oczywiste kompozycje, zestawiając zieleń z grafitem, szarością i odcieniem musztardowym.
Nieoczywiste kolory i ekotrendy
– W tym roku zauważyć można nowinki kolorystyczne. Wśród ozdób choinkowych pojawiły się bombki w odcieniach czerni, grafitu, pudrowego różu czy brązu. Pasują one do modnej kolorystyki w naszych domach i stylu glamour. Wielkim przebojem tegorocznych świąt jest motyw dziadka do orzechów – zarówno w postaci drobnych ozdób, jak i ogromnych figur do ogrodów. Niezmiennie prym wiodą dekoracje rękodzielnicze z naturalnych materiałów: figurki wycinane ze sklejki, ozdoby z szyszek, patyków, lnu czy piór – mówi Donata Gadalska, architekt wnętrz z DG Studio.

Wyszukana kreacja dla królowej salonu
Osobom, które stawiają na niebanalne dekoracje, spodobają się precjoza wykonane ręcznie w polskiej manufakturze według projektu duetu Paprocki&Brzozowski. W tym roku projektanci wyjątkowo postanowili stworzyć eleganckę kreację dla… choinki. Zestaw Snake to klasyczne połączenie czerni i bieli. Każda z bombek opleciona jest złotym, biżuteryjnym wężem, zainspirowanym charakterystycznymi dla epoki art deco bransoletkami, które nosiła wokół nadgarstków i kostek Mata Hari.
Fashion Project to z kolei dwie idealnie pasujące do siebie bombki, inspirowane eleganckimi kreacjami duetu projektantów. Pierwsza ubrana w małą czarną i brokatowy szal, druga w jedwabną, lejącą się suknię, z wzorem przypominającym carta marmorizzata, słynny marmurkowy papier z Florencji. Oba świąteczne wcielenia zdobią kryształowe, tajemnicze owady.


Domowy patent na dekoracyjne nadruki
Dopełnieniem perfekcyjnej świątecznej dekoracji choinki będą ułożone pod nią prezenty opakowane w papier stylistycznie i kolorystycznie pasujący do ozdób.

Annie Sloan, artystka oraz dekoratorka wnętrz, proponuje pójść o krok dalej i podkreślić osobisty charakter podarunku za pomocą stempelków z ziemniaka.
Jak je przygotować? Sposobów jest wiele, podzielimy się jednym z nich. Kształt stempla ogranicza nasza wyobraźnia i zdolności manualne – może to być gwiazdka albo zwykły trójkąt czy koło. Jeśli brak nam pomysłu i talentu, użyjmy foremki do ciastek w wybranym kształcie i umieśćmy ją w ziemniaku. Następnie pozbywamy się niepotrzebnych fragmentów ziemniaka i skórki, a wypukły kształt smarujemy farbą. Stemplujemy papier do pakowania i gotowe!
Do pracy nad dekoracyjnymi nadrukami możemy zaangażować także dzieci, dzięki czemu kreatywnie spędzą czas.

Wyjątkowa oprawa do świątecznego wnętrza
Bożonarodzeniowej oprawy wymagają także nasze meble w salonie. Godną świąt dekoracją będą ręcznie zdobione aksamitne poduszki od Mai Laptos, dostępne w odcieniach głębokiego bordo, granatu i zieleni. Każdą z nich, zdobią klimatyczne wzory – złoty żołądź, śnieżynka z ręcznie naszywanym kryształowym koralikiem, zimowa łyżwiarka otoczona śnieżynkami oraz hafty ozdób choinkowych wiszących na doszywanych aksamitnych wstążkach.


Czytaj więcej o świątecznych dekoracjach
Niezbędnym elementem świątecznych aranżacji są w tym roku świece i lampiony, nie tylko, dlatego, że ich wybór jest ogromny, ale przede wszystkim przez wzgląd na przytulną atmosferę i spokój, jaki wnoszą do wnętrza, a do którego tak bardzo tęsknimy, szczególnie w tym roku.
Udany prezent, potrzebuje specjalnej przestrzeni
Wyjątkowy zegarek, elegancki naszyjnik, jedwabny szalik – pod choinkę trafiają prezenty, które wymagają szczególnego traktowania. Dobrze zorganizowana przestrzeń w szafie i garderobie, powinna obejmować szuflady i półki, które nie tylko pomogą nam zadbać o porządek, ale przedłużą żywotność wartościowych przedmiotów.
Meble Komandor można wyposażyć w dedykowane akcesoria do zadań specjalnych. Przewiewny, ażurowy, rattanowy kosz przedłuży świeżość ubrań i tekstyliów. Idealnie sprawdzi się do przechowywania szalików, rękawiczek czy ciepłych swetrów.
Kolekcję galanterii z kaszmiru, skóry i jedwabiu najlepiej przechowywać w specjalnie przygotowanych szufladach z organizerami.

Na krawaty z lnu czy inne dodatki, które bardziej się gniotą, dobrym rozwiązaniem będzie dedykowany wieszak mocowany wewnątrz albo z boku szafy. Można swobodnie go wysuwać, dzięki czemu sprawdzi się nawet w wąskich meblach.
Dedykowane torebkom, chromowane, wieszaki można montować pionowo wewnątrz szafy albo umieścić je na drążku. Bardzo reprezentacyjnym miejscem będzie szklana gablota, w której nasza kolekcja torebek będzie przypominała ekspozycję w paryskim butiku.

Biżuteria zasługuje na stojak albo specjalne, szklane i oświetlone pojemniki na otwartej półce. Jeśli natomiast chcemy ukryć kosztowności, najlepiej umieścić je w szufladach z przegródkami, wyściełanymi miękkim materiałem.

Najcenniejszą biżuterię przechowujmy w szufladach ze specjalnym zabezpieczeniem. Są wykonane ze stali, a dzięki wbudowanemu zamkowi elektronicznemu mamy gwarancję, że nasze skarby nie trafią w niepowołane ręce.

Sejf i schowki można zamontować zarówno w zabudowie stałej, jak i na wyspie – dobrze zaprojektowany, ulokowany centralnie mebel to wyjątkowa strefa ekspozycyjna.
Pozwala nie tylko wygodnie przechowywać drobne rzeczy osobiste, ale jest ozdobą garderoby.
Fot.: Miloo Home, Komandor, Annie Sloan, Gala Collezione