Podobno wszystko już było. A nadmuchiwane lampy?
Technologia umożliwia produkcję coraz bardziej zaawansowanych tworzyw sztucznych, a projektanci mają coraz więcej pomysłów, jak je wykorzystać. Na przykład używając tych pozornie nieszlachetnych materiałów do wykonania bardzo szlachetnych form. Ta zabawa wciągnęła także Annę Siedlecką i Radka Achramowicza, założycieli i projektantów polskiej marki PUFF-BUFF.
Wykorzystując technologię pneumatyczną, tworzą oni lampy skonstruowane z cienkich membran wypełnionych powietrzem, czyli… lampy dmuchane. Gdy patrzy się na misterne struktury zaprojektowane przez PUFF-BUFF, może nasunąć się skojarzenie z formami organicznymi. Lampy przypominają nieco mikroorganizmy, komórki oglądane pod mikroskopem czy nawet tajemnicze stworzenia z morskich głębin. Jednak w przeciwieństwie do tworów natury są doskonale symetryczne.
Niektóre projekty stanowią z kolei wariacje na temat klasycznych form lamp – kuli wiszącej pod sufitem, plafonu, stojącej lampy z abażurem czy żyrandola w stylu retro.
Siedlecka i Achramowicz pracują też z kolorem i stopniem przezroczystości tworzywa. Lampy wykonane z całkowicie transparentnego materiału wyglądają bardzo lekko i subtelnie, nawet jeśli mają duże gabaryty. Z kolei nieprzezroczyste i kolorowe modele od razu wywołują uśmiech na twarzy. Ich zawadiacka forma nawiązuje do estetyki pop artu i odsyła do trendów z tamtej epoki, jak w przypadku lampy BIG PINK, która stoi na trójnogu w stylu lat 60.
PUFF-BUFF w ramach Łódź Design Festival zaprezentuje system BUBBLES, który zdążył wpisać się w historię polskiego designu. Podczas wystawy w ramach targów pokazane zostaną okrągłe żyrandole z linii STARS oraz najnowsze, efektowne plafony HALF-STARS, które miały swoją premierę w Paryżu na targach Maison & Objet 2017.
Oprac. na podst.:
puff-buff.pl