Współczesne grzejniki w niczym nie przypominają swoich dziewiętnastowiecznych pierwowzorów. Zyskały ozdobne formy i nowe funkcje. Niektóre modele przywodzą na myśl nowoczesne dzieła sztuki użytkowej, a przy tym doskonale dbają o komfort termiczny.
Współczesne grzejniki to już nie tylko urządzenia, które otulają ciepłem wnętrza mieszkań, ale ważny element aranżacji, pozwalający ukryć to, co niedoskonałe, podkreślić wybraną stylistykę i ozdobić powierzchnię, niczym dzieło sztuki.
Dostępne są w bogatej palecie barw, różnych kształtach i wariantach instalacji – począwszy od grzejników do centralnego ogrzewania, po grzejniki gazowe, czy grzejniki elektryczne.
Dzisiaj zaprezentujemy kilka modeli, które przykuły naszą uwagę oryginalnym designem, funkcjonalnością i zdolnością adoptowania się do wnętrz o odmiennej stylistyce.
Subtelna elegancja
Połączenie powściągliwej formy z wysoką praktycznością – tak można w skrócie opisać grzejnik panelowy Arran. Dzięki niewielkiej głębokości zabudowy jest bardzo dyskretny. Jego prosty design docenią zwolennicy skandynawskich i minimalistycznych wnętrz. Szyku doda mu elegancki wieszak relingowy, który dodatkowo ułatwi suszenie ręczników. Kolorystykę frontu, jak i ramki okalającej, można dopasować do wnętrza.
Osoby, które szukają grzejnika do centralnego ogrzewania powinny zwrócić uwagę na model Evia. Przykuwa uwagę nietuzinkowym wzornictwem, szerokie kolektory nadają mu nowoczesny wygląd, a ich poziomy układ tworzy harmonijną kompozycję. Grzejnik Evia nie tylko ładnie wygląda, ale jest również bardzo praktyczny. Sekcje płaskich kolektorów oddzielone są od siebie pojedynczymi, delikatnie wygiętymi w łuk. Wygięte kolektory są ruchome i możne je odchylać, dzięki czemu suszenie ręczników oraz ubrań jest wygodne i szybkie.
Grzejnik Delta Bar to kolejna propozycja marki Purmo, dedykowana wymagającym klientom. Funkcję grzejnika połączono tutaj z funkcją mebla. Może służyć jako stolik, bufet lub stać się elementem podziału przestrzeni mieszkania.
Warto zwrócić uwagę na niewidoczne z zewnątrz podłączenie do instalacji, co dodatkowo podnosi jego walory estetyczne.
Grzejnik można wykonać w wielu wariantach kolorystycznych, w różnej wysokości i długości, co umożliwia integrację z projektowaną przestrzenią. Od nas zależy również wybór materiału z jakiego zostanie wykonany blat, np. z marmuru lub drewna.
Ręcznie pleciona stalowa konstrukcja
Kolejny model grzejnika, PLC V, marki TERMA, jest zdobywcą nagrody Dobry Wzór 2014 oraz must have 2015. Swoją strukturą nawiązuje do znanego z tkactwa splotu wątku i osnowy. Dzięki zaawansowanej cyfrowej technologii gięcia profili możliwe było stworzenie misternie uplecionej stalowej konstrukcji. Grzejnik jest ręcznie lutowany i szlifowany. Może być ozdobą mieszkania, jak i przestrzeni publicznej.
Różnorodność kształtów i wielkość kolorów to nie wszystko. Producenci oferują grzejniki zaprojektowane do wnętrz w określonej stylistyce. Ribbon, laureat i finalista wielu międzynarodowych oraz krajowych nagród, jest dedykowany wnętrzom loftowym. Jego bryła została zbudowana z rur faviera, które dawniej powszechnie stosowano w budynkach przemysłowych. Ciekawie prezentuje się na powierzchniach takich jak cegła, kamień, czy beton. Wersja wolnostojąca dobrze dopełni przeszklenia całych ścian budynków. Ribbon dostępny jest także w naściennej wersji horyzontalnej i wertykalnej.
Triga AW to intrygujące połączenie surowości stylu industrialnego i osobliwej elegancji. Jej pionowe profile grzewcze tworzą półokrągłą, wypukłą formę. Dobrze wygląda zarówno w klasycznej czerni, jak i stonowanym różu. Sprawdzi się w salonie, kuchni, łazience, czy przedpokoju.
Trigę można zastosować do instalacji elektrycznej oraz centralnego ogrzewania.
Połączenie historii z nowoczesnością
Współczesne grzejniki to prawdziwe dzieła sztuki. Doskonałym przykładem jest model Oxford, który zabiera nas w podróż do przeszłości. Bogato zdobiony grzejnik jest współczesną interpretacją angielskiego pierwowzoru z epoki wiktoriańskiej. W historii sztuki i architektury, druga połowa XIX w. zapisała się jako czas przepychu, wielkiej ilości zdobień i bogactwa ornamentów.
Projektantom grzejnika, Krzysztofowi Michalakowi i Bartoszowi Chylewskiemu, udało się przełożyć ówczesny styl na język współczesnego designu. Cytując producenta: produkcja grzejnika łączy zaawansowanie nowoczesnych technologii oraz manufaktury, w której ręcznie wykańcza się pojedyncze żeberko grzejnika. Finalna obróbka każdego z nich, w zależności od rodzaju wykończenia, może zająć nawet do dwóch godzin pracy. Galwanizacja miedzią daje oryginalny efekt postarzenia – grzejniki wykończone tym sposobem doskonale wpisują się we wnętrza klasyczne i rustykalne, stanowią także ciekawe dopełnienie aranżacji loftów. Natomiast pełne powłoki malarskie o stuprocentowym kryciu pozwalają uzyskać bardziej nowoczesny efekt stając się ciekawym kontrapunktem wnętrz minimalistycznych.
Są takie grzejniki, których nie tylko nie powinno się ukrywać, ale wręcz należy eksponować. Grzejnik Altus umieszczony w centralnym, widocznym miejscu, nie tylko zapewni dobrą cyrkulację ciepła, ale stanie się intrygującą ozdobą pomieszczenia. Efekt będzie bardziej spektakularny, jeśli wybierzemy lakier w odważnym odcieniu. Altus dobrze sprawdzi się w miejscach z ograniczoną powierzchnią ściany na wysokość, np. na poddaszu.
Minimalistyczna dekoracja
Grzejnik panelowy Figil VS to stylowe połączenie klasycznej funkcjonalności z designerską formą. Można go powiesić zarówno w holu, jak i salonie. Został wykonany ze stali niskowęglowej, niestopowej, dzięki czemu sprawdzi się w łazience, zarówno minimalistycznej, jak i bogato zdobionej. Grzejnik posiada osłonę, dzięki której każdy użytkownik otrzymuje gwarancję bezpieczeństwa i utrzymania odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu.
Grzejnik Cezar I prezentuje oryginalne i nowoczesne podejście do designu. Imponuje wysokością i zapewnia powiew stylowej elegancji w każdym pomieszczeniu. Najnowsza, innowacyjna technologia użyta do produkcji tego modelu sprawia, że doskonale grzeje i utrzymuje ciepło w temperaturze nawet 95 stopni Celsjusza. Ten model spełni oczekiwania entuzjastów unikalnych i skutecznych rozwiązań.
Kolekcja grzejników Excelsior została stworzona by sprostać dowolnym pomysłom na aranżację wnętrza – znakomicie urzeczywistnia indywidualne koncepcje. Można je montować na ścianie lub jako ściankę działową. Modułowa konstrukcja zapewnia wszechstronne możliwości zastosowań. Dostępne są m.in. modele o niskiej wysokości i transparentnej konstrukcji, które stanowią idealne rozwiązanie w przypadku okien umieszczonych na małej wysokości.
Ciepły dotyk wnętrza
Zwolennicy grzejników rurowych nie przejdą obojętnie obok kolekcji Charleston. Przekonują funkcjonalnością, a konstrukcja modułowa nadaje im ponadczasowy i elegancki wygląd. Grzejnik żeberkowy oddaje ciepło przez łagodne promieniowanie, zamieniając obszar wnętrza w oazę dobrego samopoczucia. Dostępny jest w niemal wszystkich kolorach i powierzchniach z palety barw Zehnder. Klasyczne eleganckie wzornictwo integruje się z każdym otoczeniem. Dzięki specjalnym rozwiązaniom, takim jak kształt łuku lub kątowy, można go stosować praktycznie na każdej powierzchni.
Wykonany ręcznie we Włoszech ze stali chromowanej grzejnik Xò będzie ozdobą nowoczesnych, niebanalnych wnętrz. Może służyć, jako podgrzewany wieszak na ręczniki. Wybór rozmiaru, wykończenia i koloru, zależy wyłącznie od nas.
Model dostępny jest w dwóch wariantach: grzejnika do centralnego ogrzewania i grzejnika elektrycznego.
Futurystyczne wzornictwo
Termosignal to kolejny grzejnik do centralnego ogrzewania. Ma nietypowy prostokątny kształt, kolorową obudowę i ciekawy wzór. Ta hydrauliczna płyta promiennikowa uosabia nowoczesny design z oryginalnymi i futurystycznymi dekoracjami, zgodnie z prostymi i minimalistycznymi liniami. Ten stalowy grzejnik docenią osoby z duszą artysty.
Grzejniki tej włoskiej manufaktury polubią zwolennicy wysokiej jakości i estetyki wykonania. Snake One to bardzo duża wersja kultowego produktu marki Scirocco, która w nowej odsłonie jest jeszcze bardziej stylowa, o wyraźniej zaznaczonej osobowości. Jak twierdzą producenci, nie jest to już tylko podgrzewacz do ręczników, ale grzejnik stalowy o wysokiej wytrzymałości, który dzięki swoim wyjątkowym rozmiarom potrafi uwydatnić walory każdej przestrzeni, skupiając na sobie całą uwagę.
Kontynuując wariacje na temat niekonwencjonalnych projektów grzejników, warto przyjrzeć się modelowi Square w kształcie kwadratu. Mocną stroną tego stalowego grzejnika jest centralne serce, w którym zawór, uchwyt i połączenia hydrauliczne są sprytnie maskowane przez element nawilżający. Dzięki temu konstrukcja jest czysta i minimalna. Projekt dopełniają liczne kombinacje kolorów, które można stworzyć pomiędzy korpusem grzewczym, a tacą nawilżającą.
Nasza ostatnia propozycja to grzejnik stworzony z myślą o salonach kąpielowych. Vinci zawdzięcza swój atrakcyjny wygląd wykonaniu ze spłaszczonych rur grzejnych w kształcie litery V. Rama wewnątrz połączona jest dużą ilością poziomych rurek, dzięki czemu kaloryfer posiada dużą moc. Jego nieskazitelne linie nie zostają zakłócone przez zawory, ponieważ znajdują się one z tyłu kolektorów.
Wybierając grzejnik do konkretnego pomieszczenia, powinniśmy kierować się nie tylko jego wyglądem, ale również właściwościami. W przypadku łazienki istotne będzie m.in. zastosowanie grzejników z dobrych stopów metali, z niską zawartością węgla i odpowiednia technika nakładania farby. Niektóre modele posiadają specjalne uchwyty, dzięki czemu grzejnik może pełnić funkcję suszarki.
W każdym pomieszczeniu jest wymagana inna moc grzejnika. Ma na nią również wpływ materiał, z którego został wykonany. Przykładowo grzejnik chromowany ma nawet o 50% niższą wydajność od takiego samego polakierowanego na biało. Nie oznacza to jednak, że nie możemy wybrać grzejnika, który nam się nie podoba – wystarczy znaleźć odpowiedni model.
Fot. i oprac. na podst.:
Purmo, TERMA, Gorgiel, Zehnder, HB-System, Viadurini, Scirocco, Brem