Przygotowanie dobrego projektu oświetlenia wnętrza wcale nie musi być trudne. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, a przestrzeń wokół nas może zupełnie zmienić swoje oblicze. Szczególnie po zmroku! Oto, jak zaprojektować oświetlenie w domu, uwzględniając różne źródła światła.
Dobre oświetlenie – jak zaplanować oświetlenie wnętrza domu?
Gdy zachodzi słońce, wyczerpuje się źródło światła dziennego i musimy nieco sobie pomóc. Wszyscy przecież lubimy dobrze oświetloną przestrzeń i nie ma wątpliwości, że mamy w tym względzie coraz większą świadomość i wiedzę. Jednak co to dokładnie oznacza? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Czasem będzie to pełne i równomierne oświetlenie całego pomieszczenia, czasem zaledwie łuna albo świetlna plama wprowadzająca kameralną atmosferę. Wszystko zależy od funkcji danego wnętrza – inne światło wybierzemy do sypialni, a inne do pomieszczenia do pracy.
Należy pamiętać, że dobrze rozplanowane oświetlenie to takie, które obejmuje światło o różnej funkcjonalności: ogólne, punktowe i dekoracyjne. Mamy też różne źródła światła. W każdym przypadku warto zostawić sobie możliwość pełnego oświetlenia wnętrza i rozważyć przy tym natężenie światła, co przydaje się chociażby w trakcie sprzątania. Szczególnie ważne jest oświetlenie punktowe, dzięki któremu możemy doświetlić wybrane strefy pomieszczenia, takie jak blat roboczy w kuchni, czy zadbać o oświetlenie lustra w łazience. Bez wątpienia żaden projekt oświetlenia nie obejdzie się też bez lamp dekoracyjnych, bowiem to właśnie one budują atmosferę wnętrza.

Lampa stojąca Fudżi, ARGON
To, co ważne przy projektowaniu oświetlenia. Po pierwsze: jak dobrać oświetlenie ogólne?
Jako oświetlenie ogólne rozumiemy przede wszystkim górne oświetlenie, czyli lampy sufitowe. Mogą to być szynoprzewody, takie jak system T-RACK marki ARGON albo nieduże plafony Rodos o różnej liczbie źródeł światła. Jeśli zależy nam na tym, by ukryć oprawę, postawmy na lampy wpuszczane w sufit Olimp od ARGON – w tym przypadku lampy licują się z płaszczyzną sufitu. Seria zaprojektowana została z myślą o sufitach podwieszanych i wykorzystuje nowy standard wśród źródeł światła – żarówki GU10 AR111.

Oświetlenie ogólne w postaci szynoprzewodów T-RACK z oprawami Net, ARGON
Po drugie: rozmieszczenie lamp – oświetlenie funkcjonalne
Drugim typem światła we wnętrzu jest oświetlenie funkcjonalne. Jego zadanie jest właściwe doświetlenie poszczególnych stref pomieszczenia. Przykładowo jeśli chcemy zapewnić sobie komfort w czasie pracy, wybierzmy lampę biurkową Gabian od AGRON – jest ona nie tylko funkcjonalna, ale też dodaje wnętrzom charakteru. Jej industrialna forma świetnie wpisuje się w nowoczesne wnętrza.

Lampa biurkowa Gabian jako oświetlenie funkcjonalne, ARGON
Funkcję oświetlenia funkcjonalnego będzie pełniła także lampa podłogowa ustawiona przy fotelu w salonie – jeśli chcemy, by model był nie tylko praktyczny, ale i estetyczny, wybierzmy lampę Valiano.

Oświetlenie funkcjonalne, czyli lampy podłogowe, na zdjęciu model Valiano, ARGON
Po trzecie: oświetlenie dekoracyjne
To właśnie ono jest wisienką na torcie całej aranżacji. Lampy dekoracyjne stanowią ozdobę samą w sobie, a światło, które dają, tworzy przyjemną i kameralną atmosferę we wnętrzu. Nieduża lampka stołowa Austin to szklana kulka na złotej lub czarnej podstawie – wyjątkowo dekoracyjna, a przy tym kompaktowa. Zmieści się na każdej komodzie czy pomocniku.

Dekoracyjne lampy stołowe to ważny element w aranżacji wnętrza, model Austin w wersji złotej, ARGON
Wybieramy barwę światła: ciepłe czy zimne światło?
Projektując oświetlenie nie zapominajmy o temperaturze barwowej światła – im niższa jest jej wartość, tym cieplejsze światło daje oprawa. W przypadku lamp dekoracyjnych wybierajmy raczej barwę ciepłą (ok. 3000 K). Z kolei w roli oświetlenia ogólnego lepiej sprawdzą się źródła światła o chłodniejszej barwie (ok. 4000–4500 K), podobnie w przypadku oświetlenia lustra w łazience – dzięki temu kolor naszej skóry będzie bardziej zbliżony do rzeczywistego.

Lampa nocna i lampa podłogowa z rodziny Faron, ARGON
Klasa szczelności IP – czy konieczna?
Jeśli wybieramy oprawy do łazienki albo innej strefy mokrej, musimy wziąć pod uwagę, w jakim stopniu lampa będzie narażona na działanie wody. Jeśli ryzyko dostania się wody albo pary wodnej do wnętrza oprawy jest duże, powinniśmy wybrać lampę o wyższej klasie szczelności IP. Jednak nie każda lampa łazienkowa musi taką klasę posiadać – w niektórych częściach łazienki ryzyko zalania praktycznie nie występuje. Ważne, aby dobrze ocenić sytuację w pomieszczeniu.

Kinkiet Massimo o podwyższonej klasie szczelności IP44, ARGON
Lampy ARGON – dobry i pewny wybór
Polska marka ARGON ma nam sporo do zaoferowania: to zarówno funkcjonalne i designerskie oprawy, jak i szereg udogodnień. Firma jest otwarta na wprowadzanie drobnych modyfikacji na życzenie klienta – dzięki temu mamy możliwość spersonalizowania naszej lampy, a to pozwoli nam odpowiednio zaplanować oświetlenie w naszym domu. Lampy wykonywane są ze szczególną dbałością o detale, a jakość może zadziwić. Rozsądna cenowo i szeroka oferta sprawia, że lampy ARGON coraz częściej goszczą w naszych domach. Z kolei duża ilość zdjęć produktowych i dostępność modeli 3D ułatwia wybór oprawy przy zakupach internetowych. Takie polskie marki lubimy!
Fot. i oprac. na podst.: mat. prasowe ARGON
Inne ciekawe eventy

Targi Rzeczy Ładnych 2025 Zima

Targi Rzeczy Ładnych 2025 Kraków

Międzynarodowe Targi Architektury i Projektowania Wnętrz KIAF 2025 – Kraków
