Wybierając wyposażenie kuchni i łazienki, warto stawiać na najlepsze produkty, które będą nam długo służyć, a dzięki nowoczesnym technologiom umożliwią oszczędzanie wody, energii oraz sprawią, że wykonywanie codziennych obowiązków będzie łatwiejsze.
Sprytne wyposażenie kuchni
Z ofertą przydatnego wyposażenia przychodzi Comitor, który oferuje np. AGD do zabudowy. Jak zapewnia producent, dzisiejsze urządzenia są wyposażone w wiele funkcji i programów, przez co zapewniają właściwą obróbkę termiczną potraw przy naszym minimalnym udziale: dlatego działają nie tylko skutecznie i są energooszczędne, ale pozwalają oszczędzać nasz czas.
Jest też i okap – Mood od Novy. Jego wnętrze kryje nowoczesne energooszczędne silniki, zaś wyciszona obudowa sprawia, że urządzenie nie przeszkadza w rozmowach przy stole. Okap umożliwia regulację oświetlenia, które można dostosować do pory dnia, a energooszczędne taśmy LED przybierają barwę od ciepłej po zimną. Zapachy pochłaniane są przez górne filtry mono-block, dzięki którym do kuchni wraca w pełni czyste powietrze. Za sprawą technologii recyrkulacji gorące powietrze nie jest odprowadzane na zewnątrz, co pozwala zaoszczędzić energię. Po obu stronach okapu znajdują się filtry przeciwtłuszczowe, przechwytujące cząsteczki tłuszczu, dlatego – jak reklamuje producent – czeka nas mniej sprzątania. Urządzenie wpisuje się w modny trend minimalistyczny, a jego design łatwo wkomponuje się w każde nowoczesne wnętrze.
Pora na zlewozmywak. Minimalistyczny design Blanco – Claron XL 60IF podkreśla charakter kuchni, tworząc estetyczną przestrzeń do zmywania. Krawędź zlewozmywaka łączy się z blatem roboczym. Dzięki sporej głębokości do urządzenia można wstawiać duże naczynia i skutecznie myć w nim większe warzywa i owoce. Projekt zlewozmywaka przewiduje również wyposażenie w dodatkowe akcesoria, np. deskę do krojenia. Ponownie – łatwiej jest posprzątać.
Pozostaje bateria: Blanco Culina-S. Wygodną blokadę wylewki zapewnia w niej precyzyjny uchwyt magnetyczny. Ponadto wylewka wyposażona jest w funkcję regulacji strumienia wody, dzięki czemu bez problemu wymyjemy piach z ziemniaków czy opłuczemy kruchą sałatę, nie łamiąc przy tym jej liści. W ofercie Blanco mamy też baterie pozwalające na regulację ilości wypływającej wody. Jeśli w danej chwili potrzebujemy np. 300 ml wody, ta odmierzy tyle, ile dokładnie nam trzeba.
Jak oszczędzać wodę w domu?
Bez względu na to, czy znajdujemy się w kuchni, czy łazience, oszczędzanie wody nie jest kłopotliwe – wystarczy, że wyrobimy w sobie pewne nawyki. Pierwszym – i zarazem najprostszym – będzie jej zakręcanie np. podczas golenia czy mycia zębów. Dacie wiarę, że w ten sposób możemy zaoszczędzić nawet 9 litrów wody na minutę? Po drugie: warto zdecydować się na szybki prysznic, zamiast delektować kąpielami w wannie. Właśnie: prysznic zdecydowanie króluje nad wanną, jeśli mówimy o oszczędzaniu.
– Prysznic to świetne rozwiązanie: estetyczne i bardzo funkcjonalne. By mieć pewność, że dzięki niemu uda się trochę zaoszczędzić, warto pomyśleć o modelu z brodzikiem głębokim, który może posłużyć jako niewielka wanna. Ta propozycja szczególnie sprawdzi się w przypadku rodzin z dziećmi. Po pierwsze, nalejemy mniej wody niż do wanny o standardowych rozmiarach. Po drugie, woda podczas zabawy dzieci nie będzie się rozchlapywać po całej łazience, ponieważ ochronią przed tym tafle szkła kabiny prysznicowej – mówi Hanna Błaszak, ekspert firmy Radaway.
Dodatkowo warto zwrócić uwagę na szczelność kabiny prysznicowej. Jeśli taka nie jest, może mieć także wpływ na ponoszone przez nas koszty, wynikające z marnowania wody. Kupując kabinę prysznicową, zwróćmy uwagę, czy posiada np. listwę magnetyczną zapewniającą szczelność kabiny oraz elastomerowe uszczelki, które będą odporne na zmianę temperatury i wilgotność.
Innym sposobem na to, by kąpiel była ekonomiczna, jest skrócenie jej czasu. Podczas 10-minutowego prysznica możemy zużyć nawet 180 litrów wody, czyli prawie tyle samo, co w przypadku kąpieli w wannie (na którą średnio potrzeba 200 l). Natomiast ograniczając czas do 4 minut, zmniejszymy ilość poboru wody do 60 litrów.
By prysznic był bardziej oszczędny, a zużycie wody mniejsze nawet do 30%, postawmy na deszczownicę – w końcu każda posiada małe otwory powodujące, że siła strumienia jest mniejsza, ale nadal wystarczająca, by komfortowo cieszyć się kąpielą. Jeśli wolimy jednak tradycyjną słuchawkę, to wybierając konkretny produkt, warto zwrócić uwagę na to, by miał perlator, czyli wbudowaną w baterię siateczkę. Napowietrza ona strumień wody, a to z kolei przekłada się na mniejszą ilość jej wypływu – i to nawet o 40-60%. Jako użytkownicy nie odczujemy żadnej różnicy. Na rynku dostępne są także bardziej zaawansowane technologicznie baterie termostatyczne blokujące wypływ wody o temperaturze niższej niż ta, którą zaprogramowaliśmy. Najoszczędniejsze okazują się jednak modele bezdotykowe, ponieważ przy ich użyciu woda płynie tylko wtedy, kiedy czujnik wykryje obecność rąk. To rozwiązanie, choć najdroższe, to jednocześnie najbardziej skuteczne.
Co jednak zrobić, jeśli mamy w domu wyłącznie wannę? Możemy dokupić parawan nawannowy, który montuje się na jej krawędzi, by spełniał rolę ochrony podczas kąpieli. Jest to produkt bezpieczny, wykonany z hartowanego szkła.
– Dostępna na rynku oferta pozwala na wybór modelu jedno- lub dwuczęściowego, a także pełnej zabudowy. Parawany nawannowe oprócz swoich praktycznych funkcji mogą spełniać także rolę ciekawej dekoracji łazienki. Istnieje bowiem możliwość ozdobienia tafli szkła dowolnym wzorem, dzięki usłudze laserowego grawerowania – podkreśla Hanna Błaszak.
Parawan nawannowy to doskonały kompromis dla osób, które jednego dnia mają ochotę na długą, relaksującą kąpiel, a następnego na krótki, orzeźwiający i oszczędzający wodę prysznic.
Jeśli chcemy oszczędzać, to nie pozostaje nam nic innego, jak tylko skorzystać z podpowiedzi producentów.
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe Comitor, Radaway