Dotyk, na który reaguje Twój dom? Nie w przenośni, tylko jak najbardziej dosłownie i namacalnie? Każdy sprzęt i element wyposażenia może być Ci posłuszny nawet na odległość. Wystarczy, że wybierzesz odpowiedni panel do sterowania systemem smart home.
Każde urządzenie działające na prąd może dołączyć do armii Twoich domowych pomocników, którym komendy wydajesz bezgłośnie i bez wysiłku, z każdego miejsca domu, a nawet… z całego świata. Musisz jedynie podłączyć je do sieci, która tworzy w twoim domu inteligentny system, i już masz kontrolę nad mocną i kolorem oświetlenia, nad sprzętami kuchennymi i zewnętrznymi roletami, a nawet nad furtką i drzwiami w domu. Od dziś możesz powitać swojego gościa za pośrednictwem monitora, a nie w progu – gdy zajdzie taka konieczność, bo przybędzie pod twoją nieobecność. Do tego służy zdalne sterowanie domem. A na co dzień? Na przykład do włączania ogrzewania, zanim przyjedziesz zziebnięty, albo do zamknięcia okna dachowego, gdy o tym zapomnisz przed wyjściem z domu.
Personalizacja panelu
To wszystko umożliwia system Ampio Smart Home ze swoim panelem dotykowym wykonanym z najwyższej jakości szkła lacobel. Jeżeli martwisz się, że panel będzie zbyt widoczny na ścianie, bo będzie kontrastował z nią kolorystycznie, bądź spokojny – szkło jest dostępne w każdym, wybranym przez Ciebie kolorze, panel może się zatem wtopić w otoczenie. Personalizacja nie polega oczywiście tylko na wyborze koloru – można np. samemu decydować, jak mają wyglądać ikony, jakie funkcje są potrzebne (np. specjalne oświetlenie nocne), a jakie rzadziej używane. Samo podświetlenie panelu również podlega regulacji – jasność jest zależna od pory dnia, dzięki czemu światło nie przeszkadza nawet wtedy, gdy umieścimy panel tuż przy łóżku.
Panel sensorowy MDOT jest płaski i przylega do ściany. Nie tylko jej nie szpeci, ale może pełnić funkcję ozdobną. Montaż wymaga standardowej puszki o średnicy 60 mm.
System Ampio Smart Home to system rozproszony, czyli bez zarządzania centralnego. To daje o wiele więcej możliwości konfiguracji i rozbudowy o nowe urządzenia.
Domowe sceny
Personalizacja to nie tylko wygląd i wybranie własnych ikon dla najpotrzebniejszych funkcji. To także tworzenie tzw. scen, czyli możliwość grupowania urządzeń i poleceń, jakie im wydajemy w konkretnych, powtarzających się sytuacjach. Na przykład scena KINO oznacza, że smart home zmieni oświetlenie z górnego na boczne, opuści ekran telewizora, zasłoni rolety i uruchomi zestaw kina domowego. WYJAZD pozwoli kontrolować, co się dzieje w domu podczas naszej nieobecności, ale również stworzy wrażenie obecności domowników, dla ochrony przed próbami włamania – np. światło będzie włączane wieczorami, a rolety opuszczane i podnoszone tak, jakby ktoś rzeczywiście przebywał w domu.
Wiele funkcji, wiele modułów
Do wyboru mamy moduły przekaźnikowe w wersji do montażu w puszce (dwuwyjściowe) albo w wersji na szynę DIN (ośmio- lub dwuprzekaźnikowe). Do modułów przekaźnikowych można podłączyć dowolne styki mechaniczne i przekaźnikowe oraz czujniki temperatury 1-Wire. Te dwa typy montażu dotyczą również sterowników rolet.
Możliwość regulacji stopnia jasności niskonapięciowego oświetlenia daje moduł z wyjściem typu otwarty kolektor. Oświetleniem żarowym, centralnym ogrzewaniem czy napędami elektrycznymi zasilanymi napięciem przemiennym 230 V, sterują moduły potocznie zwane ściemniaczami – MDIM w wersji triakowej lub MOSFET. Tutaj również mamy wersję na szynę DIN lub do montażu w puszce.
Sterowanie światłem w inteligentnym domu
Proste włączenie i wyłączenie światła to oczywista, podstawowa funkcja panelu do zarządzania smart home. Jednak mamy również moduły, takie jak MRGBW, które sterują kolorowymi taśmami led. Możemy ustawić dowolną kombinację kolorów składowych, bo każdy kanał sterowany jest liniowo. Dzięki dodatkowemu kanałowi do wysterowania koloru białego możemy ustawić odpowiednią temperaturę barwową światła białego.
Zdalna regulacja temperatury
Temperaturę można podnosić i obniżać, będąc poza domem, ale można również ustawić np. stałe parametry, zależne od pory dnia. Stałe ustawienia sprawią też, że po przebudzeniu wejdziemy do łazienki z podgrzanymi już matami podłogowymi, a po powrocie powita nas miłe ciepło. Dzięki smart home komfort życia znacznie się podnosi, a przy okazji pojawiają się oszczędności: prądu, ciepła i oczywiście czasu.
A jak wygląda sprawa zaadaptowania starego wnętrza, jeżeli chcielibyśmy zastosować rozwiązania Smart Home, a nie zamierzamy budować nowoczesnego domu od podstaw? O to zapytaliśmy specjalistę z firmy Ferguson, Bartosza Łączkę.
Czy można zaadaptować do systemu Smart Home wnętrze, które wcześniej miało tradycyjną instalację?
Problem konieczności ingerencji w instalacje elektryczne oraz strukturę budynku podczas montażu jest powszechny w większości obecnych systemów Smart Home. Nabywca oprócz kosztów związanych z zakupem urządzeń w niektórych przypadkach zmuszony zostaje do skorzystania z pomocy specjalisty. W przypadku naszego systemu Ferguson Smart Home ogromnym plusem jest bezinwazyjny sposób montażu czujników i innych elementów systemu. Większość czujników po prostu przylepia się do powierzchni za pomocą taśmy, dzięki czemu nie trzeba ingerować w ściany czy sufity lub inne powierzchnie. System jest w całości bezprzewodowy, co pozwala na uniknięcie problemów z prowadzeniem kabli i niezmiernie ułatwia montaż. Dzięki specjalnej aplikacji dla urządzeń mobilnych możliwa jest zdalna kontrola nad poszczególnymi czujkami, odbieranie alertów (np. zalania czy otwarcia drzwi), odbieranie streamingu wideo z kamer, włączanie i wyłączanie zasilania za pomocą specjalnej, programowalnej wtyczki…
Czy systemem Smart Home mogą się zainteresować właściciele starych domów? Jeżeli tak, to czy wtedy koszt będzie znacząco wyższy?
Jak najbardziej, właściciele starych domów również mogą się cieszyć pełną funkcjonalnością naszego systemu, montaż czujek odbywa się w każdej nieruchomości w sposób nieinwazyjny za pomocą specjalnej taśmy. Aby cieszyć się innowacyjnymi systemami zarządzania budynkiem, nie trzeba dysponować dużymi nakładami finansowymi. Rozwój technologiczny przyczynił się do powstawania takich systemów inteligentnego domu, które umożliwiają szybki montaż, a przy tym są niedrogą i łatwą metodą kontrolowania tego, co aktualnie dzieje się w domu. Sama aplikacja stworzona do sterowania inteligentnym budynkiem jest prosta w obsłudze i niezwykle intuicyjna, dzięki czemu programowanie preferencji nie powinno sprawiać problemów żadnemu użytkownikowi.
Jakie funkcjonalności zyskują największą rzeszę fanów, nawet tych z początku sceptycznie nastawionych do nowinek technologicznych?
Niewątpliwie możliwość zdalnej kontroli naszego domu sprawia że zawsze trzymamy rękę na pulsie życia, i też właśnie ta funkcjonalność jest wymieniana jako jedna z ważniejszych. Możliwości, jakie otrzymujemy dzięki systemowi, są ogromne, począwszy od stałej kontroli temperatury, możliwości symulacji obecności w domu po stały podgląd z kamer.
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe Smart BMS, Ampio, Ferguson