Na Walentynki można obdarować wszystkim, wiadomo. I drogim, i tanim, byleby szczerze. Mogą być serduszka i kwiatki, może być dętka do roweru. Załóżmy jednak, że ma być klasyka z tematem miłości w tle. Dlaczego nie na plakacie?
Czas ciętych prędzej czy później się kończy, o doniczkowe trzeba dbać i nie można ich zostawić na dłużej bez opieki. Kwiaty. Namalowane lub wydrukowane powiszą tyle, ile im pozwolimy. Wręczone odpowiedniej osobie, mają szansę uczynić wnętrze wyjątkowym na długie lata. Zobaczmy te niebanalne, bo pochodzące z pracowni utalentowanych twórców plakatów. Te plakaty walentynkowe będą między innymi filmowe i teatralne.

Z lewej: Motyw kwiatowy w plakacie polskim, Wystawa z okazji święta ogrodów, autor: Ryszard Kaja, 2017; z prawej: Reprodukcja plakatu Józefa Mroszczaka z 1955 r.

Para w błękicie, autor: Wiktor Górka
Plakaty do sypialni
Miłość to również erotyka. Wysmakowana, odważna i ta ukrywająca się perwersyjnie w rewirze sztuki (o której piszemy tu, w tekście o erotycznych gadżetach). Jej naturalnym środowiskiem będzie sypialnia, jednak tę plakatową co śmielsi mogą przemycić do salonu.

Z lewej: Eroticism in Polish Film Posters, wystawa plakatu polskiego podczas festiwalu La Boca Erotica festival w Madrycie, autor plakatu: Roman Kalarus, data druku: 2011; z prawej: Miłość w deszczu, reżyseria: Jean-Claude Brialy, autor plakatu: Lech Majewski, data druku: 1977
Plakaty filmowe
Miłośnicy wysmakowanych obrazów, i tych kinowych, i tych zapowiadających kinowe, zapewne zachwycą się plakatami filmowymi. A plakatów z miłością w tle nie brakuje. Miłość panoszy się nawet w tytułach.

Z lewej: Francuzka i miłość, reżyseria: Michel Boisrond, Henri Decoin, Jean Delannoy, Rene Clair, Henri Verneuil, Christian-Jaque, autor: Maciej Hibner, data druku: 1962; z prawej: Miłość Swanna, reżyseria: Volker Schlondorff, autor plakatu: Jan Młodożeniec, ata druku: 1985

Miłość w godzinach nadliczbowych, reżyseria: Melvin Frank, autor plakatu: Krzysztof Nasfeter, data druku: 1976
Plakaty z motywem serca
Jeżeli chwyta nas za serce motyw serca właśnie, warto przyjrzeć się jego mniej oczywistym wcieleniom. To, że nie zawsze bije w miarowym rytmie, dodaje mu tylko autentyczności. Plakat artystyczny nie lubi się lepić od słodkości. Chyba że się nią bawi.

Z lewej: Panie i panowie, reżyseria: Pietro Germi, projekt plakatu: Jolanta Karczewska, 1967; z prawej: Odbicia w lustrze, reżyseria: Rezso Szoreny, projekt plakatu: Piotr Syski, 1977

Przedmałżeńskie podboje, reżyseria: Jozef Rezucha, projekt plakatu: Jerzy Flisak, 1974
Wyznania miłości na plakacie
Dla niektórych słowo jest ważniejsze niż obraz, a tylko to zapisane przyjmuje wiążącą formę wyznania. Tym mogą się spodobać typograficzne plakaty, które mówią, i plakaty komiksowe. Znajdzie się również plakat filmowy, który operuje głównie słowami…

Człowiek, którego kocham, reżyseria: Julij Karasik, projekt plakatu: niesygnowany, lata 70.

„Love”, Alexander Girard, 1971 / Pinterest

ArtPasaż

Moshik Nadav Typography
Fot. i oprac. na podstawie:
Grafiteria, Wrocławska Galeria Polskiego Plakatu
Inne ciekawe eventy

Targi Dobry Design Wrocław

Marzec w Secesji

Wystawa w Zamku Cieszyn
