Firany z zasłonami, żaluzje, różne rodzaje rolet – stojąc przed wyborem dekoracji okiennej, mamy do dyspozycji co najmniej kilka rozwiązań i szerokie pole manewru: również w zakresie rozwiązań estetycznych. Dziś mamy dla Was kilka inspiracji z plisami i roletami w roli głównej.
Plisy, czyli liczy się kolor
Plisy stanowią ciekawą alternatywę dla standardowych osłon okiennych. Poza podstawową funkcją, jaką jest ochrona wnętrza przed nadmiernym nasłonecznieniem, żaluzje plisowane mogą stanowić ozdobę niemal każdego pomieszczenia. To nowy sposób na zaaranżowanie okna, który odmieni niejedno wnętrze.
Tkaniny w kolekcji
288. Tyle tkanin znajduje się w kolekcji żaluzji plisowanych Evie od Anwis, które pomogą w wyborze odpowiedniej osłony. Można pójść za głosem aktualnych trendów i wybrać najmodniejsze tkaniny, wśród których dominują biele, kremy i szarości. Jeżeli wolimy „zagrać kolorem”, zdecydujmy się na popularne, ożywiające wnętrze barwy: pomarańczowy, zielony lub malinowy. Każda z tkanin wyróżnia się wzorem oraz fakturą materiału. Można także indywidualnie dopasować stopień przepuszczalności światła, wybierając spośród tkanin transparentnych, półprzezroczystych lub zaciemniających.
Przede wszystkim praktycznie
Żaluzja plisowana Evie może być montowana w świetle szyby, co umożliwia łatwy dostęp do skrzydeł okiennych. Możemy nią sterować na różne sposoby. Jednym z rozwiązań jest system, w którym opuszczanie i podnoszenie tkaniny odbywa się za pomocą uchwytu umiejscowionego na rynnie dolnej. Jeśli lubimy praktyczne rozwiązania, dobrym pomysłem może okazać się użycie systemu z dwoma ruchomymi rynnami (górną i dolną). Osłona może wówczas przesłonić dowolną część szyby, np. tworząc w oknie zazdrostkę. Osoby kreatywne z pewnością docenią też opcję zamontowania dwóch różnych tkanin w jednym oknie. W tym przypadku funkcjonalne może okazać się połączenie materiału transparentnego i zaciemniającego. To także szansa na szybką zmianę wystroju. Z pewnością rozwiązanie to przypadnie do gustu fanom częstych metamorfoz we wnętrzach.
Rolety: co wybrać?
Inną opcją są rolety i tkaniny roletowe, np. od Shadows Club, które znajdziemy w ofercie Marcin Dekor. Linia PREMIUM to wyselekcjonowana kolekcja tkanin roletowych, które fakturą przypominają subtelne firany lub szlachetne materiały zasłonowe. Cała kolekcja utrzymana jest w naturalnych, kojących barwach: od jasnych ecru i ciepłych beży, przez odcienie taupe i brązy, aż po chłodne szarości i wyraziste grafity. Tkaniny te różnią się stopniem transparentności, dlatego mogą zastępować zarówno zwiewne firany, chroniąc przed ostrym słońcem, jak i zasłony, których zadaniem jest w znacznym stopniu zaciemnić pomieszczenie.
Ciekawe struktury, w tym lniane sploty o zróżnicowanej gęstości, drobne prążki, subtelne wzory – tak szlachetnie zdobione tkaniny wymagają szczególnej oprawy. Osprzęt do rolet cechują ozdobne elementy wykończeniowe: Owal, Kwadro i Cube. Wszystkie komponenty – dekle boczne, dolny obciążnik oraz łańcuszek – dostępne są w kilku wersjach kolorystycznych: białym, czarnym połysku, matowym chromie oraz stali.
Marka ma w swojej ofercie także tkaniny roletowe dzień/noc oraz tkaniny 3D zebrane w katalogu CONCEPT. Pierwsze z nich to dobrze znany i popularny model wykorzystujący szerokie pasy na tkaninie do regulowania stopnia zaciemnienia wnętrza. Natomiast roleta 3D składa się z dwóch warstw przezroczystej tkaniny, połączonej wewnątrz poziomymi żebrami z materiału nieprzezroczystego. Po pociągnięciu za łańcuszek warstwy tkaniny przesuwają się względem siebie, zamykając roletę tak, by ograniczyć dopływ światła do pomieszczenia.
Ostatnia z kolekcji to BASIC, który zawiera klasyczne tkaniny roletowe, pogrupowane w jedenastu barwnych paletach kolorystycznych. Znajdziemy tu też produkty do zadań specjalnych, czyli tkaniny typu BLACKOUT – całkowicie zaciemniające – oraz kolekcję tkanin PEARL – odbijających światło. Mają one zastosowanie w pomieszczeniach szczególnie nasłonecznionych, dzięki właściwości obniżania temperatury.
Rolety, które nie lubią być solo
Rolety z kolekcji Shadows Club można połączyć z autorskim systemem marki Marcin Dekor – TOP-Line. Uzyskamy wówczas dodatkową funkcjonalność ze względu na możliwość zawieszenia zasłony. Kolejnym rozwiązaniem są kasety pozwalające ukryć całą roletę, które – występując w różnych kształtach i kolorach – dopasują się do danego stylu pomieszczenia. Inną jeszcze opcję stanowi wyposażenie rolet w silniki elektryczne, które będą napędzać rolety bez konieczności obsługi ręcznej. Zasłanianie i odsłanianie rolet z napędem elektrycznym może odbywać się w dwojaki sposób: albo za pomocą sterowania radiowego – czyli pilotem, albo sterowania przewodowego – dzięki przełącznikom ściennym oraz za pośrednictwem systemów automatyki budynkowej.
Wszystkie produkty mogą zostać wykonane na wymiar.
Jak zatem widać, opcji do wyboru jest wiele, a rolety i plisy poza funkcją praktyczną, mogą też zmieniać wygląd i odbiór wnętrza: ocieplać je i wprowadzać do nich kolor.
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe Awis, Shadows Club, Marcin Dekor