W jakiej formie wybrać beton na ścianę?

Ze względu na to, że ściany betonowe są obecnie trendy, mamy coraz większy wybór materiałów, z których możemy je wykonać. Należą do nich: , płytki imitujące beton architektoniczny, tynk imitujący beton, a także panele ścienne. Który z tych materiałów będzie odpowiedni do naszego wnętrza, zależy od kilku czynników.

Płyty betonowe na ścianę – czym się kierować przy ich wyborze

Waga i porowatość materiału

Prawdziwy beton architektoniczny jest dość ciężki, dlatego nie może być montowany na każdej ścianie. W przypadku tych wykonanych z płyt kartonowo-gipsowych nie jest on zalecany lub potrzebne będą dodatkowe wzmocnienia. W takiej sytuacji najlepiej wybrać na przykład na gipsowe imitacje płyt betonowych – są one znacznie lżejsze, a przy tym dużo prostsze w montażu. Jeżeli jednak decydujemy się na prawdziwe płyty z betonu architektonicznego, musimy zwrócić uwagę na ich rozmiary i grubość. Możemy wybrać te z gładką, porwaną lub mocno porowatą strukturą. Natomiast w przypadku wszelkiego rodzaju płyt, które imitują beton, zazwyczaj dostępne są one wyłącznie w jednym wariancie.

Miejsce stosowania betonu

Beton architektoniczny dostępny jest w różnych odmianach, również jako materiał impregnowany, dzięki czemu jest on chroniony przed wodą. Oznacza to, że tego typu płyty możemy stosować również w miejscach narażonych na styczność z tym czynnikiem, czyli w łazienkach i kuchniach. W takich pomieszczeniach możemy stosować również płytki. Natomiast wszelkie zamienniki, czyli płyty imitujące beton, tynk imitujący beton itp. zazwyczaj wykonane są z materiałów, które nie są odporne na wilgoć i wodę.

Jaki materiał będzie najlepszy?

Beton architektoniczny potrzebuje wytrzymałej ściany, ale jest surowcem odpornym na ścieranie i wilgoć. Tynk imitujący beton ze względu na to, że jest to cienkowarstwowy materiał, będzie odpowiedni do aplikacji na lżejszych ścianach. Jego zalety to fakt, że do złudzenia przypomina naturalny beton i jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Z kolei płytki imitujące beton architektoniczny idealnie sprawdzą się w kuchniach i łazienkach, ponieważ są odporne na wilgoć i są łatwe w czyszczeniu. Betonowe ściany pasują przede wszystkim do nowoczesnych wnętrz, ale również do pomieszczeń w stylu industrialnym. Beton najlepiej sprawdzi się na dużych, otwartych przestrzeniach – np. na całej dużej ścianie w salonie.